Moderní podvod? Na síti

Praha - Rozdílů mezi "kamennou" a internetovou bankou jsou desítky, při bankovních podvodech v reálném i elektronickém světě však platí úplně stejná pravidla. Napřed vytvořit zdání naprosto důvěryhodné renomované instituce a od důvěřivců vylákat jejich úspory. A jednoho dne s nimi pokud možno tiše zmizet. Minulý čtvrtek odhalila Mezinárodní obchodní komora (ICC) nejnovější mezinárodní internetový podvod související s falešnými bankovními poukázkami v hodnotě čtyři miliardy dolarů.

Prozatím známá desítka obětí při něm zaplatila přes internet desítky milionů dolarů za padělané bankovní garance.

Jeden americký investor například přišel sám o 70 tisíc dolarů. Mohou se však přihlásit i další „napálení“, takže konečná škoda ještě není známa.

Garance byly nabízeny téměř na třiceti webových adresách tvářících se, že patří renomovaným mezinárodním finančním institucím. K podvodu došlo v USA a na Dálném východě. Falešné směnky však byly předloženy k vyplacení i bankám v několika dalších zemích včetně Británie.

„Dva lidé již byli v souvislosti s podvodem zadrženi ve Švýcarsku a dva v San Francisku. Avšak stále se domníváme, že iniciátoři podvodu jsou na svobodě a mohou dál páchat podobnou trestnou činnost,“ uvedl Jon Merrett, ředitel Úřadu ICC pro obchodní a internetovou kriminalitu.

„Je velmi jednoduché založit si e-mailovou adresu a webovou stránku. Neradi odhadujeme, o kolik peněz lidé při internetových podvodech přicházejí. Obávám se, že jde o miliony dolarů,“ potvrdil Merrett, který doporučuje ověřovat si autentičnost webových stránek.

Před několika dny byl uzavřen další podvod související s internetem. Americký důchodce, bývalý elektrikář Clyde Hood, byl společně se svou manželkou a dalšími spolupracovníky uznán vinným z mezinárodního investičního podvodu v hodnotě 20 milionů dolarů. Využil při tom obvyklého triku - za vklad 100 dolarů do svého podniku Omega Trust and Trading nabízel přes internet investorům z celého světa po devíti měsících výplatu 5100 dolarů. To samozřejmě nikdy nesplnil. Celý švindl byl nakonec odhalen pouze náhodou, když Hood neodolal bohatství, které mu spadlo do klína, a začal utrácet za drahá auta a restaurace. To začalo být podezřelé jeho sousedům v malém městečku, kde žil.

O tom, že internetová kriminalita začíná být problémem, svědčí i skutečnost, že americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo spravedlnosti spolu loni založily speciální útvar, který má s podobnými pokusy podloudně přes internet vydělávat peníze bojovat. Od začátku své činnosti již tento útvar prošetřil okolo 10 tisíc stížností od uživatelů internetu, kteří se domnívají, že se stali obětí podvodu.

Z České republiky dosud podobné případy známy nejsou, což ovšem neznamená, že by vůči nim byli Češi imunní. Menší rozšíření platebních nástrojů, jako jsou třeba kreditní karty, zatím vede k tomu, že se na českém webu točí poměrně málo peněz směřujících především do nákupu spotřebního zboží. Internet je stále využíván především jako komunikační prostředek než jako pomocník pro investování peněz.

, ,