Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mobilní operátoři tlačí vládu ke zdi

  0:01
Tři tuzemské mobilní společnosti dnes začnou licitovat o ceně za licence třetí generace mobilních telefonů UMTS. Nechtějí dohromady platit dvacet miliard korun do státního rozpočtu za něco, co zatím ve světě neběží. Na státem stanovenou cenu jsou ochotni přistoupit jen výměnou za řadu výhod. "Za současných podmínek podle nás odpovídá cena za jednu licenci částce zhruba 1,5 až 2,5 miliardy korun," řekl Jiří Hájek z RadioMobilu.

Na cenu 6,7 miliardy, kterou požaduje stát, by firma přistoupila pouze v případě několikaletých splátek a záruky, že licenci nedostane nikdo další kromě současných tří provozovatelů mobilních sítí. Český Mobil a Eurotel mají podobné požadavky. Kromě dlouhodobých splátek chtějí například možnost odepisovat zaplacenou sumu z daní.

Jakékoliv změny týkající se ceny šéf Českého telekomunikačního úřadu David Stádník, který výběr vede, odmítá. "Změny týkající se ceny náleží pouze státu," řekl Stádník. Vláda však s penězi za licence počítala už letos - dvacet miliard zapsala do příjmů státního rozpočtu.

Požadavky na telekomunikační úřad ovšem zástupci operátorů odmítli komentovat dříve, než je předají úřadu. Pokud by všechny firmy odmítly nabídnuté licence, musel by úřad vypsat aukci, do které ovšem podle odborníků bude těžko shánět jiné zájemce.

Dvacet miliard za UMTS? Příliš drahé
Stát chce vybrat za licence na provoz třetí generace mobilních telefonů dvacet miliard korun. Přes to, že za tuto cenu nemá zájemce, slevit nehodlá.
Nabídky, které dnes ponesou tři tuzemské mobilní společnosti na Český telekomunikační úřad, neznamenají konec výběrového řízení.

Eurotelu, RadioMobilu i Českému Mobilu se zdá cena 6,7 miliardy korun při současných podmínkách za jednu licenci příliš vysoká. Protože o ceně smlouvat nemohou, chtějí se domluvit alespoň na přijatelných podmínkách.

"Musí říct, zda berou, nebo neberou, a mohou k tomu dát své připomínky," říká šéf telekomunikačního úřadu David Stádník. "Těmi se pak budeme muset probrat a před naším rozhodnutím chceme dát o vývoji výběrového řízení vědět vládě," dodává.

Licence přinášejí obrovské sumy, ale i veliká zklamání

Za třetí generaci mobilních telefonů UMST zaplatily telekomunikační společnosti v Británii a Německu astronomické sumy. Na tom vykrvácely a poznamenaly výběrová řízení v dalších zemích Evropy.

Společnostem spadla cena akcií. Investoři od nich dávají ruce pryč. Firmám chybí peníze na vlastní rozvoj, o licencích UMTS v dalších zemích nemluvě.

Šéf Českého telekomunikačního úřadu David Stádník musí dnes do státního rozpočtu přinést dvacet miliard korun. Chce v prodeji licencí pokračovat i přesto, že průběh podobných výběrových řízení v Evropě mluví proti očekávanému výnosu dvaceti miliard korun.

Poslední Jobovy zvěsti přišly koncem července z Řecka, kde se místo čtyř licencí prodaly tři, a z Maďarska, kde vláda výběrové řízení na UMTS zrušila úplně.

Nepříliš dobře dopadli také Švýcaři. Aukce na licence třetí generace skončila pro švýcarskou vládu místo původně očekávaných miliardových částek výnosem asi 120 milionů dolarů.

Pod dojmem zpráv o švýcarském výběru zrušilo polské ministerstvo původně plánovaný tendr na UMTS licence a rozhodlo se licence udělit stávajícím mobilním operátorům za příplatek 650 milionů euro. Z původně očekávaných pěti udělovaných licencí nakonec podali přihlášku do tendru jen tři operátoři.

Do soutěže o čtyři licence UMTS ve Francii se nakonec přihlásily jen dvě firmy, přesto je vláda nakonec udělila. Cenu dala původní, tedy pět miliard eur. Taková situace nastala poté, co většina zájemců o licence UMTS ve Francii od soutěže odstoupila, když se jim cena pět miliard eur zdála přehnaná.

Do výběrového řízení tak vstoupily pouze Orange patřící France Telecomu a Vivendi, za nímž stojí silný Vodafone. Licence, které francouzské vládě zbyly, nabídne zřejmě až v roce 2003.

V Německu, kde byly licence nejdražší, hongkongský Hutchinson záhy po vydražení z celého projektu odešel.

Pokud by totiž chtěl úřad měnit cenu nebo dát možnost ji delší dobu splácet, musí to konzultovat minimálně s ministerstvem financí. Letos má totiž telekomunikační úřad dodat dvacet miliard korun za licence UMTS do státního rozpočtu.

Cena 6,7 miliardy za jednu licenci se dnes zdá jako nereálná. "Zatím stále platí naše původní prohlášení, že za adekvátní cenu považujeme jeden a půl až dva a půl miliardy korun," říká Jiří Hájek z RadioMobilu.

Co konkrétně bude společnost telekomunikačnímu úřadu navrhovat, však včera nechtěl komentovat. "Nejdříve to musí vědět ČTÚ. Pak ostatní," dodává Hájek.

Také Český Mobil, který do své sítě Oskar už nalákal více než 540 tisíc zákazníků, cenu považuje za nereálnou. Jako nejmladší operátor totiž zatím není v zisku, a tak obrovská investice by jeho finanční stabilitě příliš neprospěla.

Vysoká je cena za licence i podle odborníků. "Vycházíme-li ze zkušenosti ze zahraničí, bude moci být vláda šťastná, pokud dostane deset miliard," míní Jan Slabý ze společnosti Wood & Company. Pokud mobilní společnosti přistoupí na částku určenou telekomunikačním úřadem, 6,7 miliardy korun za licenci, chtějí záruky. Neměla by se podle nich rozhodně vydávat čtvrtá licence.

Měly by tedy zůstat pouze tři pro stávající operátory. "Čtvrtá samostatná licence na UMTS navíc není k ničemu," říká Slabý s tím, že tak malý trh by obrovskou investici do stavby celé nové sítě už nedokázal vrátit.

Zatímco ČTÚ počítal se dvěma splátkami celkové částky, mobilní operátoři ji chtějí rozložit na více let. Od desetiletého splácení, o němž se nedávno zmínil RadioMobil, až po dvacetileté splátky, které by vyhovovaly Českému Mobilu.

Další podmínku, kterou chtějí mobilní společnosti upravit, je datum spuštění sítě. Návrh ČTÚ, který počítá se zahájením provozu zhruba za rok, nikomu nevyhovuje.

Stanovisko společností navíc podporuje i zkušenost ze zahraničí. Přes to, že několik společností už oznámilo termíny spuštění sítě UMTS na letošní prázdniny, nikde se komerčně nerozběhla.

"Zatím tak nikdo nedokázal, že je projekt UMTS životaschopný," říká Slabý. Jednou z dalších podmínek, o níž uvažuje Eurotel, je možnost odepsat celkovou investici do licence UMTS z daní. Pokud by si mohl dát tuto částku do nákladů, byl by ochoten o zakoupení licence dále jednat.

Eurotel, RadioMobil a Český Mobil si tak chtějí vytvořit prostor pro další vyjednávání.
Telekomunikační úřad bude muset rozhodnout, zda bude dále vyjednávat, nebo zda rovnou vyhlásí druhé kolo a dá zbylé licence do dražby. Čtyři zájemce o licence máme, takže vypsání nic nebrání," říká Stádník.

Odborníci i zástupci společností ovšem tvrdí, že žádní další zájemci nejsou. Kvůli vlastně žádným zkušenostem ze zahraničí se sítí UMTS se začínají ozývat hlasy, že odložení udělení licencí by výběrovému řízení a UMTS prospělo.

Navíc současné sítě modernizované technologií GPRS, rychlého přenosu dat, dokážou téměř totéž, co nové UMTS. Liší se jedině tím, že systém, za nějž se tak draze platí, má být univerzální pro celý svět. Zatím nikdo ovšem neodpověděl na otázku, zda se vůbec vyplatí UMTS licence kupovat.

Autoři:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

Švédsko se připravuje na válku. Investuje nejen do energetické infrastruktury

24. dubna 2024

Švédsko se připravuje na možný válečný střet s Ruskem. V současné době se zaměřuje zejména na...

Na léto jsme připraveni. Letiště Heathrow čeká nejrušnější sezonu v historii

24. dubna 2024

Největší londýnské letiště očekává letos historicky nejrušnější letní prázdninovou sezonu. Počet...

Česko může být vzorem racionálního přístupu k závislostem, říká adiktolog

24. dubna 2024

Oblast závislostí nepatří mezi priority, které by politici kandidující do nadcházejících voleb do...

Kurýři preferují flexibilitu. Tu ale ohrožuje nová evropská legislativa

24. dubna 2024  15:52

Pokud nová evropská legislativa omezí flexibilitu, kurýři a partnerští řidiči taxislužby raději...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...