stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis

stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis - Stavebnictví, dům - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Místo chalup na horách kupují lidé drahé byty

  • 56
Získat víkendové bydlení je téměř nemožné, ačkoliv malé byty stojí od 1,5 do dvou milionů korun. Byty na Šumavě jsou nedostatkovým zbožím. Stojí sice stejně tolik peněz jako ty v Praze, přesto je o ně obrovský zájem. Ovšem realitní kanceláře nemají lidem téměř co nabízet.

Půl roku stačilo realitnímu makléři Ladislavu Chalušovi na to, aby prodal většinu ze sedmnácti víkendových bytů na šumavské Kvildě. Bylo jedno, že za padesátimetrový apartmán lidé dali dva miliony korun.

"Už máme jen tři volné. Prodaly se velice rychle," pochvaluje si Ladislav Chaluš z realitní kanceláře Müller-Reality/Immobilien.

Nevelké byty okolo padesáti metrů čtverečních přijdou na Šumavě zhruba od 1,5 do 2 milionů korun.

Zaplatit za metr čtvereční třicet tisíc korun je v horách obvyklá suma. Takovou částku leckdy neplatí ani lidé, kupující byt na okraji hlavního města.

"Psychologická hranice za byt jsou dva miliony korun. Samozřejmě, že se najdou lidé, kteří za něj dají i více," říká Karel Müller z klatovské realitní kanceláře.

Místo na chalupu do dalšího bytu
I za takovou cenu se byty velice dobře prodávají. "Přesto jsou žádané. Lidé chtějí druhé bydlení na rekreaci. Nemají čas se starat o dům, tak chtějí byty," uvádí Karel Müller. "Poptávka je veliká a bytů je málo," doplňuje Müller.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Za nemovitosti, které se dají přestavět na víkendové byty, se na Šumavě platí zlatem. Koupit starou budovu či dokonce prázdnou louku, to je dnes skoro nemožné. "Proto se ceny šplhají do takových výšin. V národním parku navíc platí přísné podmínky na to, jak má stavba vypadat, a tím se stavba prodražuje," vysvětluje Ladislav Chaluš.

Správa Národního parku Šumava se stavbám rekreačních bytů nebrání. "Zásada je taková, že to, co už stojí a mělo by chátrat, je lepší zachránit. A třeba z takových nemovitostí udělat rekreační byty. Ale stavět nové nemovitosti čistě jen proto, aby z nich vyrostly rekreační byty, to je pro Šumavu trochu luxus. Obecně platí, že z hlediska krajiny je lepší, když je nějaká stavba opravená a nedělá ostudu, byť neslouží původnímu účelu," říká mluvčí parku Radovan Holub.


Paštikáře tady nechceme, ozývá se
Mnohé radnice investorům podobných staveb házejí klacky pod nohy. V Železné Rudě a okolí je dnes nemožné nový víkendový byt postavit. "Na Špičáku, v Železné Rudě a Alžbětíně platí stavební uzávěra. Kdo chce stavět, musí mít souhlas zastupitelstva," říká Lucie Hejtmánková z Městského úřadu v Železné Rudě.

Radnice největšího rekreačního střediska na Šumavě majitele víkendových bytů nerada vidí. "Tihle lidé nám nic nepřinášejí. Neplatí poplatky z ubytování, nejdou k nám jejich daně, jídlo nakoupí ve městě. Tady neutratí žádné peníze," konstatoval nedávno zastupitel Železné Rudy Václav Nový.

,