Továrna Fjarðaál Smelter, Island

Továrna Fjarðaál Smelter, Island | foto: Profimedia.cz

Americký hliníkářský průmysl se přesouvá na Island. Láká ho levný proud

  • 50
Dříve vyrábělo hliník ve Spojených státech přes třicet obřích továren. Teď jdou všechny spočítat na prstech jedné ruky a jejich budoucnost je navíc nejistá. Kam všechny fabriky zmizely? Na Island. Je tam totiž levnější elektřina, která je pro výrobu hliníku klíčová, píše americký server The New York Times.

Americký prezident Donald Trump pravidelně obviňuje Čínu za zaplavení globálních trhů státním dotovaným hliníkem. V dubnu požádal ministerstvo obchodu, aby zvážilo kvóty či cla, které by ochránily americké výrobce hliníku před zahraniční konkurencí. Trump tehdy slíbil změnu, díky které by vznikla práce pro „spoustu nádherných amerických dělníků.“ Změna s nástupem Trumpa skutečně přišla, ovšem ne taková, jakou by si představoval, píše server amerického deníku The New York Times.

Americká hliníkářská společnost (ALCOA) i jiné americké továrny totiž zavřely své výrobny v USA a otevřely nové na Islandu. V tomto roce se tak na drsném ostrově poprvé vyrobí více hliníku než v USA.

Elektřina na Islandu je přibližně o 30 procent levnější, než by společnost ALCOA zaplatila ve Spojených státech. A to je pro továrnu zásadní. Každý rok spotřebuje více než pět milionů megawatthodin elektrické energie. To je přibližně stejně, jako spotřeba půl milionu obyvatel a veškerých podniků ve městě Colorado Springs.

Ekonomové by takový příklad globalizace určitě považovali za prospěšný. Lidé na Islandu dostanou práci, akcionářům továren se zvýší zisky a zákazníci ve Spojených státech budou platit nižší ceny za hliník a z něj vyrobené zboží.

Samozřejmě je tu i odvrácená strana, továrny v Americe se zavřely a dělníci byli propuštěni. ALCOA byla dříve v USA jeden z největších zaměstnavatelů, nyní tam provozuje pouze dvě továrny. Ty jsou navíc udržovány v chodu jen díky tomu, že stát New York platí 73 milionů dolarů (v přepočtu přes miliardu a půl korun) za to, aby udržel provoz v továrně až do roku 2019.

Nicméně nový trend má jedno zásadní plus, které může americký průmysl a dělníky těšit, píše s nadsázkou New York Times: je zde naděje, že tento krok pomůže přežívajícím firmám obstát proti čínské konkurenci.