Mírní auditoři slaví úspěch

  • 19
Manažeři českých podniků mají raději shovívavější hlídače firemního účetnictví. Přísní auditoři proto neslaví v Česku takové úspěchy. To je jeden ze závěrů, který vyplývá z průzkumu, který udělala firma Brand Brothers. Už jen dvěma firmám ze sta napíše auditor do výroční zprávy nějakou výhradu.

Auditoři to vysvětlují tím, že české firmy se hodně zlepšily v tom, jak účtují. Zároveň stále méně firem mění auditora. A právě s příchodem nového se často na firmu snesou výhrady. Ovšem z analýzy vyčnívají ještě další důvody.

Na kolbišti auditorů vítězí ti, kteří klienty neklepou přes prsty, ale více jim vycházejí vstříc. To auditorským firmám totiž otvírá dveře pro další velký byznys - poradenství.

Firmy hledají takové auditory, kteří jim spíš poradí, co kde zlepšit a přepočítat do uzávěrky. "I to je pravda, dnes se uzávěrka vlastně udělá, až když auditor řekne ano. Dřív se uzavřelo účetnictví a auditor uzávěrku pak napadal," potvrzuje Josef Zídek z auditorské BDO.

Obliba "hodných" auditorů by neměla jít tak daleko, jak se ukázalo na skandálech v USA. Tam ve snaze udržet si klienta auditoři mlčeli nad zakrýváním ztrát tak dlouho, až kolosy jako Enron nebo WorldCom loni zkrachovaly. Účetních skandálů nezůstala ušetřena ani Evropa: francouzský Vivendi a holandský obchodní řetězec Ahold.

I Česko mělo svůj Enron, i když tak velký skandál pro auditora to nebyl. Před pádem IPB v roce 2000 auditor nevaroval akcionáře včetně státu, že se banka blíží krachu. Ovšem šetření, které mělo zjistit, zda firma Ernst & Young nějak pochybila, ani po třech letech není u konce. A na trhu se spekuluje, že šetření vyjde do ztracena.

"Závěr jsme ještě neudělali, měl by být v květnu. Spíš se to kloní k tomu, že auditor pochybil, ale jak, to se musí dokázat," říká Zídek, který je zároveň člen kárné komise Komory auditorů ČR.

Na českém trhu platí, že nejméně často dávají výhradu právě velcí auditoři. Nejsou prostě jen mírní, příčin je několik. Například si mohou lépe vybírat klienty. Mezi jejich zákazníky jsou pak často velké podniky nebo zahraniční investoři, kteří lépe dbají o své účetnictví.

Čtyři velcí hráči ovládají v Česku přes třetinu trhu s auditem a rok od roku svou pozici zlepšují na úkor malých. První je Ernst &Young Audit, který je však zároveň výjimkou.

Podle zjištění Brand Brothers už od roku 1998 zakázky spíš ztrácí, ale podařilo se mu loni koupit českou pobočku Arthur Andersen, které zkrachovala americká matka kvůli skandálu s Enronem.

"Kdyby nedošlo k fúzi, byl by dokonce Ernst & Young odsunut na třetí pozici za KPMG," upozorňuje Filip Dušek z Brand Brothers.

PricewaterhouseCoopers jsou druzí, pak následuje KPMG. Hegemonii velké čtyřky tak bourá BDO. Odsunulo na pátou příčku Delloite & Touche.