mýty a pověry

-
Návštěvou solária člověk předejde spálení na skutečném sluníčku.

NE

Solária vyzařují hlavně paprsky UVA, jenže ochrana kůže se vytváří pod typem UVB. Z toho důvodu přístroje jen stěží mohou poskytnout ochranu proti slunečnímu záření. Některé firmy se sice snaží o vylepšení svých výrobků, avšak i přesto by člověk měl při přírodním slunění dodržovat základní pravidla: používat ochranné krémy, vyvarovat se poledního sluníčka, skrýt se za oblečení a klobouk.

Opalování v soláriu je bezpečné, pokud se člověk nespálí.

NE

Opakované spálení obzvláště u dětí úzce souvisí s pozdějším rozvojem rakoviny kůže. Ale riziko vzrůstá i v případě, že se člověk nespálí. Ultrafialové paprsky pronikají hluboko do kůže, kde mohou napáchat skryté škody. Ty ve výsledku mohou vyústit v rakovinu nebo předčasné stárnutí kůže.

Solária jsou bezpečnější pro opalování než skutečné sluníčko.

NE

Pravděpodobnost spálení je na přístrojích s UVA zářením menší než na sluníčku, jež šíří také UVB. Bez ohledu na tento fakt však všechna rizika obou typů záření dosud odborníci příliš dobře neznají, a proto klidně mohou představovat stejné nebezpečí. UVA však může mít následky, jež jsou patrné až po delší době. Objevují se rovněž důkazy, že UVA může zvyšovat riziko melanomů - tedy nádorů buněk vytvářejících pigment.

Umělé paprsky jsou zdravé.

NE

Některé kožní choroby se léčí pomocí solárií, avšak za lékařského dohledu, a pouze pokud výhody převáží rizika. Další udávané účinky, jako je navození pohody a pocitu štěstí, nejsou vědecky prokázané. Ultrafialové záření organismu pomáhá vytvářet vitamin D. Ten však může získat i z jídla. Stejně tak i samo sluníčko, kterému je každý vystaven během dne, dokáže zajistit dostatečné množství této látky.


Témata: Test iDNES.cz