Na dětské zuby patří méně fluoru

Dětem většinou kupujeme zubní pastu s obrázkama a s příchutí. To však není jediný rozdíl oproti pastám pro dospělé. Proč jsou dětské pasty jiné než pasty pro dospělé? Co se může stát, když děti budou mít příliš mnoho fluoru? Jaká pasta je pro děti nejvhodnější?

Dětské zubní pasty jsou od past pro dospělé dobře odlišeny. Barevné obaly, sladké, ovocné příchutě. To však není jediná věc, kterou by se měly různit. Podstatnou roli hraje i obsah jinak potřebného a důležitého fluoru.

Jeho nadměrné množství může totiž dítěti v určitém věku způsobit vývojové poruchy skloviny. Pasty určené pro nejmenší by měly obsahovat výrazně méně fluoru. Malé dítě totiž značnou část pasty z kartáčku při čištění spolyká. Ve dvou až třech letech je to až sedmdesát procent použité pasty, ještě v pěti letech polovina. Do těla se tak fluoru dostává nadbytek. Problémem je, že i když rodiče svému potomkovi pořídí dětskou pastu, nemají záruku, že vývoji jeho zubů nemůže uškodit. Výrobci sice mají povinnost uvádět na obalech přítomnost fluoru, už ale nemusí zveřejnit přesný údaj o jeho množství.

Pasty vhodné pro děti:.

..do 3 let ­ Promise, Parexyl malinová, Kapt'n Blaubär, Paro d'or

...od 3 do 6 let ­ Vademecum junior, Aquafresh kids, Lavera Med mit Fluorid, Oral B Stages, Elmex dětský, Panda, Kocourek, Tom a Jerry malina, Tom a Jerry bubble gum, Dental dream jahoda, Dental dream tropical, Hallo Kitty, Oral B with fluoride, Zubík

...od 6 do 15 let ­ Critters, AB denti gel, Signal mini, Colgate junior, Dan a Dan, Odol Perlička, Thymolin baby, Colgate Bugs Bunny, Colgate Tweety, Snoopy, Pink Panter

Zdroj: Výzkumný ústav stomatologický, Česká stomatologická komora