Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Mládek nechá miliardy na rychlý internet vnitru, státního operátora nechce

  • 0
Ministerstvo průmyslu a obchodu má rozdělovat 10 miliard z celkových 14, které do Česka zamíří na rychlé datové sítě z Bruselu. Zbylé čtyři miliardy má kontrolovat ministerstvo vnitra. Počítá s tím poslední verze Národního plánu rozvoje sítí nově generace. Nadále však bují spor o státního operátora, který by měl mít na evropské miliardy výrazný vliv.

Tahanice o miliardy na rychlý internet pokračují. Ministr Mládek se snaží oslabit vliv svého stranického kolegy, ministra vnitra Milana Chovance. Daří se mu to ale jen z části.

Pozměněný návrh Národního plánu rozvoje sítí nové generace mu sice přisuzuje hlavní slovo nad 10 miliardami z evropských fondů pro sítě nové generace, zbylé čtyři ale ponechává nadále ve sféře svého konkurenta z vnitra. To je pro něj dílčí úspěch, neboť původně mělo pod vliv vnitra zamířit šest miliard z celkových 14, které na rychlé sítě z Bruselu zamíří.

„Navrhneme Evropské komisi přesunutí čtyř miliard do IROP s tím, že ministerstvo vnitra na sebe vezme důkazní břemeno vysvětlení, proč to tam má být a jak se to bude dělit,“ vysvětluje Mládek.

Původní program je totiž určen na podporu podnikání a inovace a bylo by problematické je využívat na státem vlastněnou infrastrukturu. Z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) je to možné.

„Existují určité důvody, proč by e-government a neveřejné sítě měly být posíleny. V tomto ohledu patříme k nejhorším v Unii,“ vysvětluje Mládek důvody, proč se smířil se „ztrátou“ čtyř miliard z kompletního balíku na datové sítě ve prospěch ministerstva vnitra.

Mládek: Návrh na vznik národního koordinátora je nepřijatelný

Ostře ale vystupuje proti vzniku národního koordinátora - podle plánu státního podniku pod ministerstvem vnitra, který by měl na rozdělování miliard značný vliv. „Návrh na vznik národního koordinátora by mělo ministerstvo vnitra stáhnout, je nepřijatelný. Vytváří zvláštní útvar, který kombinuje prvky podnikatelského subjektu a regulátora, který by měl dohlížet na dělení peněz,“ říká Mládek.

Zástupci vnitra ale trvají na svém. „Role národního koordinátora je nezbytná vzhledem k nutnosti zajistit mapování a následné transparentní poskytování informací o existující infrastruktuře pro sítě nové generace,“ říká Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Důležité jednání mezi ministry Mládkem a Chovancem za přítomnosti premiéra Sobotky na toto téma má proběhnout ve čtvrtek.

Současná podoba Národního plánu rozvoje sítí nové generace i přes dílčí změny nadále dráždí firmy. „Jakékoliv oddělování peněz z těchto fondů na neveřejné sítě je špatné. Počkáme si na další jednání,“ říká Svatoslav Novák, šéf ICT Unie, která sdružuje největší operátory na trhu.

Ještě ostřejší slova padají od regionálních poskytovatelů připojení. „Celý plán rozvoje je nesmyslný a je vytvořený na zcela špatných základech. Z našeho pohledu je třeba jej připravit úplně od začátku,“ říká Jakub Rejzek, obchodní ředitel ISP Alliance.