Místo studentů myslivecké menu

Ostrava - Ve výčepu horníci z Dolu Petr Bezruč, v zadním sále budoucí kantoři z nedalekých studentských kolejí. Půllitry plachtící vzduchem, havířská smršť vulgarismů, pach solviny i jemné voňavky čekatelek na červený diplom. To vše patřilo k legendární pivnici Plivanec v Hladnovské ulici ve Slezské Ostravě.

Na stole tehdy stával nakyslý šašlik s knedlíkem, který před třemi dny přivezla do podniku v otlučené várnici dvanáctsettrojka s nápisem Restaurace Ostrava-sever.
Takhle zůstane tahle hospoda zakódována ve vzpomínkách tisíců havířů i studentů ostravské pedagogické fakulty. Divadelní kus, který se neměnil po desetiletí, přičemž nového režiséra mohla na scénu přivést snad jedině opravdová revoluce.
Stalo se. Sametová revoluce přivedla na Plivanec restituenty, kteří zaplivané kulisy vyházely rázně z oken.
Plivanec proměnili v restauraci U Dvořáčků a postupně s ní mezi Ostraváky získali pověst vyhlášeného mysliveckého hostince.
Předrevoluční pamětník registruje převratné změny hned při vstupu. Sálem už nelétají půllitry rozzuřených havířů, zato v hejnu nad dveřmi letí hned pět vycpaných divokých kachen. A kdo dostane chuť na kančí guláš, může nejprve požehnat vycpané kančí hlavě, kdo na jelení kýtu, má možnost udělat totéž pod preparátem mohutného paroháče.
Nad okny do zahradní části hostince se procházejí vycpaní bažanti, zatímco záchodové dveře věrně hlídá sojka, i když pro gurmány je nutno dodat, že nadívanou sojčí pečínku U Dvořáčků zatím v jídelníčku nenabízejí.
Pamětník stejně nakonec sáhne po tlačence z domácího vepře, sto gramů s cibulí a malou oblohou tady podávají za mírných 22 korun.
Ale ani mladí podnikatelé, kteří ke Dvořáčkům přicházejí cíleně na myslivecký hon s naditou prkenicí, se nemusejí obávat, že by vystříleli všechny patrony. Ceny nejdou do extrémů, nejdražším jídlem v denním jídelníčku jsou srnčí medailonky na žampionech s tymiánem a staročeským bramborem za 129 korun.
Přes poledne bývá U Dvořáčků narváno a čekání na volnou židli někdy připomíná hon na lišku. Kdo ale stoličku uloví a začte se do pestrého jídelního lístku, obvykle nakonec nelituje, že se lovu zúčastnil.
Specialitou podniku, kterou zaručeně ocení každý bývalý student či havíř, jenž kdysi na Plivanci málem ztratil játra či ledviny, je čepované nealkoholické pivo. Vizuálně je navíc k nerozeznání od čepovaného Kozla na sousedním stole, ba co více, pivní čepice na čepovaném birellu se dokonce zdá krapet mohutnější.

Takto se v detaile čepuje pivo