Mluvčí E.ON: Proud od ČEZ už nebereme

  • 85
Od 1. července neodebrala německá energetická společnost E.ON od českého výrobce elektřiny ČEZ žádný elektrický proud. Rakouské stanici ORF to řekl mluvčí E.ON Werner Süss. Jeho kolega z ČEZ Ladislav Kříž odmítl vyjádření komentovat. "Dokud jednání (o vypovězení smluv) nebudou uzavřena, vyjadřovat se nebudeme," prohlásil. Důvodem k ukončení odběrů je odpor německé veřejnosti k jaderné energii, ztělesněné elektrárnou Temelín.

Záměr bavorského energetického gigantu E.ON odpojit se kvůli Temelínu od českého proudu prosákl na veřejnost už před několika týdny. Firmy E.ON i ČEZ ale vytrvale tvrdily, že se o ukončení vztahů zatím pouze jedná. I po prohlášení mluvčího Süsse podle obou společností pokračují jednání o rozvázání smluv, které zatím platí.

Ke zrušení odběrů elektřiny vedl německé distributory zákon, podle kterého může od příštího roku ministerstvo hospodářství zakázat odběr proudu z "nejistých
východních atomových elektráren", jak se píše na webových stránkách ORF. Předpis prosadila strana Zelených a lobby ekologických aktivistů.

ČEZ přijde o část tržeb, protože E.ON měl přitom letos v Česku nakoupit a dovézt do své země elektřinu téměř za dvě miliardy korun.

Mlha kolem elektrického vedení
Mluvčí představenstva rakouské firmy Verbund Hans Haider po setkání s šéfy E.ON prohlásil, že ho předseda představenstva E.ON Hans Dieter Harig ujistil o vypovězení smluv. Ve čtvrtek to napsala rakouská tisková agentura APA.

Šéf E.ON podle ní dal rozvázání smluv do souvislosti se záměrem postupně opustit jadernou energii. Haider tak reagoval na kritiku dohody uzavřené mezi německým E.ON a rakouským státním energetickým koncernem Verbund. Sám E.ON přitom vyrábí přes polovinu vlastní elektřiny v jaderných elektrárnách.

Ani ČEZ, ani E.ON ve svých oficiálních prohlášeních nechtějí stav jednání komentovat. Dokud se totiž obě strany nedohodnou na konečném vyrovnání, chtějí zachovat mlčenlivost.

E.ON je největším investorem do regionálních distributorů energie v České republice a zároveň největším zahraničním odběratelem elektřiny od ČEZ. Odebírá zhruba tři terrawatthodiny ročně, tedy přibližně čtvrtinu exportu z ČR. Zahraničí je přitom pro ČEZ stále významnějším trhem.

Spotřeba elektřiny v Česku totiž klesá, naopak vývoz roste. Právě vývoz byl jedním z argumentů pro dostavbu Temelína.

, ,