Mobilní telefony vytlačují pevné

P r a h a - Pevným telefonním linkám zvoní hrana. Lidé stále častěji začínají před klasickým domácím aparátem dávat přednost mobilnímu telefonu - je totiž stejně drahý a nabízí vyšší komfort. "Pevnou linku jsem odhlásila letos v lednu a pořídili jsme si mobilní telefon s předplacenou kartou. Měsíčně to vyjde nastejno, i teď platím maximálně dvě stě korun," říká Lenka Turjaková. "Navíc jsme potřebovali další telefon na chatu a to rozhodlo. Museli bychom totiž platit asi tři a půl tisíce korun za zavedení nové linky," dodává.

Větší oblibu mobilních telefonů potvrzují i loni zakoupené přístroje. Zatímco Český Telecom loni připojil nově přes sto tisíc nových zákazníků, mobilní telefon si za stejnou dobu pořídil téměř milion lidí.

„Čím dál tím více se začíná projevovat, že lidé chtějí volat konkrétního člověka a ne telefonní číslo. K tomu je ideální mobilní telefon,“ říká Jukka Honkanen, ředitel české pobočky Nokia.

Podobný vývoj jako v Česku pozorují operátoři například ve Spojených státech, kde zhruba tři procenta všech majitelů mobilních telefonů, přibližně dva a půl milionu lidí, už pevnou linku přestalo používat.

„V Americe se to dnes týká především mladých lidí a často cestujících. Ale ve Skandinávii je to jev daleko rozšířenější,“ říká Roger Wery z poradenské firmy Renaissance Worldwide.

Tlak mobilních operátorů, který pociťují provozovatelé pevných sítí všude na světě, se nevyhnul ani Českému Telecomu. Tomu se na odlivu klientů podepsala i ekonomická recese v zemi.

„Hlavně na severní Moravě je úbytek citelný. Je to nejen konkurencí mobilních telefonů, ale i finanční situací tamních domácností,“ přiznává mluvčí Telecomu Vladan Crha.

Jen v těchto dvou regionech podle Crhy si odhlásilo telefon řádově tisíce domácností. „Přispěla k tomu také trochu fáma, že se za odhlašování telefonu bude platit tisíc korun. To je samozřejmě nesmysl,“ dodává Crha.

Národní telekomunikační operátoři včetně tuzemského Telecomu počítají, že jejich budoucnost je v poskytování datových služeb a připojení k internetu. Mobilní telefony jsou totiž zatím v přístupu k internetu v plenkách.

Zatímco rychlost přenášení informací pomocí mobilního přístroje je 14,4 kilobitu za vteřinu, běžná pevná linka linka dokáže pracovat rychlostí 64 kilobitů.

Standardní webovou zpravodajskou stránku tak zobrazí obyčejné pevné linky za necelých osm sekund, zatímco na mobilní telefon se stejné množství dat přenáší zhruba pětkrát déle.

To je zřejmě jeden z hlavních důvodů, proč většina uživatelů mobilních telefonů zatím pevné domácí přípojky neodhlašuje a používá je pro faxy nebo přístup k internetu.

I to se má brzy změnit, v rychlosti přenosu dat postupují mobilní telefony rychle kupředu.

„Dnes má většina mobilních uživatelů doma také pevnou linku. Pokud se pokrytí, kapacita sítě a kvalita budou dále zlepšovat, počet lidí, kteří využívají mobil jako hlavní ‚komunikační přístroj‘, poroste.

Všechno se ještě urychlí po zvýšení přenosové rychlosti mobilů nad 56 kilobitů, které lze čekat v průběhu příštích dvanácti až osmnácti měsíců,“ říká Roger Wery.