Mobil zítřka: ostrý obraz, dobrý zvuk

  • 3
Komu nestačí si v tramvaji s kamarádem či přítelkyní po telefonu jen povídat, ať začne šetřit, aby se na ně mohl i dívat. Právě videohovory budou jedním z argumentů, s jejichž pomocí chtějí mobilní operátoři uživatele přesvědčit, že mobilní sítě třetí generace (označované UMTS) mají smysl.

Ve čtvrtek Eurotel předvedl, že to jde. Zatím jen na třech místech v Praze a na telefonech, kterých je jen pár. Moc jich to zatím neumí a jsou drahé. "Počítáme s tím, že od poloviny roku se začnou objevovat další. Podle zkušenosti z minulých let předpokládáme, že to nebude pět až osm telefonů, ale tak dva tři," říká Jan Kučmáš z Eurotelu.

Lidé lačnící po novinkách už mohou začít pomalu šetřit, ceny telefonů se totiž odhadují okolo dvaceti až třiceti tisíc korun. A to ještě nikdo z operátorů neřekl, kolik si bude například za videohovory účtovat. Všichni se omezují na konstatování, že na stanovení cen je ještě brzy.

Eurotel a T-Mobile jsou povinni uvést v Česku do života síť třetí generace až v lednu roku 2005 a jen v Praze. Obě firmy, které vlastní na provoz sítě třetí generace licenci, však slibují, že by to mohly stihnout už příští rok.

Přes mobil se už i uvidíme
Nejen možnost sledovat toho, s kým člověk telefonuje, ale i další vymoženosti má přinést třetí generace mobilních telefonů. Především jsou to výrazně vyšší rychlosti přenosu dat, tedy například pro připojení na internet. To ocení zejména ti, kteří si z webu stahují filmy, videopřehrávky - a nejen ty erotické.

Firmy mohou technologie UMTS využít například pro videokonference či prezentace svých produktů na dálku. Rozdíl mezi druhou či dvouapůltou generací mobilních telefonů, které už dnes ve vzduchu českým mobilním operátorů fungují, a třetí generací, která se jen testuje, je vidět právě třeba na filmech. Co dnes vnímáme poněkud trhaně, běhá v síti UMTS lépe než po pevné lince.

I to však má své ale. Ne všude bude možné takovou kvalitu využít. Důvod je jednoduchý - cena. Jde o příliš drahou technologii, za příliš mnoho peněz. V Česku se tak sítě třetí generace dočkají pravděpodobně jen velká města.

"S pokrytím celé republiky se nepočítá, bude jen v oblastech s vyšším provozem a tam, kde bude po rychlých datech poptávka," říká šéf Eurotelu Terrence Valeski. Podle něho bude technologie třetí generace doplňkem současné sítě.

Doplňku za zhruba 3,7 miliardy korun, které musel Eurotel i T-Mobile za licenci zaplatit státu, se nejmladší Oskar zatím vzdal. Cena se mu zdála příliš vysoká a tvrdí, že její splácení nechce přenášet na své klienty. Podobně opatrný přístup k UMTS není ani ve světě nijak neobvyklý. V Evropě za licence totiž mobilní operátoři zaplatili sto miliard eur, ale ty jim nyní chybějí.

Například Orange oznámil loni koncem roku, že zpozdí spuštění sítě třetí generace, aby zlepšil své finanční výsledky. Nedávno se snažil napravit problémy německý Mobilcom tím, že prodá licenci za jedno euro. Nikdo ji zatím nechce.

Český T-Mobile spoléhá na svou matku, která chystá v Německu ostrý start před prázdninami. Na testování, které nyní provádí Eurotel, tak ušetří. Investování milionů do sítě však čeká oba operátory.