Na sazby advokátů se ptejte předem

Rozvod, spor o peníze či o dekret na byt nebo ,banální sousedská pře o úrodu hrušek, to všechno může dovést člověka před soud.
Rozvod, spor o peníze či o dekret na byt nebo ,banální sousedská pře o úrodu hrušek, to všechno může dovést člověka před soud. Právní pomoc až na výjimky znamená také peněžní vydání. Kolik peněz vlastně nakonec člověk zaplatí, záleží na charakteru soudní pře, výši pevně stanovených soudních poplatků i volbě advokáta. Právě jejich odměny za stejný soudní spor se mohou hodně lišit. Pokud člověk trvá na zastupování "známým obličejem", vydání budou pravděpodobně o dost vyšší, než když si vybere neznámého právníka.

Jaké možnosti má člověk, který nemá na rozhazování a dostane se před soud? Může se zastupovat sám a platit jen soudní poplatky, které jsou stanovené procentem ze žalované částky, nebo paušálně. Soudní poplatky se platí předem, lidé v tíživé sociální situaci mohou soud požádat o jejich prominutí. Podle zkušeností advokátů soudy v řádně odůvodněných případech žádostem vyhoví. "Samozastupování je vhodné jen v jednoduchých případech a pro toho, kdo má alespoň základní právní vědomí," vysvětluje advokátka Zdeňka Beranová. Navíc se od Nového roku s platností nového občanského soudního řádu možnost přijít k soudu bez právníka trochu zkomplikovala. Soudy kladou větší důraz na formální podobu žaloby, lhůty i postup stanovený zákonem. "Lidem tak hrozí větší nebezpečí, že u soudu neuspějí právě z formálních důvodů," říká advokátka Eva Kocianová. Navíc často je samoobhajoba levnější jen na první pohled. "Dvě jednání o určení výživného jsem absolvovala bez právníka, zatímco manžel na nich měl svého advokáta. Byla jsem nervózní, pořádně jsem nedokázala argumentovat a soud přistoupil na velmi nevýhodný návrh manžela. Odvolací řízení bych sama nezvládla, a tak stejně služeb advokáta využiju a asi nakonec zaplatím víc, než kdybych měla právníka od začátku," míní Šárka Sobotková. Přibývá však lidí, kteří se sami u soudu zastupovat nemohou a na služby advokáta nemají peníze. "O bezplatné zastupování mohou požádat soud i advokátní komoru, ale musí doložit svou špatnou finanční situaci," říká tajemník České advokátní komory Jiří Klouza. Většina lidí musí za pomoc advokáta zaplatit. Zdarma je většinou jen první, orientační konzultace, platí se až za převzetí a podrobné seznámení se s případem. Klient má právo předem vědět, kolik ho právní zastoupení přibližně bude stát. Nejčastěji používané smluvní ceny za hodinu advokátovy práce začínají na pěti stech korunách, advokátská esa si často účtují i desetinásobek. V mnoha případech je výhodnější se domluvit na paušální odměně za úplné vyřízení sporu. Tehdy zaplatí klient advokátovi například za rozvod pět tisíc korun bez ohledu na to, na kolik stání se protáhne. Vedle smluvní ceny lze s advokátem dojednat také mimosmluvní, takzvanou tarifní odměnu. Je stanovena vyhláškou, její výše záleží na hodnotě věci, o kterou ve sporu jde, a počtu úkonů, které advokát ve věci vykonal. "U nás vyjde klientům většinou levněji smluvní odměna," říká advokát Milan Bedroš z Brna. Náklady na případný soudní spor se dají předem pojistit. Týká se to zejména právní pomoci, která souvisí s provozem automobilu. Za právní ochranu řidiče motorového vozidla při sporech, týkajících se havárií, zaplatí klient pojišťovně okolo tisíce korun ročně. Právní pomoc a případně úhrada poplatků advokátovi a soudu při vlastnických či nájemních sporech vyjde ročně zhruba na 1500 korun.

Viz str. 11

Kolik stojí spravedlnost?
(odměna zahrnuje převzetí sporu a zastupování u třech soudních jednání, údaje v korunách)

Spor o výpověď z bytu
odměna pro advokáta: 3000-7000

Spor o 500 000
odměna pro advokáta: 18 000-39 000