MMF: Investujte do vzdělání

Chce-li Česká republika někdy dosáhnout takové životní úrovně, jaké se těší občané Evropské unie, bude muset vynaložit rozsáhlé investice do zefektivnění výroby a do vzdělání. "Ukazuje se, že Česká republika a další kandidátské země se budou muset vydat podobnou cestou jako západní Evropa po válce. Tedy nikoli budovat nové výrobní kapacity, ale hlavně zvyšovat produktivitu," uvedl včera zástupce Mezinárodního měnového fondu pro střední Evropu Roger Nord.

Podle dlouhodobých prognóz, které fond včera zveřejnil, zabere dohánění ekonomické úrovně EU Středoevropanům více než jednu generaci. Podaří-li se zemím dál zvyšovat produktivitu, pak se dopracují na průměr ekonomické úrovně zemí Evropské unie "za tři dekády či více", uvádí studie MMF.

"Česká republika má však jednu z nejlepších startovních pozic, takže pokud bude uplatňovat odpovídající hospodářskou politiku, mohla by se na průměrnou úroveň EU dopracovat rozhodně dřív než za třicet let," uvedl Nord.

Co doporučil Mezinárodní měnový fond

• podporovat zvýšení produktivity, a to růstem investic n podporovat příliv přímých zahraničních investic

• zlepšit fungování bankovního a finančního sektoru 

• zvýšit investice do vzdělání 

• postupně snižovat deficit rozpočtu

Pramen: MMF

Oblast vzdělání má v dokumentu MMF, věnovanému úkolům na cestě k členství v EU, vyčleněny zvláštní pasáže. "Průměrný počet let, který lidé v rozvíjejících se ekonomikách stráví ve škole, se blíží poměrům v západní Evropě. Ale kvalita a způsob tohoto vzdělávání může mít určité slabiny," stojí ve zprávě MMF.

Zpráva se v této souvislosti zmiňuje o studii Evropské banky pro obnovu a rozvoj z loňského roku, podle níž si zaměstnanci v postkomunistických zemích stále nesou dědictví socialistického školství. To má omezovat orientaci v tržní ekonomice a snižuje možnosti růstu hospodářství.

Tyto výtky ze strany MMF přicházejí v době, kdy jsou čeští politici vystaveni silné kritice za přístup k vysokým školám. Doporučení MMF dále hovoří o nutnosti dále kultivovat bankovní sektor, zvýšit atraktivnost země pro investice a vytvářet stabilní ekonomické prostředí, a to jak v měnové, tak v rozpočtové politice.

S odhadem, že dostižení ekonomické úrovně EU bude trvat dvacet až třicet let, se shodují i jiné prognózy. Loňská obsáhlá studie o přínosech a nákladech členství v EU, kterou si nechala zpracovat Zemanova vláda, uváděla dobu 12 let nutnou pro překročení hranice 75 procent průměru evropské patnáctky.

Tento trend by se měl odrazit i v úrovni mezd - jestliže loni činila průměrná čistá mzda zhruba deset tisíc korun, v roce 2008 by měla dosáhnout dvojnásobku.
Aby Česko dostihlo unii za třicet let, musel by růst ekonomiky být zhruba o půldruhého procenta vyšší než v EU. Letošní rok je přitom vůbec první, kdy česká ekonomika roste rychleji než evropská.