Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Moody's straší EU špatným ratingem a bankroty. Japonsko nabízí pomoc

  • 171
Pokud eurozóna nenajde rychlé řešení krize, mohou přijít státní bankroty. Oznámila to jedna z trojice velkých ratingových agentur Moody's. Firma také pohrozila snížením hodnocení všem zemím eurozóny a také některým dalším státům z Evropské unie.

"Přestože náš hlavní scénář nadále předpokládá, že se podaří eurozónu udržet i bez toho, aby došlo na další státní bankroty, i tento 'pozitivní' scénář v sobě ve střednědobém výhledu zahrnuje velmi negativní dopady na ratingové známky," uvedla agentura. Eurozóna se podle ní blíží křižovatce, kde se musí rozhodnout pro větší integraci, nebo pro rozpad.

Moody's poznamenala, že politici možná budou ochotni sáhnout po účinném řešení krize až ve chvíli, kdy eurozónu potká více závažných šoků. To by podle Moody's mohla být například situace, kdy se větší počet zemí nedostane kvůli vysokým dluhům na trh, a nebudou si tedy mít kde půjčit. Pak nebude jiná možnost než zorganizovat pro takové země finanční pomoc.

Situace v eurozóně se den ode dne zhoršuje. Půjčky jsou pro Itálii a Španělsko stále příliš drahé. V případě Itálie dokonce výnosy dvouletých dluhopisů na konci minulého týdne přerostly úroky desetiletých papírů. Nedlouho poté, co se něco podobného stalo v Řecku a Portugalsku, musely tyto země požádat o finanční pomoc v zahraničí. Ukázalo se, že investoři Římu nevěří už ani v krátkodobém výhledu.

GRAF: Dluhy Itálie

Minulý týden se Kanada vyjádřila, že pokud potíže v Evropě přerostou přes Atlantik a začnou ohrožovat tamní trh práce, mohla by tato země pomoci. Tento týden se také Japonsko nabídlo, že je připraveno pomoci se stabilizací trhů na starém kontinentě. Řekl to bez dalšího upřesnění náměstek japonského ministra financí pro mezinárodní otázky Takehiko Nakao.

Japonci jsou podle údajů Banky pro mezinárodní platby z června po Francii největšími věřiteli Itálie. Vlastní italské vládní dluhopisy za téměř 850 miliard korun.

Elitní dluhopisy pěti zemí? Zřejmě jen spekulace

Evropská unie se v současnosti snaží domluvit na nějaké podobě společných dluhopisů zemí eurozóny. Eurobondy by měly nahradit buď zcela, nebo jen částečně národní dluhopisy a tím zajistit problémovým zemím úvěrování, které je pro ně nyní neudržitelně drahé.

V pondělí se objevily zprávy, že Německo a další čtyři silné země s nejvyšším ratingem AAA uvažují o jakýchsi elitních dluhopisech, které by mohly posloužit i k financování dalších zemí v problémech. Německo však tyto informace popřelo. Vláda kancléřky Angely Merkelové myšlenku společných dluhopisů opakovaně odmítá.