Modrý Portugal nejspíš nepochází z Portugalska

  • 1
Původ této modré odrůdy je víceméně neznámý. Jeden z pramenů uvádí, že ho do Štýrska přivezl z Portugalska koncem 18. století c. k. vyslanec Friese. Pravděpodobnost této informace je však malá, protože v Portugalsku byste odrůdu tohoto jména marně hledali.

Rozhodně je tato "lidová" odrůda nejvíc rozšířena ve střední Evropě. V Rakousku, v okolí Vöslau, ji pěstuje už několik generací vinařů. Pěstuje se i v Německu, jižním Tyrolsku, velmi zřídka ve Francii, ale populární je v Maďarsku, Chorvatsku i Slovinsku. Na Slovensku se portugal pěstuje zejména v obcích Dolné a Horné Orešany, kde má vzhledem ke svému použití sympatickou přezdívku "štrúdlák" (myšlen makový štrúdl).

Do Čech se tato odrůda dostala okolo roku 1880 a postupně se rozšířila do všech českých a moravských vinařských oblastí. V polovině třicátých let minulého století činil podíl Modrého Portugalu z celkové výměry českých vinic 9 procent a na Moravě dokonce 16,5 procenta. V té době tak byl nejrozšířenější zdejší modrou odrůdou. Dnes je to podstatně méně, jen 2,7 procenta, přičemž jeho plochy ve výsadbách se snižují. Největší zastoupení je ve vinicích mělnické, roudnické, čáslavské, brněnské oblasti a v Podluží.

Nároky na polohu i půdu má tato vděčná odrůda nízké. Dobře snáší sucho, naopak nemá ráda mokré půdy. Na druhé straně je málo odolná vůči houbovým chorobám, ale i vůči zimním a jarním mrazům. Daří se jí na středním i vysokém vedení révy, mimořádně vhodné je její pěstování na pergole. Tuto možnost v úspěšné míře využívají zahrádkáři. Výnosy odrůdy Modrý Portugal jsou pravidelné a vysoké (12 až 16 t/ha), hrozno je však kyselejší a má zpravidla nižší cukernatost.

Vína této odrůdy je spotřebitelská veřejnost zvyklá kritizovat a podceňovat. Nemusí to být vždy pravda. Setkal jsem se v posledních letech s takovými portugaly, které mě velmi příjemně překvapily. Modrý Portugal by se měl pít v "předškolním věku". Když je mladý, vyniká v jeho vůni přitažlivost horského ovoce a jeho chuť je měkká, vláčná, méně tříslovinová. Je řeč samozřejmě o portugalu, který byl připraven s citem a dostatečnou dávkou vinařovy profesionality. Tato odrůda je navíc i dostatečně inteligentní a plastická. Dobře se přátelí v kupážích červených vín s frankovkou i svatovavřineckým.

Modrý Portugal také v posledních letech dokazuje, že je odrůdou i s dostatečně "obranným" potenciálem. Jen silné víno se totiž dokáže ubránit ataku nových prvků vinařské moderny. Ti sečtělejší už tuší, že mám na mysli barikovou technologii. Ano, určitě se v krátkém čase setkáte s barikovým provedením této sympatické odrůdy. A bude to pěkné setkání.


Témata: Test iDNES.cz