Lákadlem nového systému bude vidina většího zhodnocení spořených peněz.

Lákadlem nového systému bude vidina většího zhodnocení spořených peněz. | foto: Profimedia.cz

Na penzi se bude spořit jinak, plánuje vláda

  • 267
Vláda chce nastartovat zájem lidí o penzijní připojištění, aby stát nemusel tolik vydávat na penze. MF DNES získala materiál, na kterém chce vláda postavit nový zákon o penzijním připojištění, jenž by měl platit od roku 2010.

Co se podle něj změní? Přinášíme odpovědi na základní otázky.

1. Jaká je největší změna v systému spoření na penzi?
Vedle stávajících penzijních fondů vzniknou nové, takzvané účastnické fondy. Ty se budou více podobat běžným podílovým fondům. Bude oddělený majetek majitelů fondů a vklady lidí, což by mělo přinést průhlednější hospodaření – bude například jasné, kolik si majitel fondu (banky) účtuje za správu peněz.

Počítá se i s tím, že by byla stanovena maximální možná odměna pro správce. Do hospodaření už by neměly jít schovat náklady, které penzijní fondy platí například za reklamu pro jiné firmy svého majitele. Pokud bude majetek akcionářů a lidí spořících na důchod oddělen, nebude také možné úspory v případě problémů fondu zahrnout do konkurzní podstaty. To by mělo zvýšit bezpečnost uložených peněz.

2. Budu moci spořit jako dosud?
Zřejmě ano. Do nově vzniklých fondů bude možné ze starých přestoupit, ale nebude to povinné. Oba systémy budou fungovat vedle sebe. Lidé, kteří se rozhodnou spořit na důchod od roku 2010, kdy by měl začít zákon platit, však budou muset vstoupit do nových fondů.

3. Proč bych měl přestupovat do nové ho systému?
Lákadlem bude vidina většího zhodnocení spořených peněz. Fondy by měly nabízet různé investiční plány podle toho, jak velké riziko bude chtít klient podstoupit. To záleží také na době, která mu zbývá do důchodu. V rizikovějším penzijním plánu, který bude spočívat třeba v částečném investování svěřených prostředků do akcií, se očekávají větší výnosy než v současném systému. Ročně mohou takové fondy reálně vydělávat i přes 10 %, dnes zhodnocení nepokrývá ani inflaci.

4. Změní se nějak podpora penzijního připojištění od státu?
Ano. Státní příspěvek na spoření by sice měl zůstat stejný, ale ministr práce Nečas chce, aby lidem víc spořili zaměstnavatelé. Proto navrhne, aby zaměstnanec musel firemní příspěvek na penzi danit až v okamžiku, kdy mu firma vyplatí více než 32 tisíc korun. Možná bude zvýhodnění ještě vyšší. Dnes musí zdanit příspěvek vyšší než 24 tisíc korun.

5. Jaké budou mít nové fondy nevýhody?
Lidé už nebudou mít garantováno takzvané minimálně nulové zhodnocení. Pokud penzijní fond bude prodělávat, přijdou o část úspor.

6. Jaké výhody to přinese majitelům penzijních fondů? Nebudou lidem garantovat minimální výnos a získají možnost agresivněji investovat. Zároveň nebudou muset doplňovat majetek, aby v každém okamžiku mohli vyplatit všechny klienty. Kvůli tomu dnes musí majitelé penzijních fondů nalévat peníze ze svého, protože jejich celková hodnota kvůli poklesu na trhu klesá.

7. Co bude s miliardami, které fondy utratily na získání klientů?
Ministerstvo práce a sociálních věcí zatím počítá, že náklady na získání klientů, které fondy hrnou před sebou a nezohledňují je ve svých výsledcích, zůstanou ve starých fondech. Tím by však přišli o část peněz lidé, kteří v nich zůstanou spořit. Ponesou totiž i náklady na získání klientů, kteří odejdou jinam.

8. Vláda chce podporovat doživotně vyplácené penze.
Nechat si peníze vyplácet do smrti je v současnosti extrémně nevýhodné. Fondy totiž vyplatí na doživotních penzích o třicet až čtyřicet procent méně, než člověk skutečně naspoří. Jinak řečeno, lidé umřou dříve, než stačí své úspory vyčerpat. Ty pak zůstanou fondu. Fondy tomu samy napomáhají a často při výpočtu měsíční dávky vycházejí z vyššího průměrného věku dožití, než je ve skutečnosti. V novém systému penzijního připojištění má být doživotně vyplácený důchod zvýhodněn. Jak, to zatím není jasné.

9. V novém systému mají penze vyplácet životní pojišťovny.
Návrh ministerstva počítá s tím, že lidé v okamžiku dokončení spoření převedou celou částku z penzijního fondu do životní pojišťovny. Je to kvůli tomu, aby fond nezabředl do rizika spojeného s doživotní výplatou svých klientů, na které se specializují právě pojišťovny.

10. Budu si moct vybrat naspořené peníze najednou?
Ano, ale státní podpora půjde hlavně k penzi na dobu určitou nebo k penzi na dožití. U té se uvažuje, že by byla osvobozena od daně z příjmu. U penze na dobu určitou se počítá s tím, že by v případě smrti klienta nevyčerpaná část skončila v dědictví.

11. Proč vláda současný systém mění?
Jde o peníze. Od změny si slibuje, že přitáhne více lidí do systému penzijního připojištění a časem tím ušetří na vyplácení běžných důchodů. Vznik nových účastnických fondů je první krok, který časem může být rozšířen o možnost nasměrovat část povinně placeného sociálního pojištění ze mzdy do soukromých fondů namísto do státního rozpočtu.

Spoříte si na penzi?

celkem hlasů: 5947

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 7. července 2008. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 4222
Zatím o tom neuvažuji
Zatím o tom neuvažuji 963
Ještě ne, ale brzy začnu
Ještě ne, ale brzy začnu 762