Druhý pilíř penzí končí, peníze v něm má 83 tisíc lidí.

Druhý pilíř penzí končí, peníze v něm má 83 tisíc lidí. | foto: Profimedia.cz

Konec Nečasovy důchodové reformy. Lidé sami určí, co s penězi z fondů

  • 496
Na zrušení důchodové reformy, kterou prosadila vláda Petra Nečase, se dohodla odborná komise při ministerstvu práce a sociálních věcí. Lidé sami určí, jak naloží s penězi, které do fondů vložili. Budou je moci vrátit státu do průběžného systému, nechat si je nebo si spořit v třetím pilíři se státním příspěvkem.

"Druhý pilíř odsál loni 212 milionů korun a letos by to bylo 700 milionů. Neprospíval většině občanů,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová z ČSSD.

Jak konkrétně má rušení druhého důchodového pilíře vypadat, vysvětlil člen komise Martin Potůček. Lidé podle něj budou mít tři varianty, jak naložit s penězi, které vložili do soukromých penzijních fondů. Všechny vycházejí z toho, že vložené peníze dostanou zpět.

„Budou si je moci nechat poslat na osobní účet v bance, vrátit je zpět do průběžného systému, nebo je převést do třetího pilíře,“ vysvětlil Potůček. Tedy převést je do systému, kde si lidé spoří ze svých peněz na penzi se státním příspěvkem, ale nekrátí se tím jejich povinný odvod na sociální pojištění.

Podle Potůčka dostane vláda na stůl dvě varianty, kdy má druhý pilíř skončit - buď od roku 2016, nebo 2017. A bude na politicích, ke kterému datu se přikloní. Ministryně Marksová iDNES.cz řekla, že bude chtít, aby byl dodržen termín 2016, který prosadila do koaliční dohody sociální demokracie. Není ale vyloučeno, že politici budou ještě způsob rušení druhého pilíře modifikovat.

Druhý důchodový pilíř prosadila bývalá vláda Petra Nečase proto, aby snížila zátěž pro státní rozpočet při vyplácení penzí vzhledem ke stárnutí obyvatelstva. Lidé dostali šanci převést 3 procenta ze svých povinných odvodů na sociální pojištění do soukromých penzijních fondů na svůj vlastní účet, pokud k tomu přidají další 2 procenta ze svého.

Levice i odbory proti tomu od začátku protestovaly, podle nich to mohlo ohrozit i vyplácení penzí státem, kdyby se takto zachovalo příliš mnoho lidí s vyššími příjmy a tím i většími odvody do průběžného systému penzí. ČSSD již před volbami avizovala, že druhý důchodový pilíř bude chtít za každou cenu zrušit, a po volbách to prosadila i do koaliční smlouvy s ANO a s KDU-ČSL.

I vzhledem k tomu se do tohoto systému přihlásilo jen 83 tisíc lidí. Bývalé vládní straně TOP 09 se totiž také nepodařilo prosadit, aby si lidé takto na část své penze museli spořit povinně. Nesouhlasil s tím totiž ani bývalý premiér Petr Nečas.