Snižování základních mezd v Česku příliš častým jevem není. Ilustrační foto.

Snižování základních mezd v Česku příliš častým jevem není. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Mzdy klesly u strojů a staveb, lidé si pohoršili až o desítky procent

  • 52
Ekonomické problémy firem ukusují lidem slušné porce z mezd. Rozdíly v dopadech krize na výplatní pásky lidí jsou přitom velké. Krizi nejvíce pociťují méně kvalifikovaní pracovníci jako strojní a stavební dělníci, obsluhovači průmyslových strojů, ale třeba také stavební inženýři či reklamní tvůrci.

Podle srovnání letošních a loňských dat společnosti Trexima, která mapuje mzdy ve třech tisících českých firem, z prvního čtvrtletí roku vyplynulo, že některé profese si pohoršily až o desítky procent.

"Firmy se mění jen málo, tudíž vypovídací hodnota těchto statistik by měla být vysoká, především u častých profesí," říká Jaromír Janoš, ředitel úseku trhu práce a lidských zdrojů Treximy.

Snižování základních mezd přitom v Česku příliš častým jevem není. Nižší mzdy, které vyplývají ze statistiky, jsou tak dány především nižšími nástupními mzdami. V praxi to znamená propuštění "drahého" zaměstnance a následné přijetí nového – levnějšího. Na trhu jich je nyní dost.

Mnoho šéfů také v prvních měsících nedosáhlo na své výkonnostní bonusy, což se na průměrných příjmech také podepsalo.

Podle poradenské společnosti Hay Group asi 43 procent firem v Česku letos plánuje sáhnout na pohyblivé složky mzdy pro zaměstnance.

Přesto z letošních čísel vychází, že většina ředitelských platů ještě na začátku letošního roku vesele rostla.

Někde se šetřit teprve bude

Personalisté upozorňují, že čísla za první čtvrtletí jsou ještě dost milosrdná. Mnoho firem šláplo na krácení mezd až později nebo to chystá v dalším průběhu roku.

"Pod největším tlakem jsou lidé ve výrobě, hodně se otřásá těžký průmysl, což je vidět na severomoravských ocelářských firmách. Některé společnosti z automobilového průmyslu, hlavně výrobci součástek, budou na mzdy také více tlačit," říká Alice Punch, šéfka české pobočky Korn Ferry, přední světové personálně-poradenské firmy.

MŮŽE SE HODIT

Porovnejte si svůj plat s ostatními na www.mujplat.cz

Dále jsou podle ní pod platovým tlakem lidé z marketingu, lidských zdrojů a další podpůrné pozice, které se přímo nepodílejí na obratu a zisku firmy. Oproti loňsku si pohoršila také většina profesí kolem stavebnictví – od dělníků po stavební inženýry. Těm se snížil podle Treximy medián, tedy střední plat, až o jednu pětinu.

Zlevnění stavbařů je dáno výrazným stavebním útlumem, který přišel jako jeden z prvních syndromů ekonomické krize už vloni.

V krizi vyšší plat?

Na druhou stranu jsou pozice, firmy a odvětví, kde se lidem letos vedlo lépe než před rokem bez ohledu na hospodářské ochlazení.

Většina vysoce postavených manažerů se mohla stále těšit ze slušného růstu. Počátek hospodářského útlumu jen zpomalil rozevíraní oněch pověstných nůžek mezi šéfy a jejich podřízenými.

Co do růstu platu byly krizi odolné také některé úzce specializované a vysoce odborné profese, jako třeba atomový fyzik. Slušný růst vykázali také IT specialisté a programátoři. Odborníci však soudí, že na "ajťáky" letos ještě dojde.

"Poptávka po IT odbornících a programátorech se oproti předešlým letům snížila až o třetinu, tomu také odpovídají letošní nástupní platy," říká Barbora Tomšovská, ředitelka personální agentury Touchdown v Česku. Podle ní tak čísla z prvního kvartálu ještě zcela neodrážejí současnou situaci na trhu.

Podle dat z Treximy si výrazně polepšili také někteří pracovníci pošty – až o dvacet procent. "Ano, v březnu loňského roku jsme navyšovali mzdy v průměru o 15 procent, u některých pozic to tedy bylo více," potvrzuje mluvčí pošty Ivo Mravinac.

"Málo zasaženi jsou také výzkumní pracovníci, farmacie a lidé z firem s rychloobrátkovým zbožím," říká Tomšovská.

Komu nejvíce klesla mzda.

Komu nejvíce vzrostla mzda.

Cítíte dopady hospodářské krize na své výplatě?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 30. července 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 5004
NE
NE 3143
,