Vysoký růst počtu nových pracovních míst podle analytiků přináší naději, že ekonomika bude schopná absorbovat chystané škrty.

Vysoký růst počtu nových pracovních míst podle analytiků přináší naději, že ekonomika bude schopná absorbovat chystané škrty. | foto: Reuters

Míra nezaměstnanosti v USA klesla v únoru nejníže za čtyři roky

  • 7
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech se v únoru snížila na 7,7 procenta z lednových 7,9 procenta a ocitla se nejníže od prosince 2008. V ekonomice vzniklo 236 tisíc nových pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo.

Podle analytiků zpráva amerického ministerstva práce naznačuje, že ekonomika je dost silná na to, aby ustála i ránu, kterou jí způsobí vyšší daně a hluboké výdajové škrty vlády.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že ekonomika vytvoří jen 160 tisíc nových pracovních míst. Ministerstvo rovněž revidovalo údaje za předchozí dva měsíce. Za leden směrem dolů o 38 000 na 119 000, za prosinec naopak směrem vzhůru o 23 000 na 219 000.

Pracovních míst se stále nevytváří dost

Ekonomové upozorňují, že pro to, aby se míra nezaměstnanosti nezvyšovala, je potřeba, aby vzniklo nejméně 150 tisíc pracovních míst měsíčně a ekonomika rostla nejméně o 2,5 procenta. Aby se míra nezaměstnanosti začala výrazněji snižovat, musí ekonomika vytvářet zhruba 250 tisíc míst měsíčně, což se jí zatím stále nedaří.

Slabý je i ekonomický růst. Od konce recese v roce 2009 má ekonomika stále problémy vykázat růst nad dvěma procenty, ve čtvrtém čtvrtletí pak stoupla pouze o 0,1 procenta.

K výraznému snížení míry nezaměstnanosti přispěl růst počtu pracovních míst i pokles počtu lidí, kteří přestali hledat práci, a vypadli tak ze statistiky. Zhruba polovinu snížení míry nezaměstnanosti způsobilo, že lidé našli novou práci, a polovinu, že lidé přestali práci hledat.

Vznik nových pracovních míst zaznamenala většina sektorů. Nejlépe si vedlo stavebnictví, kde bylo přijato 48 tisíc lidí, nejvíce za šest let. Ve zpracovatelském sektoru vzniklo 14 tisíc míst. Osmý měsíc za sebou se zvýšil i počet zaměstnaných v maloobchodním sektoru, a to i navzdory nedávnému poklesu maloobchodních tržeb. Naopak vláda nadále propouštěla a počet pracovních míst zde v únoru klesl o 10 000 a navázal na lednové snížení o 21 000, napsaly agentury AP a Reuters.

Vysoký růst počtu nových pracovních míst podle analytiků přináší naději, že ekonomika bude schopná absorbovat fiskální úsporná opatření. Od 1. ledna se zvýšila daňová sazba pro bohaté Američany a skončilo předchozí dvouprocentní snížení daně ze mzdy. K tomu od 1. března vstoupily v platnost rozpočtové škrty v objemu 85 miliard USD (1,7 miliardy Kč), které zřejmě sníží ekonomický růst země o 0,6 procentního bodu.

,