Nový ministr průmyslu Jiří Havlíček | foto: ČTK

Nové OKD spadne pod Babišův rezort. Firmu koupí za 80 milionů

  • 98
V úterý jmenovaný ministr průmyslu Jiří Havlíček a ministr financí Andrej Babiš dospěli ke kompromisu ve sporu o to, kdo převezme zkrachovalé OKD. Firmu nakonec koupí za 80 milionů společnost Prisko spadající pod Babišův resort, o uzavření dolů se ale postará pod taktovkou ministerstva průmyslu státní firma Diamo.

„Jsem rád, že se nám s ministerstvem financí podařilo dospět ke kompromisu a věřím, že ve středu večer ho podpoří i vláda tak, aby mohla být podána nabídka ze strany státu v rámci insolvenčního řízení,“ informoval o nalezení dohody nový ministr průmyslu Havlíček při svém uvedení do úřadu premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Oba resorty se v uplynulých týdnech nemohly shodnout, zda by Ostravsko-karvinské doly (OKD) měla převzít státní společnost Prisko podřízená Babišovu resortu, nebo Diamo spadající pod Havlíčkův průmysl (více čtěte zde). Podle Havlíčka doly nakonec odkoupí Prisko skrze nově vzniklou společnost Nová OKD. Diamo by pak mohlo řídit uzavírání samotných dolů.

„V případě, že takzvané Nové OKD bude utlumovat jednotlivé šachty a nebude mít dostatek zdrojů, tak je převezme Diamo,“ vysvětlil Havlíček. Prisko zaplatí za OKD 80 milionů korun, které budou využity k uspokojení nároků věřitelů. Ti dohromady požadují víc než 20 miliard korun a na většinu z nich tak připadne jen zanedbatelná částka.

Sobotka: Chceme kvalitní pracovní místa, na počtu už nezáleží

Havlíček nezůstane v úřadu příliš dlouho, do podzimních voleb zbývá jen už několik málo měsíců. Nechce proto předkládat žádné nové zákony a plánuje se soustředit hlavně na ty, které už jsou v legislativním procesu. Jde především o zákon o elektronických komunikacích, který začali poslanci v prvním čtení projednávat v úterý. Ten má především zlepšit postavení spotřebitelů vůči mobilním operátorům (více čtěte zde).

Do oblasti ochrany práv zákazníků spadá i novela zákona o České obchodní inspekci. Podle Sobotky by se měl Havlíček zaměřit také na zrychlené čerpání 120 miliard korun z Operačního programu pro podnikání a inovace a přípravu výstavby nového reaktoru v Dukovanech.

„Klíčová je také změna systému investičních pobídek. Cílem je, abychom poskytovali investiční pobídky pro takové investice, které s sebou přitáhnou vývoj a inovace a kvalitní pracovní místa. Tedy zadáním pro pana ministra Havlíčka je, že pobídky by už neměly být soustředěny na množství pracovních míst, ale na jejich kvalitu,“ dodal Sobotka.

V personálních otázkách pak musí Havlíček dokončit výběr pěti členů nově vznikající rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ), která v létě nahradí v čele instituce dosavadní jedinou šéfku Alenu Vitáskovou. Podle Havlíčka mohou zájemci své životopisy posílat do konce dubna, na přelomu května a června pak plánuje jména vybraných kandidátů předložit vládě (více o možných kandidátech čtěte zde).

31. března 2017