Monopol Telecomu skončí až v roce 2002

- Ještě nejméně rok a půl nebude možné vybrat si při telefonování mezi několika různě drahými operátory. A to i přesto, že 1. ledna příštího roku ztratí podle nového zákona Český Telecom monopol na provozování telefonních služeb.
Poslanci ČSSD a ODS totiž při včerejším schvalování zákona dali Telecomu na to, aby konkurenci umožnil přístup ke svým sítím, čas do června roku 2002.

Vyslyšeli tak jeho volání, že v kratším termínu není technicky možné tento krok stihnout.

Konkurenční firmy s tím ovšem nesouhlasí. "Jde pouze o výmluvy. Telecom dostatečně dlouho věděl, že podobné služby stejně jednou bude muset zavést," říká Richard Stonavský z Aliatelu.

"Konkurence dnes nemá šanci dostat se k zákazníkům jinak, než třeba vykopat vlastní kabel," doplňuje šéf Contactelu Michal Čupa.

Důvody Telecomu, proč nemůže zavést okamžitě individuální volbu operátora

- nejsou volná čtyřmístná předčíslí pro jiné operátory
- organizační důvody
- neexistují prováděcí předpisy pro propojování
- musí upravit software telefonních ústředen
- nedokáže provést vyúčtování takto přesměrovaných hovorů 

"To je tak nákladné připojení, že si ho budou moci dovolit jen firmy. Běžný smrtelník bude muset zůstat u Telecomu," dodává.

Zvrátit včerejší rozhodnutí sněmovny ještě mohou senátoři. "Já osobně se o změnu a zkrácení lhůt pokusím, ale záleží na tom, jaký budou mít názor ostatní kolegové," říká například člen hospodářského výboru Senátu Jan Zapletal (ČSSD).

Snížení poplatků za telefony se odkládá
Telekomunikační zákon, základní předpoklad pro vstup konkurence na trh, je na světě, ale spokojen je jen Telecom.

"Zákon je základem pro otevření telekomunikačního trhu od ledna příštího roku, protože umožní dalším operátorům nabízet konkurenční služby, propojovat se se sítěmi ostatních a připojovat své vlastní zákazníky," říká mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha.
Odklad některých služeb podle něho respektuje reálné podmínky pro jejich zavedení. "Nevidíme to jako zdržení liberalizace," dodává.

"Je dobře, že jsou konečně hotové základní podmínky pro fungování všech na trhu. Má to háček, liberalizace, a tedy i konkurence, se nejméně o rok a půl odkládá," oponuje mluvčí Contactelu Zdenka Pelikánová. "Sněmovna lidem znemožnila levnější telefonování.

Konkurence se k malým zákazníkům nedostane a Telecom nebude tlačen, aby snižoval ceny. Ty by přitom mohly klesnout o desítky procent," přidává se Richard Stonavský z Aliatelu. Jeho slova potvrzuje například zkušenost ze sousedního Německa, kde přes noc klesly ceny místních hovorů až o 60 procent.

Obavy konkurence částečně sdílí i nezávislý telekomunikační konzultant Ladislav Chrudina. "Odklad zavedení přenositelnosti čísla a volby operátora sice zkomplikuje operátorům typu Contactelu a Aliatelu život, ale neznamená to, že nemohou poskytovat služby. Bude to pro ně ale složitější a nákladnější," tvrdí.

Skepticky se k novému zákonu vyjádřil i zástupce Evropské komise pro Českou republiku Michael Leigh. "Evropská unie poukázala na to, že telekomunikační trh v České republice by měl v době přistoupení fungovat podobně jako v unii, kde je do značné míry liberalizován," řekl pro ČTK Leigh. Podle komise má zákon zajišťovat také volný výběr operátora. "Pokud se tak nestalo, bude Evropská unie muset situaci pozorně prozkoumat," dodal Leigh.