Jan Dusík

Jan Dusík | foto: MŽP

Ministr Dusík pochválil stát za obchod s povolenkami. Vynesl 16 miliard

  • 8
Česko patří k nejobratnějším obchodníkům s emisními povolenkami mezi zeměmi Kjótského protokolu. Řekl to ministr životního prostředí Jan Dusík. Česko takto vydělalo 16 miliard korun, nejvíce dostalo od Japonska. Z peněz se nyní platí zelené dotace na bydlení.

Česko mělo celkem volné emisní kredity ve výši 150 milionů tun, ne všechny ale prodalo. Podle ceny na trhu odhadoval úřad výtěžek prodeje na deset až 25 miliard korun. O zbylých kreditech rozhodne v pondělí zahájený kodaňský summit.

Zmíněných 16 miliard pochází z Japonska (hlavní znečišťovatel), Španělska a Rakouska. Nepoužité emisní povolenky Česko prodalo těmto třem zemím, které naopak domluvený osmiprocentní pokles skleníkových emisí nedodržely. Prodej povolenek se vztahoval k období do roku 2008.

"Japonsko koupilo od Česka 40 milionů emisních tun, Španělsko 5 milionů a Rakousko 3,5 milionu," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Podle ministr Dusíka zájem o zbylé povolenky nyní na trhu není, protože se nasytil a všichni zúčastnění také vyčkávají na výsledky kodaňského summitu. Nevyčerpané kredity by mohly být po summitu, který má určit nástroje a cíle snižování emisí po vypršení Kjótského protokolu v roce 2012, převedeny do nového období.

Prodej povolenek


Prodej emisních jednotek má přísná pravidla. Výnosy za prodané kredity, které země získají od států, kterým se nedaří protokol plnit, musí prodávající země využít výhradně na speciální programy, které snižují emise skleníkových plynů. Za vypuštěné emise v jedné zemi se tedy snižují emise v jiné zemi. Ministerstvo proto spustilo letos na jaře program "Zelená úsporám", ve kterém nabízí dotace na zateplování a výměnu topení na fosilní paliva za šetrnější.

Program zelená úsporám spustila vláda letos v dubnu. Zpočátku ale neměl úspěch kvůli přísným podmínkám, nyní už jsou žadatelů tisíce.

"V listopadu je týdenní příjem dvě stě až tři sta žádostí o zelené dotace," sdělila mluvčí státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová. Dosud bylo podle ní podáno 2227 žádostí, širší zájem lidí ale fond eviduje až od zmírnění podmínek pro jejich přidělování.

Podmínky upravoval fond dvakrát. Měsíc po spuštění programu měl na stole jen čtyři žádosti, přišlo proto zmírnění, které mimo jiné umožnilo vyplácet dotace zpětně i několik let po realizaci bytových úprav.

Ministerstvo ustoupilo z přísných podmínek ještě jednou - v srpnu. Peníze tak lze získat nejen na celkové zateplení domu, ale i na částečné rekonstrukce a panelové domy. - více čtěte Zelené dotace i pro paneláky, stát výrazně zmírní podmínky