Mobilní telefony získaly duální síť

Počínaje dnešním dnem nabízejí všichni tři domácí provozovatelé mobilních telefonů svým zákazníkům duální síť. "Znamená to především zvýšení kapacity, což umožní nabídku dalších služeb," vysvětluje telekomunikační konzultant Václav Mach. Vzhledem k tomu, že mobilní telefon používá každý čtvrtý obyvatel České republiky, začínaly být sítě přetížené. Nemožnost se dovolat či vypadávání hovorů by se tak mělo stát minulostí.

Nové služby se týkají především přenosu dat, tedy takzvaného GPRS, pomocí něhož bude například možné se s mobilním telefonem připojit na internet nebo přenášet i video. "Výhodou bude také nižší cena. Při přenosu dat pomocí GPRS bude totiž zákazník platit za objem stahovaných dat, a ne za čas strávený jejich přenosem jako doposud," uvádí Jan Kadeřábek z tiskového oddělení RadioMobilu.
Nejdále ve světě se zaváděním GPRS je podle hlavního dodavatele této technologie Motoroly britský BT Cellnet, který už svým zákazníkům začal předvádět jeho praktické využití. připravuje služby založené na určení místa, kde se uživatel nachází. Majitel mobilního telefonu může například zjistit, kde je nejbližší lékař, zubař nebo bankomat, nejbližší restaurace či hotel, případně si prohlédnout jízdní a letové řády a zjistit dopravní situaci na silnicích.
K využívání výhod duální sítě je ovšem nezbytný telefon, který obě sítě zvládne.
Nejlevnější v nabídkách operátorů stojí dotovaný okolo jednoho tisíce korun, bez podpory mobilní firmy asi čtyři a půl tisíce korun. O nic dalšího se ovšem nemusí jeho majitel starat, nemusí ho ani nastavovat telefon si totiž najde signál podle potřeby sám.
Pro majitele duálních mobilních telefonů spuštění druhých sítí znamená v první okamžik, ještě před zavedením dalších služeb, hlavně větší komfort při telefonování.

Novinky mobilní operátoři zatím tají
Stále rychlejší přenos dat - to je směr, kterým se pomocí duální sítě začínají ubírat mobilní telefony. Jediným problémem zůstává, kdy novinky budou moci začít využívat také jejich majitelé.
V tuzemsku se nyní chystá souboj, kdo první takzvaný systém GPRS představí.
Tato technologie umožní majitelům mobilů například levnější připojení na internet nebo videokonference. "Počítáme s tím, že na podzim bychom mohli začít GPRS komerčně využívat," říká šéf RadioMobilu Klaus Tebbe.
"Teď je jediný problém. Není dostatek přístrojů, které by GPRS zvládly," dodává Tebbe s tím, že RadioMobil si jako dodavatele nové technologie vybral americkou Motorolu. O ní odborníci tvrdí, že je s GPRS nejdále. Například s britským mobilním operátorem BT Cellnet i RadioMobilem vyzkoušela první spojení pomocí GPRS v listopadu loňského roku.
Konkrétní novinky, služby a ceny ovšem zatím oba operátoři pečlivě tají - právě kvůli velkému konkurenčnímu soutěžení, kdo představí GPRS jako první.
Rozšíření současné sítě 900 MHz o druhou 1800 MHz začali EuroTel i RadioMobil testovat na základě povolení Českého telekomunikačního úřadu letos, kdy dostal podobnou licenci i Český Mobil. Ten svou síť Oskar buduje jako duální od samého začátku.
Dnešním dnem mu končí hájení od ČTÚ a duální sítě mohou spustit také EuroTel s RadioMobilem.
Zatímco Oskar nabízí duální telefony od začátku svého podnikání, RadioMobil s EuroTelem je do svých nabídek začali více nasazovat v tomto roce. Oskar, který nedotuje své telefony, má nejlevnější duální telefon za tři tisíce korun, konkurenční RadioMobil ho nabízí za dvanáct set a EuroTel za dva tisíce korun.