Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: AP

Hoch ošálil karetní systém a nakoupil za 120 tisíc. Teď míří před soud

  • 840
Nezletilý chlapec „vycucal“ ze svého účtu postupně skoro 120 tisíc, ačkoli na něm účetně nebyly žádné peníze. Umožnilo mu to technické řešení UniCredit Bank pro tzv. podlimitní transakce kartou. Případ řešila policie a finanční arbitr. Mladík nyní půjde před soud pro trestný čin podvodu.

Mladý muž si na podzim roku 2014 zřídil U konto u UniCredit Bank, ke kterému dostal debetní platební kartu. Během jednoho týdne s ní dokázal utratit 118 263,70 koruny. Avšak ne najednou, ale po částkách do pětistovky. V různých obchodech v Přerově zvládl za pár dní učinit přes čtyři sta transakcí. Kromě toho se v různých bankomatech 178krát dotazoval na zůstatek. Po týdnu mu banka kartu zablokovala.

Debetní karta by svého uživatele neměla pustit na účtu do mínusu, pokud není zároveň sjednán kontokorentní úvěr neboli povolené přečerpání účtu. Na rozdíl od kreditní karty, která sama o sobě úvěrem je. Mladík ale kontokorent neměl, přesto dokázal z účtu utratit peníze, které na něm nebyly.

Utrácet cizí peníze mu umožnilo technické nastavení platební karty. U některých karet a v některých obchodech se totiž tzv. podlimitní transakce kartou (tedy do 500 Kč) neověřují u banky on-line. Banka navíc transakce ve svém systému zúčtovává se zpožděním 2 až 3 dnů oproti skutečnému okamžiku platby. Chvíli tedy trvalo, než UniCredit Bank dokázala neoprávněnému utrácení učinit přítrž.

Dokázal obejít systém

Banka podala na mladíka na jaře 2015 trestní oznámení, kde ho podezírá ze spáchání podvodu. Podle ní totiž svým chováním prokázal, že systém platebních karet je u částek do 500 korun někdy „benevolentnější“ a že se dá dotazováním na zůstatek v bankomatu svým způsobem obejít.

„Pokud se jedná o vícenásobnou podlimitní transakci v řadě (např. od každé 5. podlimitní transakce), je pak platebním terminálem vyžadována autorizace pro provedení platby, která je vždy zamítnuta v případě nedostatků peněžních prostředků. Klient však předtím provedl dotaz na zůstatek svého účtu u bankomatu banky v ČR, čímž dosáhl toho, že byl vynulován čítač pro podlimitní transakce a poté mohl výše uvedený postupem opětovně zopakovat,“ uvedla UniCredit Bank v trestním spise.

„Bohužel v té době existovala taková možnost, kterou pachatel zneužil. V současné době již systém takové zneužití neumožňuje,“ odpověděl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek na dotaz iDNES.cz, zda je možné dotazem na zůstatek v bankomatu systém ošálit.

Údajný podvod bude řešit soud

Matka mladého muže se obrátila o pomoc k finančnímu arbitrovi. Chtěla, aby zřízení konta prohlásil za neplatné, vzhledem k věku a rozumové nevyspělosti jejího syna. Navíc platební kartu prý neměl bez souhlasu svých rodičů vůbec dostat. „Banka mi oznámila, že syn může produkt používat, což já se nedomnívám, vzhledem k tomu, že syn je absolventem základní školy praktické, tudíž jeho rozumové schopnosti nejsou na úrovni, jak píše banka,“ píše matka ve spisu arbitra.

Domáhala se také potvrzení, že její potomek nemusí bance vracet utracené peníze. Arbitr však žádost o zneplatnění smlouvy odmítl. Zbytek odložil do doby, než skončí trestní řízení.

Mladíka nyní čeká soud. „Trestní řízení dle informací, které jsme obdrželi od orgánů činných v trestním řízení, pokračuje tak, že na nezletilého byla počátkem srpna tohoto roku podána obžaloba pro trestný čin podvodu podle §209 trestního zákoníku,“ informoval Plocek.