Ministr Urban chce pomoci Třinci

  • 16
Nastupující ministr průmyslu a obchodu Milan Urban je stoupencem reformy veřejných financí a za svůj hlavní cíl si dává zlepšení podnikatelského prostředí v zemi.

Zlepšení prostředí k podnikání je jednou z tezí, kterou si před volbami dává každá politická strana. Máte nějaké konkrétní návrhy, co by se mělo dělat?

Hlavní problém vidím ve vymahatelnosti práva. Chci vstoupit do jednání s ministrem spravedlnosti a mým cílem je přijít s takovými návrhy, aby soudy pracovaly rychleji a efektivněji.

Pod to by se podepsal asi každý politik. Máte již konkrétní představy?

Mám představu, co dělat. Bude to předmětem diskusí, a to nejen s šéfem resortu spravedlnosti, ale i ve vládě. Právní prostředí a vymahatelnost práva, to je problém, který tíží zejména menší firmy, podnikatele a investory a zhoršuje celé ekonomické prostředí v zemi.

Věřím, že při aktivním postoji je možné poměrně rychlé zlepšení. Ministerstvo se také musí věnovat otázkám zaměstnanosti. Jedině rostoucí ekonomika s rostoucím průmyslem může vést ke zmírnění současné míry nezaměstnanosti.

Váš předchůdce měl jinou představu o privatizaci hnědouhelných firem než ministr financí. Jiří Rusnok tvrdil, že privatizace je možná, až bude hotová energetická politika země. Bohuslav Sobotka zvažoval urychlit prodej. Jaký je váš názor?

Energetická politika státu je jedním z klíčových úkolů ministerstva průmyslu a počítám, že diskuse nad ní bude ještě hodně ostrá. Součástí materiálu bude i další postup restrukturalizace a privatizace hnědouhelného průmyslu. Dovedu si představit, že o konkrétních krocích v této oblasti můžeme diskutovat už v době, kdy budou základní teze v této oblasti vyjasněné.

Energetických politik stát schválil již několik a vždy se přepracovávaly. K čemu je taková politika dobrá? Nestačí říci, kolik se bude vyrábět elektřiny v jaderných elektrárnách?

Musíme říci, jaké zdroje bude země používat, kolik energie se bude vyrábět a v jakých zdrojích, kolik se bude dovážet. To jsou zásadní otázky, včetně toho, jak se bude vyvíjet spotřeba v domácnostech i průmyslu. Chci, abychom konečně vypracovali materiál, který řekne dopředu, s čím stát počítá.

Váš předchůdce chtěl navrhnout státní pomoc třineckým železárnám ve výši dvou miliard korun. Předložíte tento materiál vládě?

O materiálu vím, seznámil jsem se s jeho strukturou a měl by podle plánu směřovat na jednání vlády.

Skupina Karbon Invest ovládající těžební firmu OKD navrhla státu, že mu za jeho minoritní podíl ve společnosti dá 1,19 miliardy korun. Podpoříte takový doprodej majoritnímu akcionáři?

Pochopitelně se budu touto věcí zabývat a diskutovat o ní.

Jaký je váš názor na reformu veřejných financí. Podporujete tvrdší variantu ministra financí Sobotky, a tedy úsporné programy?

Varianta pana Sobotky je mi blízká. V této otázce se s ministrem financí shoduji.

Nejste tedy zastáncem oponentní skupiny kolem ministra práce a sociálních věcí Škromacha, který vidí cestu hlavně ve zvyšování daní?

Reforma nepočítá jen s úsporami, reformní kroky je třeba dělat jak na straně příjmů, tak na straně výdajů. Říká, kam bychom měli dojít po třech letech a v roce 2009. Podstatné je, abychom se mohli v roce 2009 ucházet o členství v evropské měnové unii. Tam vidím cíl naší země.