Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Česká aplikace na osobní finance má úspěch. Brzy může zatopit bankám

  • 338
Aplikaci na ovládání bankovního účtu v mobilu můžou od příštího roku napsat i mimobankovní vývojáři. Na nové pořádky se připravují nejen banky, ale i takzvané fintech společnosti, pro které to je velký impuls. Patří mezi ně i čeští vývojáři.

Zkušený manažer Michal Kratochvíl nedávno vyměnil post v konzultantské firmě Accenture za šéfovskou židli ve startupu BudgetBakers. Místo nadnárodní korporace šel za dobrodružstvím v mladé firmě o pěti lidech, kterou navíc založil jeho bývalý „žák“ z mentorského programu Jan Müller.

Hlavní důvod, proč Kratochvíl zariskoval, se jmenuje Wallet. Jde o aplikaci pro správu osobních financí. Tu si stahují lidé, kteří chtějí mít co největší přehled o svých rodinných rozpočtech.

Takoví klienti si už pravděpodobně záznamy vedli buď na papíře, nebo třeba v excelových tabulkách. Jsou schopni zjistit, kolik a za co utrácejí a kde by mohli ušetřit. A chytré aplikace jim umožní jít ještě dál.

Bankovní revoluce PSD2

Evropská směrnice PSD2 (Directive on Payment Services) donutí banky zveřejnit tzv. API. To umožní vznik aplikací či webů, ze kterých lze obsluhovat více bankovních účtů najednou.

Zároveň tím pro platby na internetu vznikne další (a vzhledem k jednoduchosti nejspíš levnější) alternativa k platebním kartám či systému PayPal.

Samostatný článek věnovaný PSD2 si můžete přečíst zde.

Stejně jako jeho globální konkurence Mint nebo Level Money se i Wallet umí propojit s účty svých klientů, číst z jejich bankovních výpisů (prozatím u největších českých bank, ale brzy mají přijít další), a tedy automaticky zaznamenávat bezhotovostní platby. Tím osvobodí své klienty od otrockého přepisování transakcí.

Dosud si aplikaci stáhlo přes milion lidí a podle Kratochvíla ji aktivně využívá více než sto tisíc uživatelů. Kratochvíl není jediný, koho firma BudgetBakers přilákala. Podobné nadšení projevili i investoři Petr Zámečník a Ivan Svitek, někdejší šéf HomeCreditu a GE Money. Do Müllerovy malé vývojářské firmy nasypali dohromady 8,5 milionu korun.

Revoluce na obzoru

Z takového obnosu je zřejmé, že za aplikací cítí větší potenciál. Wallet totiž v Česku naznačuje, jak se promění celý obor finančních technologií – mluví se o bankovní revoluci.

Ta dostane další impulz přibližně za rok a půl. Začátkem roku 2018 budou muset podle evropské směrnice PSD2 banky zpřístupnit tzv. API (rozhraní pro programování aplikací). Vývojáři vně bank tak budou moci napojit své produkty na banky svých klientů úplně.

Z pohledu uživatele tedy bude možné z jedné aplikace, třeba právě Wallet, obsluhovat několik svých účtů včetně posílání platebních příkazů. Do klasického internetového bankovnictví tak už téměř nebude potřeba chodit.

To aplikace třetích stran de facto zrovnoprávní s těmi bankovními a v lecčem je díky současnému náskoku, který mají, i zvýhodní.

„V ten moment se bude hrát o to, kdo s daty, která budou k dispozici, dovede lépe pracovat,“ říká Kratochvíl. Podle svých slov očekává, že se postupně od sebe začnou jednotlivé aplikace odlišovat a specializovat se buď na určitou část klientů, nebo na nějakou činnost.

Pro klasické banky bude nová směrnice představovat několikanásobnou potíž. Jednak musí nyní investovat prostředky do technické přípravy, zároveň jim přibude konkurence. A to v oboru mobilních on-line plateb, ve kterých mnozí vidí budoucnost bankovnictví.

„Banka by si měla zaplatit mobilního génia, který by tam měl být druhým nejlépe placeným člověkem,“ řekl například loni v létě v rozhovoru pro MF DNES tehdejší šéf České spořitelny Pavel Kysilka.

Kdo se nepřipraví, skončí

A o důležitosti mobilních aplikací jsou přesvědčeni i stávající manažeři firmy. „Bankovní domy, které se na PSD2 nepřipraví, pravděpodobně skončí. Určitě to ale nebude hned v roce 2018, ale například o několik let později,“ míní ředitel digitálního a přímého prodeje České spořitelny Filip Zeman.

Konkurenční banka Moneta (bývalá GE Money Bank) vidí v nové situaci i výhody. „Vítáme možnost jednodušší změny platebního účtu, protože věříme, že klient má s bankou zůstávat nikoli proto, že od ní nemůže odejít, ale proto, že mu poskytuje ty nejlepší a nejvýhodnější služby,“ tvrdí mluvčí banky Moneta Lucie Policarová.

,