Na prodeji státních podniků vláda nevydělá

P r a h a - Stát se letos chystá prodat velkou část z podniků, kterým musel v minulých měsících kvůli nezdařené privatizační cestě pomáhat před bankrotem. Z vlastních prodejů však většinou nezíská zdaleka takovou částku, kterou musel do krachujících podniků napumpovat. Státní Konsolidační banka má podle důvěrných informací například v kolonce předpokládaných letošních příjmů za prodej kopřivnické automobilky Tatra zapsánu jednu miliardu korun. Loni přitom tato státní finanční instituce odpustila automobilce její čtyřmiliardové dluhy a přeměnila je na akcie.

"Ztráta z prodeje by vzhledem k účetní hodnotě podílu ve firmě měla být 1,3 miliardy korun," sdělil úředník seznámený s jednáním o prodeji firmy.
Tatru se snaží stát prodat od loňského roku.

"26. března budou pozváni vybraní investoři k detailnějšímu prozkoumání situace firmy," sdělil mluvčí Konsolidační banky Jiří Pekárek. Mezi zájemci je hlavně přední americký výrobce těžké techniky a další menší americká firma.

 "Švédské Volvo, o němž se hovořilo, není nijak zvlášť aktivní, a to přesto, že jej opakovaně lákáme, aby se o Tatru ucházelo," sdělil úředník seznámený s transakcí.

Zetor je na tom o něco lépe
O něco optimističtější jsou státní úředníci ve vztahu k Zetoru, jehož prodej má nyní výrazně pokročit díky povolení soudního vyrovnání. Konsolidační banka v rámci vyrovnání přemění na akcie své pohledávky za 2,5 miliardy korun.

"Zetor je v lepší výchozí situaci, protože se o něj zajímá více investorů. Jsou to například největší světový výrobce zahradní techniky z USA, dále konkurenční turecká firma Uzel, jeden indický a čínský výrobce nebo britský finanční investor. Soutěž bude mít více uchazečů a  dá se čekat solidní nabídka," sdělil dobře informovaný zdroj.

Prodávat části výrob pak chtějí i polostátní holdingové strojírny ČKD a plzeňská Škoda. Té stát přemění na kapitál dluhy za 2,5 miliardy korun.

Letošní příjmy z prodeje velkých dceřiných firem přitom budou podle mluvčího Škody Holding Karla Samce v řádu stovek milionů korun. Celkem by při dalších prodejích v příštích letech mohl být výsledkem mírný zisk.

S tím nelze počítat v případě holdingu ČKD, kterému stát odpustí dluhy až za osm miliard,  majetek ke zpeněžení je podstatně menší.