Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podvodů na benzinu a naftě ubylo. Teď se krade na biopalivech

  • 40
Daňoví podvodníci s pohonnými hmotami mění své metody, upozorňuje ve své nejnovější zprávě daňová správa. Sotva se jí podařilo vymýtit kradení DPH na benzinu a naftě, zaútočili podvodníci na drahé biosložky, povinně přimíchávané do benzinu a nafty. Ty dokážou pro své odběratele zlevnit například tím, že státu nezaplatí DPH.

„Narůstají obchody se surovým rostlinným olejem, především řepkovým, deklarovaným pro technické účely... dochází k účelovému zneužívání systému správy DPH,“ uvádí se ve zprávě o činnosti celní správy za rok 2014 v příloze Státního závěrečného účtu.

„Například někdo vypěstoval řepku, zpracoval ji na olej, který nenalil do friťáku, ale do nádrže. To pak není pokryté zákonem o pohonných hmotách a ocitne se to mimo kontrolovanou zónu,“ ilustruje na příkladu šéf daňové správy Martin Janeček, proč je na podvody daňová správa krátká.

DPH se tak loni kradlo také při obchodu s minerálními oleji, betonářskou ocelí, barevnými kovy, mobilními telefony, výpočetní technikou a elektronickými součástkami. Tomu by s platností od letošního dubna měl u většiny těchto komodit bránit speciální daňový režim přenesení daňové povinnosti. Tato chystaná změna už loni donutila podvodníky soustředit se na nové komodity jako cigarety, obklady a dlažby, žulové pomníčky, maso a také některé služby.

„Nejčastěji jde o služby charakteru reklamních činností, např. zpracování návrhů a vývoj reklamy, konzultační a poradenská činnost s tím související, zajištění vysílání či distribuce reklamy, poskytnutí prostor pro umístění reklamy, služby reklamních agentur, související zprostředkovatelské služby,“ uvádí se ve zprávě o výsledcích daňové kontroly za rok 2014.

Kauce přinesly miliardy

Vymýtit karuselové podvody se podařilo u benzinu a nafty – díky kaucím ve výši 20 milionů zavedeným na podzim 2013 pro distributory (kauce pro menší distributory se mají podle Ústavního soudu letos zmírnit). Únik na dani se u nich odhadoval na pět až osm miliard korun ročně. Díky tomu, že ze hry vypadli nepoctiví distributoři, vybral stát loni na spotřební dani o 3,6 miliardy víc než rok předtím.

Podvodníci také těží z toho, že auta jezdí i na zvláštní minerální oleje a topné oleje, které přitom nepodléhají spotřební dani a stát je tolik nereguluje.

Zvláštní minerální oleje, maskované jako surovina pro stavebnictví, chemický průmysl nebo strojírenskou výrobu, se vozí cisternami od výrobce přes Česko do zemí jako Řecko, Kypr či Itálie, kde část přeprav skutečně skončí.

Jak fungují karuselové podvody

Jenže část zboží se cestou „ztratí“. „Existuje důvodné podezření, že zde vyskladněné zboží se přečerpá do vozu jiného přepravce a tentokrát, již skrytě, putuje zpět do některého z členských států EU, kde je ilegálně zneužito pro jiný než deklarovaný účel použití,“ uvádějí celníci ve své zprávě.

Oleje tak skončí přimíchané do nafty a benzinu například v Česku. Od letošního roku by nepoctivcům měla situaci ztížit změna zákona platná od 1. ledna. „Novela zavedla registry obchodníků se zvláštními minerálními oleji. Každou přepravu musí hlásit 24 hodin předem,“ vysvětluje Jan Mikulec, výkonný ředitel petrolejářské asociace Čappo. Celníci pak budou mít přehled, jestli náklad dorazil na místo.

Hlášení přepravy těchto zvláštních olejů se však netýká malých spotřebitelských balení – například kanystrů a 220litrových sudů. Na dovozech barvených topných olejů se tak přiživují drobní spotřebitelé i spekulanti, upozorňuje zpráva.

Nezdaněná nafta z Německa

Topné oleje mají technicky shodné vlastnosti jako motorová nafta, ale nevztahuje se na ně spotřební daň. V praxi to znamená, že červeně označkovaný olej vyjde zhruba o deset korun levněji. K nelegálním dovozům dochází hlavně u hranic s Německem, celníci a policie loni už odhalili několik takových případů.

Nejlevnější benzín

Zajímá vás, kde se dá natankovat levný benzín nebo levná nafta?

Podívejte se na AkcniCeny.cz!

Kromě aktuálních letáků a zboží v akci zde najdete přehled čerpacích stanic a ceny benzínu a ceny nafty.

„(V Německu) lze takové oleje pořídit za cenu bez spotřební daně na některých čerpacích stanicích pohonných hmot, kdy občané ČR po nákupu těchto olejů v nádobách o obsahu 20 až 1 000 litrů tyto výrobky přepravují do Česka a zde je buď sami spotřebovávají pro pohon svých vozidel, nebo je dále nabízejí distribučním způsobem komerčním zákazníkům,“ uvádí zpráva.

Podle Ivana Indráčka z Unie nezávislých petrolejářů jde ale v porovnání s jinými podvody na palivech o zanedbatelné částky. „Je to porušování zákona, o tom není pochyb. Nicméně podvody s DPH jsou v úplně jiných řádech,“ říká.

,