Protesty zemědělců - ilustrační foto.

Protesty zemědělců - ilustrační foto. | foto: Radek Miča, MAFRA

Mléko pod cenou vyjde letos farmáře na 4,5 miliardy

  • 17
Ceny jogurtů, másla a dalších mléčných výrobků jsou letos na loňské úrovni. Farmáři ale dostávají za litr mléka o tři koruny méně. Někteří tak vyrábějí pod cenou. Tato matematika vyprovokovala zemědělce k tomu, aby dnes s traktory a pluhy vyjeli na dálnice a blokovali dopravu.

Protesty zemědělců se budou konat od devíti hodin a potrvají asi tři hodiny. Řidičům znepříjemní dopravu na několika místech, například na dálnicích D1, D2, D5 nebo silnici E55. - více o dopravní situaci čtěte zde

Důvody nespokojenosti farmářů jsou delší dobu stejné. "Vloni jsme prodávali svoje mléko za 9 Kč za litr, letos nedostáváme ani 6 Kč," shrnul šéf Agrární komory Jan Veleba. Někteří zemědělci vyrábějí pod cenou a ze situace viní také obchodní řetězce, které vyvíjejí tlak na nízké ceny.

"Vloni kupovali spotřebitelé mléko za 15 Kč za litr a jogurt za 9 Kč za kus. Letos jsou přes výrazný pokles farmářské ceny na pultech tyto produkty stejně drahé. Něco tu tedy není v pořádku," kritizoval Veleba supermarkety. Část zemědělců začala kvůli ztrátové produkci vybíjet nebo prodávat krávy.

Čeští zemědělci se ztotožňují se svými zahraničními kolegy, s nimiž na nedávné demonstraci předložili několik požadavků Evropské unii. Chtějí například, aby se v Unii snížily produkční kvóty na mléko a vyrovnala se úroveň dotací pro staré a nové členské státy.

Zemědělci odhadují, že letos za mléko utrží o 4,5 miliardy méně než loni. O práci by také mohly přijít dva tisíce lidí zaměstnaných v zemědělství a navazujících oborech z celkového počtu 40 tisíc.

"Letošní ztrátu z mléka v našem podniku odhadujeme na 12 milionů korun. Hrozí, že za dva měsíce už nebudeme mít ani na výplaty. Není možné litr mléka za devět korun vyrábět a za šest korun prodávat," řekl ČTK předseda představenstva zemědělské společnosti ZEPO Bohuslavice Josef Lukášek, který se zúčastní dnešních protestů.

Šest požadavků zemědělců EU


1. EU musí okamžitě uvést v činnost všechna dostupná opatření na podporu trhu s mlékem, především opatření na přidávání sušeného mléka do krmiv pro hospodářská zvířata.

2. Vyrovnat  podpory producentů mléka v EU-15 a nových zemích.

3. Umožnit, aby v rámci čl. 68 novelizovaného Nařízení Rady č. 1782/2003 mohly nové země od roku 2010 podpořit ohrožené intenzivní chovy dojnic a navýšit možnost podpory z 3,5% na úroveň do 5%.

4. Do doby plné stabilizace sektoru mléka dočasně snížit mléčné produkční kvóty.

5. Zavést minimální ceny syrového kravského mléka zemědělských výrobců spojené s flexibilním řízením množství produkovaného mléka , tak aby nabídka byla vyrovnána s poptávkou s cílem dosáhnout náklady pokrývající cenu mléka ve výši 40 euro centů za kilogram.

6. V rámci sledování vývoje cen a marží potravin v členských zemích EU přijmout účinné nařízení k zamezení zneužívání tržní síly v potravinové vertikále.