Ministr financí snižování spotřebních daní odmítá

Problém růstu cen benzínu a nafty nespočívá podle ministra financí Pavla Mertlíka ve výši spotřební daně, spíše v těžbě ropy a distribuci pohonných hmot. "Je otázka, zda u nás neexistují třeba nějaké kartelové dohody. Já bych velmi uvítal, kdyby antimonopolní úřad se tomuto tématu docela vážně věnoval," řekl Mertlík v pořadu televize Nova 7 čili sedm dní. "Příčiny zvyšujících se cen pohonných hmot jsou vně České republiky a nikoli v nastavení spotřební daně, jak tvrdí čtyřkoalice nebo zástupci dopravců," naznačil po skončení pořadu Pavel Mertlík.

Ministr nevěří, že by snížení spotřební daně vedlo ke snížení cen pohonných hmot. Podle něj by pouze vzrostly marže prodejců a dodavatelů těchto výrobků.

Jeho partner v diskusi, předseda Unie svobody Karel Kühnl, řekl, že snížení cen v důsledku snížení spotřební daně, je otázkou kartelového chování.

"Existuje Úřad na ochranu hospodářské soutěže, úřad, který je v rukou vlády, a tady vláda opravdu může nějakým způsobem zasáhnout," řekl.

Podle Kühnla přináší prudký růst cen pohonných hmot nebezpečí vzniku hospodářské recese a snížení spotřební daně je podle něj jednou z možností, jak může stát přispět k zachování hospodářské stability.

Podotkl, že Unie svobody navrhuje snížení daně o 2,80 až 3 koruny u benzínu a u nafty něco přes dvě koruny. Výpadek daňových příjmů, který odhaduje na "něco přes sedm miliard", lze podle Kühnla financovat penězi získanými z prodeje licencí na mobilní sítě.

Mertlík však řekl, že by výpadek příjmů činil podle vládních odhadů až 11 miliard korun. A to nejen pro státní rozpočet, ale také pro Fond dopravy, který má v příštím roce získávat 20 procent ze spotřební daně z pohonných hmot.