Mzdy v Praze rostou nejrychleji

  • 60
Výdělky v české metropoli udělaly za posledních třináct let obrovský skok a vzdálily se zbytku republiky. Zatímco v roce 1989 byla mzda v Praze o pouhých šest procent vyšší než v celém Česku, v roce 2001 byl už rozdíl 42 procent. V metropoli si člověk vydělal průměrně 20 800 korun hrubého měsíčně, zatímco na severní Moravě, která také patří k lépe placeným regionům, jen 14 049 korun.

"Odstup Prahy od celostátního průměru způsobuje především soustředění kvalifikovaných a lépe placených zaměstnání v hlavním městě," vysvětluje Jan Vlach z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

V Praze mají své centrály všechny banky a další finanční úřady, mezinárodní i velké české firmy, špičková vědecká pracoviště a státní úřady. Díky tomu třetina lidí s vysokoškolským diplomem pracuje právě v Praze, což zvyšuje mzdovou úroveň v metropoli.

Výdělky vysokoškoláků šly totiž nahoru v uplynulých letech rychleji než méně kvalifikovaných pracovníků. Porovnání jednotlivých profesí proto už nevyznívá pro mimopražské obyvatele tak nepříznivě. Rozdíly mezi platy v Praze a jinde dosahují zhruba dvaceti procent.

Mzdy v Praze rostou nejrychleji
Výdělky obyvatel hlavního města Prahy se za posledních třináct let prudce zvyšují a vzdalují se ostatním regionům české republiky. Ale není všechno zlato, co se třpytí, a podobně je tomu i s platy Pražanů. Z jejich mezd totiž mnohem větší část koláče než lidem žijícím v jiných oblastech "užírají" náklady na život v drahém městě.

V závěsu za Prahou se ve výdělcích drží Středočeský kraj. Podobně tomu bývá i v zahraničí, hlavní města totiž vždy strhávají i své okolí. V Česku je nejznámějším příkladem z okolí Prahy mladoboleslavská Škodovka. Největší český podnik zaměstnancům v průměru měsíčně vyplácí 21 tisíc korun, což je asi o 6000 korun více, než dělá průměrná mzda.

Dražší pracovní síla ve středních Čechách již často zahraniční firmy od regionu odrazuje. "Spousta výrobních podniků už do Prahy a okolí nejde. Společnosti totiž musí místní pracovníky přeplácet," říká Radek Primus z personální a konzultantské společnosti Kienbaum. Zatímco v Praze berou podle jejího průzkumu odborní zaměstnanci kolem 33 tisíc měsíčně, na severní Moravě už jen necelých 20 tisíc.

Právě Moravskoslezský kraj přitom nevychází ani dnes ze srovnání nejhůře. Hlavně díky minulosti, kdy zde byli nadprůměrně placeni horníci a hutníci. Ještě v roce 1989 patřila Karviná k okresům s největšími výdělky.

V posledních letech jsou zde hlavním tahounem platů zahraniční investoři a díky nim vznikající průmyslové zóny. Těch je dnes více než padesát. Nyní jsou největší naděje vkládány do Kolína, kde do roku 2005 vyroste závod firmy Toyota PSA Peugeot.

Zatímco v Praze firmy řeší, jak lidi zaplatit, v ostatních oblastech mají spíše problém potřebné zaměstnance sehnat. "Lidi s vysokoškolským vzděláním firmy zaplatí tak, že se přestěhují, ale problém mají najít pracovníky pro specializované profese. Tam už nejsou mzdy tak vysoké, aby se lidé stěhovali, a firmy je nakonec musí často přeplácet," říká Primus.

Nadcházející roky zřejmě do současného stavu příliš změn nevnesou. "Praha a střední Čechy stále zůstanou od ostatních regionů oddělené," říká Vlach z Výzkumného ústavu práce. Největší rozdíly by však mohly zmírnit peníze ze strukturálních fondů Evropské unie. "Proto jsem optimistou a čekám, že Praha se už výrazně vzdalovat nebude," říká Vlach.