Skupina Koh-i-noor, která zastřešuje podnikatelské aktivity od kancelářských potřeb, přes energetiku a zdravotnictví po strojírenství, budovu koupila od investičního fondu České spořitelny CEE Property Development Portfolio 2. Pražskou budovu Koh-i-noor ovládl přes společnost Gallery Myšák, která má podle obchodního rejstříku kapitál 420 milionů korun.
„Koh-i-noor zde mimo jiné hodlá vybudovat reprezentační prostory a reprezentační vlajkovou prodejnu, ve které nabídne všech téměř 5 000 produktů z oblasti školních, uměleckých a kancelářských potřeb,“ uvedl pro iDNES.cz Martin Doležal na dotaz, jaké plány firma s budovou má.
Tužky a pastelky nestíháme vyrábět. Nejsou lidi, říká šéf Koh-i-nooru |
Společnost chce navázat na historickou tradici galerie z první republiky, a proto rozhodně ponechá slavnou cukrárnu Myšák. Více chce oživit obchodní pasáž spojující Vodičkovu ulici a Františkánskou zahradu.
„Akvizice je zajímavá i skutečností, že právě slavná generace architektů Josef Čapek, Josef Gočár a Pavel Janák, která se podílela na realizaci a přestavbě paláce, pomáhala rozšířit tehdy výjimečný výrobek Koh-i-nooru, kterým byla versatilka,“ dodal Doležal k důvodům, proč chce firma s pasáží spojit své jméno.
Nabídka na prodej budovy byla neveřejná, zprostředkovatelská firma Knight Frank oslovila vytipované firmy a potenciální kupce. „Nemovitost byla nakonec zpeněžena ve tříkolovém výběrovém řízení a zájem měli privátní i institucionální investoři,“ řekl Seznam Zprávám Václav Kovář z firmy Knight Frank.
Myšák Gallery ve Vodičkově ulici byla postavena na místě částečně zříceného domu, otevřela se v roce 2007. V obchodní pasáži je podle webových stránek Myšák Gallery 3 400 metrů čtverečních prostor pro obchody a služby, budova také nabízí 4 000 čtverečních metrů kanceláří. Součástí projektu Myšák Gallery je Cukrárna Myšák v sousedním domě, která se po dvacetileté přestávce znovu otevřela v listopadu 2008.
Byt, který láká vlivné
Myšák Gallery je známá luxusním dvojpodlažním bytem ve svých horních patrech, s nímž byl spojován podnikatel a lobbista Roman Janoušek. Majitelem bytu se podle nedávné zprávy Seznamu stal podnikatel Kamil Hrbáček.
Jeden z bytů v budově koupila v minulosti rodina bývalého náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka, který měl podle médií na Janouška vazby a jednal s ním v době, kdy se VSZ zabývalo několika případy vztahujícími se k Janouškovi.
Pod Koh-i-noor holding podnikatele Vlastislava Břízy patří zejména celosvětově známý výrobce uměleckých, školních a kancelářských potřeb Koh-i-noor Hardtmuth, ale také společnosti a podniky v Rusku a Bulharsku a obchodní firmy v Itálii nebo Polsku. Holding dále zahrnuje skupinu Gama, Koh-i-noor Energy a Koh-i-noor Machinery.
