Mittal ostravské hutě ovládá již od jejich privatizace, včetně rozhodování o výdělcích.

Mittal ostravské hutě ovládá již od jejich privatizace, včetně rozhodování o výdělcích. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Mittal chce koupit státní podíl v ostravských hutích, čas má do srpna

  • 14
Přetahovaná o státní jedenáctiprocentní podíl v ostravských hutích ArcelorMittal Ostrava (dříve Nová huť), která začala před šesti lety, by měla být definitivně uzavřena do konce tohoto měsíce. MF DNES to potvrdili zástupci největšího světového výrobce oceli ArcelorMittal, za nímž stojí Ind Lakshmi Mittal.

"V květnu jsme oznámili, že koupíme státní podíl za zhruba 339 milionů eur. Očekáváme, že transakce bude dokončena na konci července," uvedl Arne Langner, mluvčí skupiny.

Stát se s Mittalem, který o navýšení svého sedmdesátiprocentního podílu v ostravských hutích dlouho usiloval, rámcově dohodl již loni, letos v květnu byla smlouva hotova. Výměnou za to, že stát hutnímu gigantu svůj 10,9procentní podíl prodá, se Mittal rozhodl zastavit všechny arbitráže, které s Českem vedl.

Od té doby stát čeká na zaplacení 6,8 miliardy korun, které má Mittal za podíl poslat. Podle Radka Šnábla z ministerstva financí, který jednání s Mittalem vedl, vyprší právo Indů koupit akcie na konci srpna. "Zatím nezaplatili," uvedl Šnábl.

Pokud Mittal akcie nekoupí, stát je může nabízet dál

Malí akcionáři firmy, kteří ji dobře znají, přitom mají vážné pochyby, zda ocelářský gigant své sliby nakonec splní. Situace v hutnictví se totiž během roku dramaticky zhoršila a skupina ArcelorMittal proto musí hotovostí hasit požáry vzniklé z propadu poptávky po celém světě.

A ke koupi státního podílu ji nic zásadního netlačí. Fakticky totiž ostravské hutě ovládá již od jejich privatizace, včetně rozhodování o výdělcích.

Pokud by Mittal za podíl nezaplatil, bylo by to pro stát nepříjemné. V minulosti totiž od ostravských hutí nedostal na dividendách ani korunu s odůvodněním vzájemných sporů, a kdyby teď nabízel svůj podíl dál, prodal by ho kvůli situaci v hutnictví pravděpodobně za méně, než mu má zaplatit Mittal.

Podle Šnábla by ministerstvo financí zřejmě akcie nabídlo znovu k prodeji ve výběrovém řízení.

Znovuotevření arbitráží nehrozí ani v případě, že podíl u Mittala neskončí. "Arbitráž už znova zahájit nelze. Naším cílem bylo odvrátit arbitráž a hrozbu ekonomické kompenzace, což se podařilo. Zda Mittal využije své právo koupit zmíněný podíl, je čistě jeho obchodní rozhodnutí, o němž nechceme spekulovat," dodává mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Skupina PPF, která v ArcelorMittal Ostrava ovládá čtrnáctiprocentní podíl, nechtěla svůj případný zájem o státní akcie komentovat. Její mluvčí Alexej Bechtin se omezil na kritiku představenstva ostravských hutí, které v minulosti půjčilo mateřskému Mittalu přes 20 miliard korun. Ty mohou hutím chybět.

"Informace o situaci ve firmě jsou velmi znepokojivé. Domníváme se, že nesplacené půjčky poskytnuté mateřské firmě mohou ovlivnit cash-flow hutí, což na ně může mít v současné krizi ještě větší negativní dopad," dodává Bechtin.