Na farmářském trhu koupíte nejen českou mrkev či celer, ale i český česnek,...

Na farmářském trhu koupíte nejen českou mrkev či celer, ale i český česnek, který má téměř cenu zlata (Praha) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Ministerstvo sepsalo, jak mají vypadat farmářské trhy

  • 25
Oblíbené farmářské trhy mají vlastní "kodex cti", tedy seznam pravidel, kterými se musí řídit, aby si udržely sympatie kupujících. Většina nabízeného zboží musejí být potraviny pocházející z produkce tuzemských pěstitelů a chovatelů. Další zboží jako proutěné košíky, keramika či potraviny ze zahraničí mohou být jen doplňkovým zbožím.

Farmáři a výrobci potravin musejí být podle kodexu z dílny ministerstva zemědělství schopni dokázat původ nabízeného zboží. Výrobky musí nabízet sami nebo jejich rodinní příslušníci či člověk, se kterým má farmář uzavřenou smlouvu, případně má od sedláka písemné pověření k prodeji.

Pokud splní tyto podmínky, mohou se honosit jednotným viditelným logem, které připraví organizátor konkrétního trhu. Další stánky tímto logem být označeny nemohou a zahraniční potraviny musí být označeny zemí původu. Doplňkové zboží má podle farmářů, kteří vznik kodexu iniciovali, zaujímat na trzích maximálně desetinový podíl.

V minulosti se vyskytly případy, kdy prodejci klamali zákazníky. Překupníci na trzích nabízeli zboží, které předtím pořídili ve velkoobchodě, a vydávali je za čerstvý výrobek přímo od pěstitele či regionální specialitu. (více v článku Farmáři se přesouvají do kamenných prodejen, trhy jim už nestačí)

Kodex je dobrovolný, za porušení nebudou sankce

Ministerstvo věří, že kodex pomůže kupujícím rozlišit dobré a špatné trhy. Organizátor, který s jeho pravidly souhlasí, ho vyvěsí na viditelném místě. "Dobrý, kvalitní organizátor má zájem na tom, aby tu byli prodejci farmáři a malopěstitelé, aby sem nepřišel nějaký překupník, který to nakoupí v supermarketu a vydává to za farmářské," je podle ČTK přesvědčen ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Přistoupení organizátorů trhu ke kodexu bude zcela dobrovolné, ministerstvo tak nebude sankcionovat organizátory či farmáře, kteří by ho porušovali. Na vzniku kodexu se spolu s ministerstvem a organizátory trhů podíleli zástupci Asociace krajů, Svazu měst a obcí či Sdružení místních samospráv.

"Kodex má pomoci spotřebitelům získat přehled o 'zaručených trzích'. O tom, které trhy budou u lidí úspěšné a které ne, ale nakonec rozhodne praxe," uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Magdalena Dvořáčková.

Do budoucna by měla podle ní vzniknout také asociace farmářských tržišť, která by vydávala seznam certifikovaných trhů.

Farmářské trhy se staly hitem loňského roku. V Česku jich funguje už více než sto, zhruba čtvrtina jich je v Praze.