Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ministr práce Jaromír Drábek

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 11. března 2011 do 10:15

OTÁZKA: Dobrý den, proč nám neustále lžete? Samozřejmě, že stát nemá řídit hospodářství. Já se však ptal na státní penzijní fond! Si pletete hospodářství a penzijní fond? Pokud ano, tak nevím, co děláte na ministerstvu! Víte, že podobný státní fond mají ve Švédsku či Norsku? Kromě toho, investice do státních dluhopisů není bezpečná sama o sobě, co když ten soukromý penzijní fond bude vytunelován? K čemu je mi jistota státních dluhopisů, když někdo rozkrade ten fond? Proto chci ten státní fond. Navíc by byl pouze jako konkurence soukromým, investování v něm by bylo dobrovolné, občan by si sám zvolil, zda chce státní či soukromý. Vaše srovnání s minulým režimem je proto tedy zcela mimo! Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: Pane ministře, dobrý den z Brna. Mám k vládě prosazovanému způsobu reformy 3 otázky: Proč trváte na údajné potřebě vzniku nového "pilíře" - dobrovolného penzijního připojištění, když systém penzijního připojištění dlouhodobě existuje?! Že tomu nerozumí, psal včera v deníku MFD i pan prezident V. Klaus! Nebylo by logičtější a jednodušší jen upravit pravidla pro stávající systém připojištění? Nebo je to o tom, že takto navrhovaná penz. reforma má být "zlatým dolem" pro nové penzijní fondy?! 2) Proč vláda připravila takovýto systém penz. reformy, když podle odborníků jsou s tímto systémem ve světě negativní zkušenosti a proč nepřipravila reformu podle modelu, doporučovaného Světovou bankou? A proč např. tak fundovaný odborník, jako vedoucí katedry Veřejné ekonomiky Vysoké školy finanční a správní uvedl, že připravená reforma je v režii lobbistů a že jedinou relativně rozumnou variantou reformy je švédský model se státem garantovanou prémiovou penzí?! 3) K možnému věku 70 let u fyz. prac.?
OTÁZKA: Dobrý den, prosazujete opt-out a zároveň tvrdíte, že nevěnujete peníze soukromým penzijním fondům? To si z nás děláte legraci, ne? Kde ty peníze vyvedené z průběžného systému skončí? Pokud je odpověď, že v penzijních fondech, pak vás prosím o odpověď na následující otázku, kterou jste neodpověděl: Stát věnuje peníze z průběžného systému soukromým penzijním fondům, aby si je od nich následně s úrokem půjčoval, přičemž tyto úroky zaplatí opět občané. Kromě soukromých penzijních fondů, je to pro všechny nevýhodné. Proč tuto zrůdnost podporujete a je vaším konečným cílem zlikvidovat průběžný systém? Děkuji za vysvětlení.
OTÁZKA: Dobrý den, zřejmě jste zcela natvrdlý nebo nechcete odpovědět. Zeptám se tedy znovu. Podstatou reformy je, že se mohu rozhodnout, zda 3 % sociálního pojištění nechám státu nebo je svěřím soukromým penzijním fondům. Otázka zní: Proč se nemohu sám rozhodnout, co s těmi 3 % udělám? Proč je nemohu dát například na stavební spoření? Proč nemohu si sám rozhodnout o diverzifikaci zajištění na stáří a stát mi nutí předem vybrané 4 soukromé penzijní fondy nebo průběžný systém? Odpovíte?
OTÁZKA: JUDr. Jaroslav Štrunc Navrhovaná důchodová reforma má některé negativní rysy, o kterých se nehovoří. Budou-li se vůči budoucímu důchodu „odpovědně“ chovat pojištěnci z opačného spektra osobního vyměřovacího základu, pak pojištěnec na hranici stropu vyvede do 2. pilíře 9 x více prostředků než druhý s minimální mzdou 8000,- Kč. Z 2.pilíře pak budou pobírat důchody, jejichž výše bude ekvivalentní vloženým prostředkům. Započteme-li však dopady z 1. pilíře, pak pro pojištěnce z horního okraje spektra bude efektivnost jeho odpovědného počínání 51 x vyšší, než u pojištěnce s minimální mzdou, ačkoliv podíl prostředků vložených do 2. pilíže je pouze 1 : 9. Dokonce i v případě 30 % ztrát důchodových fondů bude 2. pilíř pro pojištěnce s OVZ nad 28000 Kč výhodnější. Mně jsou příčiny tohoto jevu jasné, pro spoluobčany a budoucí voliče však bude lepší slyšet vysvětlení z Vašich úst - tedy pane ministře, jak je možné, že jeden získá násobně více, než odpovídá poměru vyvedených prostředků ?
OTÁZKA: Dobrý den, opět jste mi neodpověděl. Samozřejmě velice dobře vím, že stávající 3. pilíř zůstane zachován. Moje otázka však zněla zcela jinak: Situace dnes: dám své peníze penzijnímu fondu a stát mi dá příspěvek. Po reformě: dám své peníze penzijnímu fondu a stát mi sníží sociální pojištění. V čem je změna, kromě toho, že z nového systému nebudu moci vystoupit a vše bude o 10 % dražší? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: Dobrý den, závěry Bezděkovy komise mám samozřejmě prostudované a žádně výpočty v ní nejsou. Ptám se vás tedy znovu: Četl jste analýzu Jana Kubíčka z ČNB? V ní spočítal, že přechod na fondový systém neřeší demografický problém, neboť velikost transakčních nákladů se rovná objemu peněz nutných k dofinancování průběžného systému. Proč se tedy vláda lživě ohání demografickým problémem, když jen nahrává penzijním fondům? Umíte odpovědět nebo se budete schovávat za odkazy na Bezděkovu komisi? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: Dobrý den pane Drábku. Mám 2 otázky. Jak zajistíte, aby soukromé fondy nebyly rozkradeny? Proč místo dalšího přerozdělování peněz (např. zvýšení DPH nebo spotřební daně a následné zvýšení dávek pro sociálně slabé pod záminkou důchodové reformy) radši nesnížíte daňovou zátěž a tím pádem nemusíte zvedat dávky pro sociálně slabé. Děkuji za odpověď. Jiří Vaněček
OTÁZKA: dobrý den pane ministře. Mám dvě otázky. 1. Proč se dělá důchodová reforma, když 2/3 lidí se nevyplatí ( jejich příjem je 12-15.tisíc hrubého! ) ? 2. Proč se zpět neoddělí důchodový účet od státního rozpočtu ( jak to bývalo ) a nevrátí se do nej peníze, které z něj byly ukradeny ?
OTÁZKA: Dobrý den pane ministře, proč si myslíte, že by snížení sociálního pojištění placeného zaměstnavatelem mělo vliv na zaměstnanost? Vždyť důležité jsou pro každého podnikatele celkové náklady. Když dělá business case, tak automaticky počítá mzdové náklady krát 1,34. Když mu to nyní snížíte, tak jenom více vydělá. Vzhledem k tomu, že většina investoru je ze zahraničí, tak tento dodatečný zisk odvede v podobě dividend do zahraničí, takže to jenom sníží HDP v ČR. Pokud by nastala situace, např. že v důsledku posilující koruny již dřívější business case nevychází, tak může podnikatel zaměstnancům navrhnout snížení/nezvýšení mzdy. Nebylo by lepší zvýšit daňové paušály? Taky by se tím snížila cena práce, protože pak by byli lidé ochotní pracovat za menší hrubou mzdu a ušetřené peníze by zůstali doma a posilovali by HDP v ČR, nikoliv SRN, Franci, USA a u dalších majitelů obchodních podílů většiny firem v ČR.
OTÁZKA: Dobry den, můžete mi vysvětlit v čem se liší nový model důchodové reformy od stavajícího spoření v penzijních fondech, když pominu některé "drobné" rozdíli (omezení fondu kde investovat, státu odvádím pořad stejně..) Děkuji miroslav slynko
OTÁZKA: Vlastně se ani nemám chuť na cokoli ptát. Jeden den čtu že vláda přišla s důchodovou reformou už ušitou, další den, že se zvýší daně na 20%. V zápětí na to další den čtu, že se daně asi nezvýší na 20% ale jen na 17%. Prosímvás, kdyby tímto stylem pracovala většina lidí v této zemi tak je za takovou práci vyhází. Ale vy tam nahoře si žijete, jako by se nec nedělo. Jen chrlíte jeden nedodělek za druhým. A důchodová reforma. Vždyť ani ve vládě ještě pořádně nevíte jak to všechno bude a ještě se toho asi bude hodně předělávat. Nemám z této vlády dobrý pocit a myslím, že svou příležitost jste už propásli. Milan Sládek
OTÁZKA: Dobrý den, chci se zeptat, proč stát raději více nepodpoří soukromé penzijní připojištění, které už lidé založeno mají, místo zakládání nových fondů? Nebylo by lepší odvádět do soukromého připojištění stálou smluvní částku a potom k tomu určité procento z odvodů? Připadá mi, že má "vzniknout" něco, co už tady je. Druhý dotaz: proč pořád taháte peníze z kapes lidí? Pokud jde kolem 600 miliard ročně na státní zakázky, proč je prostě na jeden, dva, tři roky o desetinu neosekáte? Prostě by se postavilo ročně o dvě "Blanky" míň. Lucia Šlechtová
OTÁZKA: Dobrý den, mám tři dotazy: 1) Proč Bezděkova komise vychází ze starých demografických křivek, které jsou již dávno překonané, ta nová naopak hlásí udržitelnost průběžného systému po dobu dvaceti let? Jestliže se křivky mění co tři roky, proč se zavazovat k něčemu na let 50? Demografická křivka je vzívána jako nějaká mantra ale je naprosto pochybná a Bzděk si jí upravil podle svého obrazu. 2) Bezděkova komise je složen převážně ze zástupců fondů a je tudíž pro mě naprosto nevěrohodná. 3) Důchodový schodek byl naprosto účelově schozen do záporu neustálým snižováním odvodů zaměstnavatelů, nebýt těchto kroků, nadále jsme v plusu. Argumenty typu zlevnění práce neberu - kvůli 2-3% pojištění žádná firma do Indie nebo Rumunska neuteče, to je lež.
OTÁZKA: Dobrý den, máte špatná čísla ohledně demografického vývoje. Zde máte odkaz na odbornou studii nezávislých expertů z Univerzity Karlovy http://www.novinky.cz/domaci/227374-duvody-duchodove-reformy-stoji-na-vode-vlada-zkresluje-demografii.html. Jak je možné, že ji neznáte? Proč neustále lžete české veřejnosti? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: Dobrý den, mám 3 otázky, kde berete jistotu, že důchodové fondy budou mít průměrný zisk kolem 4 procent, když nyní na to nedosáhl ani jeden z vybraných. Kde je jistota, že nedojde k vytunelování fondů jako již se 2x stalo, prvně za časů pana Klause, když se fond rozpustil na konsolidaci bank a podruhé za času nejlepšího ministra financí. Nemyslíte si, že kdyby se důchodové fondy v podstatě neustále netunelovaly, že by peněz v důchodovém systému bylo dost ? Osobně si myslím, že průběžný systém se tuneluje poměrně špatně, ale pokud se část peněz stáhne do fondů, tak to již tak obtížné nebude ...
OTÁZKA: Dobrý den pane ministře, letos mi bude 38 let. Jediné co jsem se dozvěděl, je že mám na výběr, zda část mzdy odvedu do soukromých fondů. Postrádám ale informace, jaký budu mít důchod, pokud zůstanu pouze u státní části důchodového systému, popř. o kolik mi stát sníží důchod, pokud budu ta 3% investovat v soukr. fondech. Ještě si dovolím jednu otázku - je pravdou, že lidem bez předchozích příjmů je důchod, popř. jiná sociální dávka vyměřována dle průměrné mzdy? Pokud ano, tak se ptám, zda a kdy toto budete řešit. Není přece normální aby tito lidé měli větší důchod, nebo jinou dávku, než ti, kteří celý život pracují např. za mininální mzdu. Naprosto souhlasím, že s penzijním systémem je třeba něco udělat. Dokonce souhlasím i se zvýšením DPH, ale nechápu proč část takto vybraných peněz vracet firmám formou snížených odvodů. De facto vyberete od občanů (potraviny, léky atd.) a vracíte firmám - to mi přijde dost zvrácené ... Předem děkuji za odpovědi a vyjasnění. Milan Hozák
OTÁZKA: Dobry den, Zaprve cela ta vase reforma pusobi naprosto amaterskym a chaotickym dojmem. Navic mne udivuje ze si dovolite delat reformu bez podpory celeho politickeho spektra. Je vam jasne ze takova reforma je dlouhodobe neudrzitelna? Proc neudelate reformu ve spolupraci s opozici? Petr Bartoš
OTÁZKA: dobrý den, 1. vazba transormačního fondu na soukromý fond, v případě krachu, co bude s transformačním fondem? 2. Účast je dobrovolná, ale při vstupu nelze odejít, proč?, když je to na dobrovolnosti. mělo by platit dobrovolně i ukončit. 3. Můžu přejít k jinému fondu během spoření? Petr Martinec
OTÁZKA: Dobrý den, pane Drábku, jak vysoké budou poplatky za vedení účtu u soukromých penzijních fondů? Jak bude garantováno či uzákoněno, že se nebude zvyšovat procento odvodů, když tedy nebude možné vystoupit ze systému? Děkuji a pěkný víkend. Jaroslava Sapaly
OTÁZKA: Dobrý den , solidárnost je sice hezká věc, ale nevím proč si já jako čtyřicátnk mám platit " na důchod " a pak dostanu almužnu za kterou stěží vyžiju.Když už s Vaše vláda postavila k reformě tak, že nyní zdaníme co se dá , ať je na stávající důchody a ti co to teď zaplatí se za dvacet let smíří s tím , že nic nedostanou.... tak bych měl mít právo se rozhodnout , zda od státu něco budu chtít a nebo si už těd budu spořit sám. Děkuji za odpověď Jaroslav Bystřický
OTÁZKA: Pane ministře, nejsem makroekonom, a proto nemám dostatečný nadhled, abych situaci mohl posoudit, ale je skutečně jediným zdrojem na pokrytí výpadku v prvním penzijním pilíři zvýšení daní úplně všem lidem? Tedy od roku 2013 snížení (!!) luxusní daně na 17,5 %? Makroekonomové (kteří tvrdili dřív různé věci, třeba že finanční systémy a různé investiční certifikáty a kouzla jsou zázrak a dávali za ně Nobelovu cenu) tvrdí, že zvýšení přímých daní, hlavně korporátních nebo sociálních odvede z ČR investory. Je to OPRAVDU tak, nebo jen investory typu montovna či sklad?? Víte, kolik živnostníků by padlo zvýšením odvodu ze zisku na 22 %?? A dovolte ještě třetí otázku - již 4 roky si spořím prostřednictvím tří akciových OPF (10 - 12 % měsíční čisté mzdy), můžu si tam vyvést 3 %, která jdou nyní do státního průběžného pilíře? Děkuji. Petr Koubek
OTÁZKA: Dobrý den, kdy bude možné spočítat si konkrétní sumy, na které dosáhnu každou z nabízených variant spoření na penzi? Pokud je to již někde možné, prosím o info kde. Nikde jsem tuto informaci zatím nenašel a myslím, že to je nejpodstatnější věc pro většinu lidí... Děkuji Petr Pavel
OTÁZKA: Máte spočteno jak utlumí zvýšení DPH ekonomiku? O kolik se zvedne nezaměstnanost a zkrachuje firem? Počítáte s tím, že lidem se bude vyplácet stále častěji jezdit za nákupy do zahraničí? Pavel Polak
OTÁZKA: Proč stát zaměstnává přesluhují důchodce a tím pádem je platí dvakrát?? Bud at pracují anebo dostávají důchod ale né obojí. Já bych taky dokázal sedět na úřadu do 80let. Proč by nemohl být důchod paušální pro každého důchodce stejný bez rozdílu kolik odvedl státu. Stát by výši důchodu reguloval na takovou hranici aby byla únosná jak pro stát tak pro důchodce. No a kdo by se s tím nespokojil má možnost si spořit u soukromých fondů. Není přeci možný aby byl důchod např 20tis.
OTÁZKA: Dobrý den, co by pro mne znamenala důchodová reforma. Je mi 47 let, spořím měsíčně 500Kč na penzijní připojištění a dále mi přispívá zaměstnavatel. Děkuji Ing.Vejr Miroslav Vejr Ing.
OTÁZKA: Proč nesnížit odvody všem a nenechat každého ať si spoří jak chce. Anebo proč se nepřipustí, že si každý bude spořit investovat jak chce, proč bude stát přispívat na spoření jen v těch fondech, jejíchž majitele bude dost bohatý. Mám dojem, že to je diskrimina. Proč si třeba 5 lidí nemůže založit svůj penzijní fond? R B
OTÁZKA: Zdravím vás. Pokud budou současné návrhy schváleny, od kdy bude "fungovat" možnost přispívat k důchodu rodičům? Děkuji. Naděžda Novotná
OTÁZKA: Dobrý den, Několik analitiků, spočítalo, že "Vaše" důchodová reforma se vyplatí jen lidem s příjmy vyššími než 22 000. Jak chcete reformu vysvětlit lidem, kteří tyto příjmy nemají. A že je jich víc než těch, kteří měli to štěstí a mají příjmy vyšší. Děkuji
OTÁZKA: Dobrý den, zajímalo by mě, jestli bude momentálně navrhovaná 3% část ukládaná na náš "soukromý" účet deditelná? A také by mě zajímalo, jestli se počítá se zvednutím této % části. Děkuji, S pozdravem
OTÁZKA: Dobrý den Jste absolutně nejhoší ministr od revoluce. Chcet tvrdit,, že máte důvěru v navrhovaný systém, Můžete mi říci jediné číslo, kolik předpokládáte, že přinese pojištěnci po 30 letech spoření.? Robert Škrabal
OTÁZKA: Dobrý den. Maďarsko opt-out zrušilo, Polsko s Estonskem ho zredukovaly, na Slovensku a v Bulharsku o omezení opt-outu také uvažují. Proč jdeme proti proudu a opt-out zavádíme ?
OTÁZKA: Dobrý den, jak se bude státní důchod počítat pro ty, co si budou spořit soukromně? R B
OTÁZKA: Zajímalo by mě , jak je to s odchodem do důchodu u horníku? Do roku 1989 jsem pracoval v hornictví , tenkrát nám bylo tvrzeno ,že máme nárok jít o pět let do důchodu dříve. Platí to v současné době ? Děkuji
OTÁZKA: Nebylo by možné uvažovat o tom, že by bylo umožněno dobrovolné opuštění státních důchodových a sociálních systémů abych se mohl o sebe a svou rodinu postarat sám? Pavel Polak
OTÁZKA: Dobrý den, 1. mají vzniknout soukr. penzijní fondy a transformační fondy svázané na soukromé fondy, jak to je s transformačním fondem, když zkrachuje soukromý fond? 2. Účast je dobrovolná ke vstupu, ale už nelze couvnout, pokud je to na dobrovolnosti, proč nemohu vystoupit z fondu, je možné přejít k jinému fondu? petr martinec Petr Martinec
OTÁZKA: Podle čeho se bude vypočítávat výše důchodu u těch, kteří celý život nepracovali, pobírali sociální dávky, nebo případně nebudou mít odpracovaný potřebný počet let pro odchod do důchodu?
OTÁZKA: Je to pravda, že lidem, kteří nikdy nepracovali, případně jim chybí odpracované roky při odchodu do důchodu, je vypočítán důchod podle průměrné mzdy ve státě? Jak k tomu přijdou ti, kteří pracují celý život a na průměrnou mzdu nedosáhnou? Mi do průměrné mzdy chybí 4 a půl tisíce (můj tabulkový plat + osobní ohodnocení), mám 4 roky do důchodu, půjdu do něho v 60 letech a budu mít odpracováno 42 let, do té doby na průměrnou mzdu nedosáhnu, protože se mi můj tabulkový plat po 32 letech praxe přestal navyšovat.
OTÁZKA: Dobrý den, jakým způsobem bude omezena režie penzijních fondů? Bude to nějaké procento vložené částky nebo fixní poplatek? Uvítal bych konkrétní číslo, ve světě je běžné, že na provoz penzijních fondů jde 20 % aktiv. Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: část 2 3. Proč zřizovat nějaký dluhopisový fond: se svým managmentem, když vlastně i současný systém umožňuje oddělit peníze na důchody od státního rozpočtu a koupit od ministerstva financí dluhopisy. To by pravděpodobně zvládla jak ČNB , tak správa soc. zabezpečení. ,,navíc peníze skončí stejně ve státním rozpočtu a v případě krachu státu dopadne průběžný a tento fond ,,dluhopisový“ úplně stejně. Řešení s ČNB, nebo se soc.spr. si nežádá téměř žádné více náklady… 4. Nezlobte se na mne, ale právě tyto tři body mne nutí si myslet, že celé tzv. reforma dopadne úplně stejně jako v 90. letech otevření x poboček zdravotních pojišťoven, bank a penz. fondů z nichž jich dnes již dost zaniklo- zatím většinou sloučením. ,, mám pocit, že důchodová reforma se tvoří pro lobistické skupiny a ne pro lidi- př. systém“
OTÁZKA: Myslíte,že je správné začínat reformu tím, že zvednete daně? Nebylo by lepší zjednodušovat, zpřesnit a zpřehledňit zákony, zacpat díry, kudy peníze utíkají ve zpackaných výběrových řízeních a státních zakázkách? Proč je dnes tak složité si třeba spočítat mzdu? Umíte to sám? Víte jaké je celkové zatížení lidí? Proč když si vydělám peníze u zaměstnavatele, musí za mě odvést daně zaměstnavatel, pak musím já platit zdravotní a sociální "pojištění" (je to daň jen pojmenovaná jako pojištění) a následně zaplatím DPH, když z toho postavím dům,zaplatím daň z nemovitosti. Není to několika násobné zdanění zbytečné a nepřehledné (a neústavní)? Pavel Polak
OTÁZKA: Dobrý den část1 Dobrý den 1. Pane Drábku, skupina NERV navrhovala zřízení fondu- penzijního účtu např. u ČNB,, pan Zámečník“ to zmínil. Bohužel veřejnost o tomto není dostatečně informovaná… Můžete nám sdělit více informací. 2. Prý nebudu moci měnit druh fondu. Mám tomu rozumět, tak že pokud si od počátku vyberu např. ,,akciový“, již nikdy to nebudu moci změnit na dluhopisový. Pokud je tohle pravda, tak to ale nemá moc logiku. Je výhodnější ,, vzhledem k zhodnocení“ ve 30letech investovat do rizikovějších fondů a s přiblížením k důchodovému věku cca na 10 let je dobré přejít např. do dluhopisového… Přece není problém, 1x za 5 let udělit možnost přejít k lepšímu fondu. ,, mám pocit, že mne stát budete v budoucnu převádět i přes silnici“
OTÁZKA: Je verze na zvýšení DPH na 17,5 procenta opravdu finální?
OTÁZKA: Dobrý den, v roce 2006, na konci vlády ČSSD byla míra ohrožení chudobou v ČR okolo 4 %. Nyní je 8,6 %. Povedlo se vám ji tedy zdvojnásobit. Proč se tím chlubíte jako úspěchem, když je to obrovské selhání neoliberální politiky vaší vlády? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: Dobrý den, má vláda analýzy, jak zbrzdí růst HDP zvýšení DPH? Pokud ano, mohl byste nám sdělit přesné číslo a říci nám, proč tyto analýzy nejsou zveřejněny? Nebo je vláda nemá a celá její reforma je prováděna metodou pokus-omyl? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: Dobrý den, podle plnění státního rozpočtu za měsíce leden a únor 2011 je schodek státního rozpočtu 22,8 miliardy. To je nejvíce v samostatné historii ČR! To si říkáte vláda rozpočtové odpovědnosti? Výsledek je dán zejména propadem ve výběru DPH, který je o 9 % nižší než loni. Dochází tak na slova odborníků, kteří varovali před škrty v sociální oblasti a mezd ve veřejném sektoru. Snížení o 10 % způsobilo nižší výběr DPH o 9%. To jste skutečně takoví amatéři, že jste nevěděli, že k něčemu takovému dojde, nebo vás jen ministr Kalousek napálil jako v roce 2009 a předložil zcela nereálný státní rozpočet, který si chtěl narychlo vylepšit zvýšením DPH v říjnu letošního roku? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: Dobrý den, pane minitsře. Jedna poměrně zásadní věc, která se tu neřeší. Až se levice dostane k moci, může opt-out zrušit. Tím se ostatně netají, zřejmě to udělá. Co se potom ale stane s mými penězi ve fondech? Budu mít jistotu, že je dostanu okamžitě zpět? Budou smlouvy klientů s fondy muset být postaveny tak, aby mi peníze byly vyplaceny?
OTÁZKA: Dobrý den, Česká republika vydává na penzijní systém asi 8 % HDP. Průměr zemí EU je přitom 12 % HDP. Jaký podíl výdajů na penze vzhledem k HDP je cílem připravované reformy? Nikde jsem toto číslo nenašel, přitom je naprosto klíčové, abychom si řekli, jak chceme, aby náš penzijní systém vypadal. Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: Dobrý den, proč nám vláda lže, že soukromý penzijní fond, jehož portfoliem budou státní dluhopisy bude bezpečný? Soukromý s nulovou diverzifikací, rozhodně synonymem jistoty není. Naopak zajímavou alternativou by byl státní penzijní fond, který by měl diverzifikované portfolio po celém světě jako to má norský státní fond. Diverzifikace rizika ve spojení s minimálními provozními náklady (na rozdíl od soukromých penzijních fondů) by byla jistě zajímavá pro celou řadu občanů. Proč vláda podobný fond nezřídí? Protože by tím soukromé penzijní fondy přišly o snadný výdělek? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: dobrý den, v mnoha afrických zemích žádné důchody nejsou a lidé tam spokojeně pracují klidně až do srmti, nebo se o ně v případě nutnosti postarají děti. Proč tomu tak nemůže být i u nás? Proč přenášet odpovědnost za naše životy na stát? děkuji
OTÁZKA: Dobrý den, rád bych se zeptal na malou penzijní reformu. 1. Proč ji mají zaplatit chudí a střední třída, kterým se sníží penze? Pokud US řekl, že penze mají více odrážet zásluhovost, pak jednoduchým řešením by bylo zavést progresivní sazby daně z příjmu a z vybraných cca 6 miliard zafinancovat malou penziní reformu. Takto opět jen nahráváte bohatým a odíráte chudé a bezbranné! 2. Proč jsou do malé penzijní reformy vpašovány další asociální opatření, která s výrokem US vůbec nesouvisí? Mám na mysli drastické zvyšování věku odchodu do penze pro ženy (protirodinná politika) či prodloužení rozhodovacího období na celoživotní (reálně to znamená dramatické snížení základu pro výpočet penzí). Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: Dobrý den, lobbisté penzijních fondů (Bezděk, Rusnok, Gellová) sdružení v Bezděkové komisi zcela logicky navrhli podpořit soukromé penzijní fondy. Proč vláda podlehla penzijní lobby, nahrává penzijním fondům, místo aby podporovala diverzifikaci rizika při zajištění na stáří - stavební spoření, hypotéky, přímý prodej dluhopisů občanům, investice do akcií, zlata, komodit? Proč jen a jen soukromé penzijní fondy? To není reforma, natožpak diverzifikace rizik!!! To je velká malá domů penzijní lobby. Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: V druhém pilíři se počítá s ryze státním fondem, nakupujícím pouze státní dluhopisy ČR. Jaké může mít takový fond náklady, když jeho správa bude mít pouze evidenční charakter, a zvládl by ji kdokoli, kdo umí ovládat Excel? Předpokládám, že státní fond bude nakupovat dlouhodobé dluhopisy s poměrně vysokým výnosem – máme i 7 % kupony z 15-letých dluhopisů. Mohu z těchto dvou premisí logicky usuzovat (levná správa + vysoký výnos z dluhopisů), že investice do státních dluhopisů bude velmi atraktivní? Děkuji za odpovědi. masoreti masoreti
OTÁZKA: Dobrý den, stát věnuje peníze z průběžného systému soukromým penzijním fondům, aby si je od nich následně s úrokem půjčoval, přičemž tyto úroky zaplatí opět občané. Kromě soukromých penzijních fondů, je to pro všechny nevýhodné. Proč tuto zrůdnost podporujete a je vaším konečným cílem zlikvidovat průběžný systém? Děkuji za vysvětlení.
OTÁZKA: Dobrý den, proč nás stát nenechá hospodařit se svými penězi tak, jak uznáme za vhodné? Nechci od státu žádný důchod, chci jen, aby mě nechal být a nenutil mě financovat cizí důchody... Ať se každý stará sám o sebe, jak je to běžné ve svobodné zemi...
OTÁZKA: Dobrý den, situace dnes: dám své peníze penzijnímu fondu a stát mi dá příspěvek. Po reformě: dám své peníze penzijnímu fondu a stát mi sníží sociální pojištění. V čem je změna, kromě toho, že z nového systému nebudu moci vystoupit a vše bude o 10 % dražší? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: Dobrý den, četl jste analýzu Jana Kubíčka z ČNB? V ní spočítal, že přechod na fondový systém neřeší demografický problém, neboť velikost transakčních nákladů se rovná objemu peněz nutných k dofinancování průběžného systému. Proč se tedy vláda lživě ohání demografickým problémem, když jen nahrává penzijním fondům? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: Dobrý den pane Drábku, dne 26. 10. 2010 server ČT24 uvedl, cituji: „Resort českých financí hodlá propojit projekty dluhopisů pro občany s financováním důchodové reformy, prohlásil Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.“ Podle statistiky MF ČR má například státní dluhopis 58. emise v objemu 67 miliard vydaný v roce 2009 a splatný za 25 let, kupon 5,70 %. To znamená, že kdybyste mi jako občanovi umožnili dnes nakoupit dluhopisy dejme tomu za 1 milion Kč, za 25 let bych je měl zhodnocené na cca 4 miliony korun, a kdyby mi zdraví vydrželo a šel bych do důchodu ještě o deset let později, tak skoro na 7 milionů korun a může se dál zhodnocovat až do konce života (všechny peníze najednou neutratím). Nic dalšího od Vás na důchod nepotřebuji. Otázka zní, kdy a jakým způsobem bude tento projekt uveden v život? masoreti masoreti
OTÁZKA: Dobrý den, podle aktualizované demograficke prognózy vědců Univerzity Karlovy se počet produktivních k postproduktivním změní v příštích 70 letech z 2,9:1 na 2,8:1. Proč nám TOP 09 lže, že na 1 penzistu bude 1 pracující? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA: Dobrý den pane ministře . Doposud činí výše průměrného důchodu cca 40 % průměrřného platu - kolik to bude činit v dalších letech po reformě ? Srovnejte prosím průměrnou výši důchodů ve všech zemích EU přepočtenou na EURA s důchodem českých občanů - kde najdu nějakou srovnávací tabulku ? Kolik procent z HDP jde v ČR na důchody a kolik procent v zemích EU - údajně v Polsku 12,5% oproti našim 8 % - je tomu tak skutečně ? Děkuji Petr Had Petr Hadaščok
OTÁZKA: Dobrý den, souhlasíte s názorem, který volá po zrušení povinného důchodového pojištění? Lidé by se tak mohli na stáří za ušetřené peníze zajistit dle svého uvážení... Dnešní socialistický model, je časovanou bombou, která patří do 20.století. Děkuji

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.