Mobil za volantem od ledna doplní hands free sada

Pravděpodobně už od začátku příštího roku nebudou smět řidiči v autě při jízdě telefonovat.
Pravděpodobně už od začátku příštího roku nebudou smět řidiči v autě při jízdě telefonovat. Změnu přináší schválený zákon o provozu na pozemních komunikacích, který má začít platit právě od 1. ledna 2001. Jeho účinnost se sice ve sněmovně pokouší pozdržet ministr dopravy Jaromír Schling, tato snaha však zřejmě vyjde naprázdno. "Na devadesát procent zůstane účinnost, tak jak je, tedy od ledna," odhaduje výsledek Jiří Konečný z vládní rady pro bezpečnost silničního provozu, BESIP.

Zákon říká výslovně, že řidič nesmí při jízdě s vozidlem držet v ruce telefonní přístroj nebo jiné hovorové zařízení. Motoristé přesto za volantem telefonovat nepřestanou. Řešení totiž nabízí hands free sada. V prodeji jsou tři základní typy, které se liší cenou a komfortem. Kromě těchto sad nabízejí hlasitý odposlech některé značky telefonů rovnou jako funkci přístroje. Stačí mobil přepnout na hlasitý hovor, zasadit do držáku a hovořit. Podle odborníků však kvalitou přenosu nemůže konkurovat pevně zabudovaným hands free sadám. "Hodí se třeba do kanceláře, například když potřebuji telefonovat a zároveň psát na počítači. Do hlučného prostředí v autě nestačí," říká servisní technik pražské prodejny Paegas Marek Pietrovski. Všichni tři operátoři mobilních sítí ve snaze nalákat před Vánocemi další zákazníky přidávají ke svým produktům nejlevnější přenosné hands free sady. Eurotel k sadám Go Wow, Go Chat a Go Tech. Paegas nabízí takzvaný handset za symbolickou korunu každému, kdo si do konce roku aktivuje některý z jeho standardních tarifních programů, případně provede zdarma montáž každému, kdo si v jeho prodejnách pořídí pevnou hands free sadu. Každý, kdo si objedná vánoční balíček s Oskartou nebo jakýkoliv tarif na speciální kontaktní lince, dostane přenosnou sadu.

Přenosná hands free sada

Nejlevnější a nejjednodušší variantou hlasitého odposlechu je osobní nebo též mini hands free. Vypadá jako sluchátka k walkmanu, ale sada je doplněna malým mikrofonem, který si řidič připne třeba ke košili. Mobil je buď volně položený ve voze, nebo umístěný v držáku někde na palubní desce. Když je v osobní hands free sadě mikrofon navíc spojen se sluchátkem trubičkou z pružného materiálu, který umožňuje tvarování podle obličeje, říká se jí pilot nebo bondovka podle slavného britského agenta. "Přijde na pár stovek," uvádí Pavel Krucký z pražské prodejny Oskaru.

Lehká a těžká sada

Dalším dvěma typům se přezdívá "lehký" a "těžký". Klasickou těžkou sadu, která je považována za nejbezpečnější, odborné servisy montují napevno do vozidla. Skládá se z držáku na telefon, mikrofonu, reproduktoru a základny řídící napájení telefonu. "Systém se propojí s elektroinstalací vozu, reproduktor se umísťuje nejčastěji vlevo od řidiče, mikrofon pak například na stínítko nebo ke zpětnému zrcátku. Ale záleží na přání zákazníka," ubezpečuje Marek Pietrovski z Paegasu. Anténa se umísťuje zpravidla do blatníku automobilu tak, aby nerušila další elektronické přístroje v autě. Ideální je, pokud navíc mobilní přístroj umožňuje hlasové vytáčení. Těžké hands free většinou v případě hovoru ztišují rádio. Řidiče s touto sadou nerozptyluje složitá obsluha nebo pohled na telefon. Lehká sada používá pro napájení zdířku automobilového zapalovače. Držák telefonu má zároveň i reproduktor, mikrofon se umístí nedaleko řidiče, například na sluneční clonu. "Na rozdíl od těžké jí chybí externí anténa, která zkvalitňuje hovor," uvádí Michal Dreksler z prodejny EuroTel na pražském Václavském náměstí. Sada se dá snadno přenášet z auta do auta. Její obdobou je univerzální hands free, kde je mikrofon i reproduktor umístěn rovnou v držáku. Telefon do něj stačí umístit a krátkým kabelem propojit s tělem držáku. Univerzálnost spočívá právě v možnosti vyměňovat krátký propojovací kabel, což je praktické v případě, kdy autem jezdí více lidí s různými mobily.

Hands free kazeta

Ne příliš častou variantou je hands free kazeta. Z adaptéru v podobě klasické kazety je vyveden kabel zakončený mikrofonem. Z něj vystupuje variabilní konektor sloužící ke spojení s mobilem. Kazeta se zasune do autopřehrávače, jehož reproduktory slouží k odposlechu, mikrofon si řidič umístí třeba k nulovacímu tlačítku počítadla kilometrů, jak doporučuje výrobce. Řidičům uvyklým poslouchat při dlouhých cestách kazety s příjemnou hudbou však nebude tento typ hands free příliš vyhovovat.

Hands free sada není všemocná

Zahraniční studie ukazují, že ani telefonování pomocí hands free sad nezamezí riziku nehody. Telefonování totiž odvádí pozornost řidiče od situace na silnici. V Belgii zjistili, že telefonování za jízdy zvyšuje riziko nehody o 75 procent, s použitím hands free sady se toto riziko snižuje na čtvrtinu. Řidič při telefonním hovoru zpomaluje svoje reakce, někdy nepřiměřeně zrychluje a často svou pozornost soustředí do jednoho bodu.

Autor je redaktorem serveru iDNES

Výhody a nevýhody jednotlivých typů hands free

Mobil s hlasitým odposlechem

+ cena (= součást přístroje)
+ bez montáže (vyjma držáku)
+ snadná přenosnost a variabilní využití
- nekvalitní poslech v hlučném prostředí
- funkci mají jen některé přístroje

Přenosná hands free sada

+ nízká cena (350-1500 korun)
+ bez montáže
+ snadná přenosnost a variabilní využití
- sluchátko, které je v uchu delší dobu, se stává nepohodlné
- méně kvalitní poslech
- visící kabely se mohou přimotat do volantu
- jen některé sady mají ovládání mobilu

Lehká hands free sada

+ lze přenášet z auta do auta
+ variabilní pro více přístrojů
- nutnost mít ve voze autozapalovač k napájení
- vyšší cena (1500-3000 korun)

Hands free kazeta

+ snadné přemístění
+ univerzálnost použití (stačí výměna konektoru)
- čím kvalitnější autorádio, tím lepší zvuk hovoru
- vyšší cena (1500 korun)
- znemožňuje poslech hudebních kazet

Těžká hands free sada

+ nejbezpečnější (doplněná hlasovým vytáčením nerozptyluje řidiče)
+ kvalitní poslech velkým reproduktorem
- vysoká cena (4000-10 000 korun)
- montáž ve specializovaném servisu
- při zakoupení jiného telefonu nezbývá než vyměnit i hands free sadu
(sid)