Agentura snížila rating i bance Société Générale, která vlastní Komerční banku.

Agentura snížila rating i bance Société Générale, která vlastní Komerční banku. | foto: Tomáš Lysoněk, MF DNES

Moody's snížila rating významných francouzských bank, včetně vlastníka KB

  • 71
Ratingová agentura Moody's splnila své hrozby a snížila o jeden stupeň úvěrový rating francouzských bank Crédit Agricole a Société Générale, která vlastní tuzemskou Komerční banku. Své rozhodnutí odůvodnila jejich napojením na řecký dluh. Před snížením ratingu francouzských bank agentura varovala už v červnu.

U Société Générale, která vlastní Komerční banku, snížila Moody's hodnocení dluhů i vkladů z Aa2 na Aa3. Výhled dlouhodobého dluhového ratingu je negativní, to znamená, že agentura počítá s jeho dalším zhoršením.

Rating finanční síly u Crédit Agricole se zhoršil na C z C+. O jeden stupeň na Aa2 Moody's snížila rovněž hodnocení spolehlivosti dlouhodobých dluhů a vkladů.

Akcie francouzských bank v posledních dnech prudce klesají. Důvodem byly právě obavy ze zhoršení ratingu. Moody's v polovině června pohrozil snížením ratingů velkých francouzských bank kvůli jejich vysoké angažovanosti v Řecku, kterému hrozí platební neschopnost.

Francouzský guvernér: Banky by ztráty z Řecka ustály

Guvernér francouzské centrální banky Christian Noyer v reakci na snížení ratingu řekl, že francouzské banky by případné ztráty z řeckých dluhopisů vydržely. Snížení ratingu dvou výše zmíněných bank ho prý neznepokojuje.

"Francouzské banky mají vynikající rating, který je na stejné úrovni jako ostatní velké evropské banky jako HSBC, Barclays, Deutsche Bank nebo Credit Suisse," řekl Noyer pro radio RTL.

Podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše se však dá očekávat, že se dnes na trhy vrátí strach o zdraví francouzských bank. A rostoucí napětí na francouzském bankovním trhu podle něj může časem přimět Evropskou centrální banku k opětovnému uvolnění měnové politiky.

"V prvé řadě by nešlo asi o snížení úrokových sazeb, ale spíše o znovuzavedení delších repo operací. To by slabším bankám mohlo efektivně zlevnit delší financování (na tři měsíce až rok), které řadu z nich v tuto chvíli pálí nejvíce," uvedl Bureš.

Prostřednictvím repo operací půjčuje Evropská centrální banka (ECB) komerčním bankám peníze na kratší dobu, například na 14 dní. V extrémních případech však může jejich splatnost prodloužit až na jeden rok. "Prodloužením splatnosti těchto půjček by ECB poskytla bankám na dlouhou dobu dostatek levných peněz za garantovanou fixní cenu," doplnil Bureš.

,