Ministr chce danit přímé dědictví

  • 159
Pokud by ministr financí Bohuslav Sobotka uspěl s novým plánem, lidé by museli znovu začít platit za dědictví po rodičích a nejbližších příbuzných. Ministr návrh na novou daň předložil premiérovi na pravidelné schůzce nad reformou státních financí, jejímž cílem je ušetřit peníze v rozpočtu.

Zavedení daně by však do státní pokladny nepřineslo více než jen několik stovek milionů korun ročně.

V případě schválení by státu odváděli peníze z nabytého dědictví manželé a děti zesnulých. Nicméně ne vždy. "Přímá dědická daň by se platila až od určité výše zděděného majetku," říká úředník ministerstva financí obeznámený s jednáním.

Prorazit se svým návrhem však bude pro Sobotku obtížné především ve vládě. "Návrh na dědickou daň je pro nás naprosto nepřijatelný," říká ekonomický expert Unie svobody Ivan Pilip.

I kdyby se návrh dostal až do parlamentu, čekala by ho další překážka v podobě ODS. Její poslanci v těchto dnech navrhli sněmovně k projednání úplné zrušení dědické a darovací daně. Tvrdí totiž, že výnosy z těchto daní jsou velmi nízké, pohybují se na úrovní několika miliard, a naopak náklady na jejich výběr jsou příliš velké.

Daň dědická pro nejbližší příbuzné přitom není žádnou novinkou. V Česku platila do roku 1998, kdy ji vláda Josefa Tošovského na návrh lidovců zrušila. Stejně kontroverzní jako dědická daň je i takzvaná milionářská daň neboli vytvoření pátého pásma daně z příjmu fyzických osob.

I ta se dostala na pořad včerejšího večerního jednání politiků, její zavedení však ministr financí neobhajuje. "O milionářské dani neuvažujeme. Nicméně v sociální demokracii je to stále živá myšlenka," uvedl Sobotka.