Horní Jiřetín

Horní Jiřetín | foto: Martin Adamec

Mostecká nabídla v Jiřetíně za domky až trojnásobek

  • 32
Mostecká uhelná společnost zveřejnila nabídku, kterou se snaží přesvědčit obyvatele Horního Jiřetína k odstěhování. Pod obcí se totiž nacházejí ložiska hnědého uhlí. Scénářů je několik, v některých případech nabízí firma za domky až trojnásobek odhadní ceny.

Těžaři už rozdali do domácností, firem a dalších organizací v Horním Jiřetíně a sousedních Černicích přes tisíc informačních letáků, které nabídku vysvětlují.

„Základem bude odhadní cena vypočtená na základě odhadních vyhlášek. K ní se bude dále načítat - 0,4 násobek odhadu plus milion plus půl milionu za vícenáklady pro individuální řešení nové výstavby plus padesát tisíc na osobu jako náklad za stěhování plus další náhrada čtyřicet tisíc. Při odhadu 1,1 milionu korun za dům tříčlenné rodiny, tak náhrada bude 3 miliony 230 tisíc,“ uvedl Vladimír Zemánek, ředitel útvaru speciálních projektů MUS.

„Konkrétní výše odškodnění bude vždy dohodnuta při individuálních jednáních a po doplnění dalších informací,“ upozornil.

Podle příkladu z letáků by ale zmíněných 3,23 milionu v hotovosti mohli obyvatelé získat jen v případě, že by lidé opouštěli vesnici individuálně.

Pokud by se přistoupilo k hromadnému přestěhování celé obce, nabízí MUS ve stejném případě nové obydlí - domek v hodnotě 2,73 milionu. Hotovost v tomto případě obyvatelé nedostanou.

Nabídku pro Hornojiřetínské a Černické začala Česká pošta distribuovat do schránek v pondělí. Lidé mají rok na to o nabídce přemýšlet. Mostecká uhelná bude nejprve zjišťovat, jestli mají o prodej domů zájem.

„Vyhodnotíme odpovědní listy, které jsou v nabídce přiloženy. V říjnu bude jasné, zda projekt má šanci uspět,“ sdělila Liběna Novotná, mluvčí společnosti. Podle zástupců MUS se po zveřejnění nabídky ozvaly už řádově desítky lidí, kteří se vyptávali na podrobnosti.

Vedení obou obcí s firmou nejedná. Rozhodlo o tom zastupitelstvo po předloňském místním referendu, v němž se tři čtvrtiny lidí vyslovili pro zachování obcí a proti pokračování těžby.

„Limity nejsou prolomeny. Nemáme důvod s Mosteckou uhelnou jednat,“ prohlásil starosta Branko Glavica.

Podle něj je navíc nabídka MUS velmi nízká a pro obyvatele obcí nezajímavá. „Jsem rád, že odhalili karty. Už mám reakce několika lidí a zdá se jim to málo. Jsou zklamaní a smějí se tomu. Navíc pro záchranu obcí mluví i složení nově sestavované vlády. Strany, které ji tvoří jsou proti prolomení limitů,“ dodal.

Zelení a KDU-ČSL před volbami deklarovaly, že limity nehodlají prolomit. Lídr ODS Topolánek zas řekl, že pro občanské demokraty je nedotknutelné osobní vlastnictví a pokud se nedohodnou všichni obyvatelé obcí s těžaři, vyvlastňování zbylých pozemků občanští demokraté nepřipustí.

Mosteckou uhelnou ale nechává postup vlády chladnou. „Rozjeli jsme náš projekt zpřístupnění zásob uhlí budoucím generacím bez ohledu na koaliční smlouvy nebo politické postoje současné nebo předchozí vlády. Zajímá nás hlavně zpracování územního plánu kraje,“ řekl Petr Kolman, výkonný ředitel MUS.

Pod obcemi jsou zásoby uhlí na desítky let těžby. Na pokračování v těžbě jsou závislá i pracovní místa tisíců lidé v kraji. I kvůli tomu se ale Hornojiřetínským zdá nabídka MUS nepříliš zajímavá.

„Myslím, že nic neřeší. Pořád nám neřekli, zda se bude bourat či ne. A to je pro nás zásadní,“ upozornil Petr Leichner z Horního Jiřetína. „Nabídka není moc přesvědčivá, určitě nenahradí to, že přijdeme o domovy. Ale asi se jí budeme muset zabývat. To uhlí totiž pod námi prostě je,“ krčí rameny.

Zdroj: mapy.idnes.cz, © PLANstudio

,