Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Platy v Česku rychle rostou. Průměrná mzda je nyní 27 889 korun

  • 487
Průměrná mzda v Česku vzrostla v 1. čtvrtletí meziročně o 5,3 procenta na 27 889 Kč. Je to nejvyšší růst od roku 2008. Reálně, tedy po odečtení inflace, se zvýšila o 2,8 procenta. Důvodem je především nedostatek volných pracovníků, který nutí firmy přidávat, růst platů státních zaměstnanců i zvýšení minimální mzdy.

Rychlý růst mezd je zvlášť viditelný v oborech, kde je nedostatek lidí nejpalčivější - například ve zpracovatelském průmyslu se mzdy zvýšily meziročně o 5,6 procenta.

Vůbec nejrychleji rostly mzdy lidem pracujícím v oblasti ubytování, stravování a pohostinství, a to o téměř 12 procent. To bylo způsobeno mimo jiné zvýšením minimální mzdy. Projevilo se zde zřejmě i zavedení EET.

Vývoj průměrné hrubé měsíční mzdy na přepočtené počty zaměstnanců

Zaměstnanci však chybějí prakticky ve všech oborech a podle Andrey Linhartové Palánové ze společnosti PwC jen samotný růst mezd k udržení lidí nestačí. A to zejména u výše kvalifikovaných pozic.

„Společnosti proto investují do nefinančních benefitů, lepšího pracovního prostředí nebo vymýšlejí nejrůznější formy úvazků či práce z domova, kterými by vyšli vstříc potenciálním kandidátům,“ uvedla.

Růst platů se zřejmě nezastaví ani v následujících měsících. Podle průzkumu PwC plánuje většina generálních ředitelů českých firem nabírat nové zaměstnance nebo alespoň udržet ty stávající. „Nedostatek lidí považují za největší hrozbu pro své podnikání,“ dodala Linhartová Palánová.

Vyšší mzdy přimějí Čechy více utrácet, což se pozitivně projeví v ekonomice, podle ekonoma Deloitte Davida Marka však není současné tempo jejich růstu dlouhodobě udržitelné. „Mzdy totiž rostou rychleji než produktivita práce, jednotkové mzdové náklady již druhým rokem stoupají a cenové konkurenceschopnost se zhoršuje,“ vysvětluje Marek.

Dohromady s posilováním kurzu koruny jde podle něj o nebezpečnou kombinaci pro exportně orientovanou ekonomiku spoléhající zejména na výrobu a export zboží s nízkou přidanou hodnotou.

,