Zájemci o vypálení slivovice musí mnohde čekat několik týdnů.

Zájemci o vypálení slivovice musí mnohde čekat několik týdnů. | foto: Archiv

Moravské pálenice hlásí nejlepší sezonu za deset let

  • 142
Pěstitelské pálenice na Moravě očekávají nejlepší sezonu za posledních minimálně deset let. Úroda ovoce, především třešní a meruněk, je nadprůměrná. Kapacity palíren jsou obsazeny na měsíce dopředu, některé fungují nepřetržitě včetně nedělí a svátků.

„Začali jsme už v srpnu a letos je sezona hodně dobrá. Ani proto nedokážeme odhadnout, kdy s pálením skončíme,“ uvedl Libor Bubeník, majitel vsetínské Pálenice u Libora.

Letošní sezona bude podle provozovatelů palíren minimálně dvojnásobně lepší než loňská. „Od července jsme vypálili kolem 9000 litrů, za celou minulou sezonu to přitom bylo jen 13 tisíc litrů,“ řekl spolumajitel pálenice Zapo v Hruškách na Břeclavsku Josef Šmerák.

V letošní sezoně, která potrvá pravděpodobně až do jara, vypálí podle předpokladů asi 30 tisíc litrů. Rekord zatím podle něj drží sezona 1996/1997, kdy vypálil 40 tisíc litrů. „To jsou ale vypálené litry, čistého alkoholu je asi o třetinu méně,“ dodal Šmerák.

Zájemci o vypálení ovoce musejí čekat na uvolnění kotle často i několik týdnů. Pálenice Zapo v Hruškách má plno na měsíc dopředu, pěstitelská pálenice Skřivánek z Veselí nad Moravou na Hodonínsku má kapacitu obsazenou dokonce až do ledna.

Vynahradí si špatný loňský rok

540 Pálenic

V Česku každým rokem pěstitelských pálenic přibývá, v posledních letech přibližně o 25 ročně. V současnosti jich ministerstvo zemědělství registruje 540. Pěstitelské pálení jako službu svým občanům provozují také některé obce.

Palírny v Olomouckém kraji zatím hlásí plné termíny do Vánoc. Na Zlínsku počítají s tím, že v provozu budou do února až března.

„Zákazníků je víc než dost. Letošní úroda je požehnaná,“ řekl Ladislav Navrátil z pálenice v Morkovicích-Slížanech, kde začali pálit již v červenci, kdy lidé nosili například hrušky, třešně a višně.

Letošní úroda by pěstitelům i zpracovatelům mohla nahradit ztráty z loňského roku. V některých oblastech kraje se tehdy ovoce urodilo méně, než původně čekali.

„Loňský rok byl špatný, letošní je srovnatelný s předloňskem. Volné termíny ale ještě máme. Nyní pálíme především meruňky, mirabelky a rané hrušky,“ řekl jednatel Palírny Samotíšky Josef Jašek v Olomouckém kraji.

Litr alkoholu od 210 korun

Ceny za vypálení ovoce se od minulého roku příliš nezměnily. Více než polovinu částky, přesně 133 korun za litr čistého alkoholu tvoří spotřební daň. „Zbytek tvoří náklady na plyn a elektřinu, které se ale příliš nemění. Výdělek pro nás není velký ale zdražovat zatím nemusíme,“ řekl Šmerák, který nabízí litr alkoholu za 240 korun.

Stejnou cenu lidé zaplatí například také v pálenici Jiřího Nováka ve Znojmě, kde letos po třech letech zdražili litr vypáleného čistého lihu o desetikorunu. V pálenici Skřivánek stojí litr 210 korun.

„Pálíme dřevem, které si přes 90 procent zákazníků vozí sami, máme i vlastní vodu ze studně,“ řekl pracovník palírny Stanislav Doupovec.

Sezona pálenic začíná v červenci, kdy dozrávají třešně a višně. V červenci a srpnu je nahradí špendlíky, meruňky a broskve. Od září se začínají pálit švestky, jablka a hrušky. Největší zájem o pálení ovoce je před Vánoci, sezona ale končí až koncem března.

,