Na Slovensku, které je s průměrnou délkou týdenní pracovní doby 40,9 hodiny na děleném druhém místě v Unii.

Na Slovensku, které je s průměrnou délkou týdenní pracovní doby 40,9 hodiny na děleném druhém místě v Unii. | foto: Archiv továrny Dolní Němčí

Na Slovensku se plánuje zkrácení pracovní doby. Kvůli nezaměstnanosti

  • 39
Nezaměstnanost se opět po letech stává nejvážnějším problémem slovenské ekonomiky, která na tom je v mnoha ohledech lépe, než ekonomika česká. Levicová vláda Roberta Fica chce po vzoru západní Evropy zkrátit pracovní dobu a vytvořit tak nová pracovní místa. Proti jsou zaměstnavatelé, kterým to přinese vyšší náklady.

Jsou to prosté kupecké počty. Kdyby se pracovní doba na Slovensku, která je podobně jako v Česku se 40,5 hodinami nejdelší z celé Evropské unie, zkrátila jenom o hodinu, vytvořilo by to až třicet tisíc nových pracovních míst.

Může se hodit

Hledáte nové zaměstnání? Vybírejte z pestré nabídky pracovních nabídek z různých oborů na JobDNES.cz.

Tvrdí to alespoň slovenské odbory, které se na tomto "řešení" nezaměstnanosti shodli podle slovenského deníku Pravda s vládou Roberta Fica. Šéf odborového svazu KOVO Emil Machyna si myslí, že kdyby nynější zaměstnanci pracovali méně hodn denně, firmy by na pokrytí objednávek přirozeně musely nabrat další pracovníky.

Machyna, citovaný Pravdou, dává za příklad Nizozemsko, které má dnes v rámci států Evropské unie nejkratší pracovní dobu, průměrně jen 30,4 hodiny týdně, a míru nezaměstnanosti dlouhodobě pod šesti procenty a průměrnou hrubou měsíční mzdu 3 910 eur.

Na Slovensku, které je s průměrnou délkou týdenní pracovní doby 40,9 hodiny spolu s Českem na děleném druhém místě v Unii (primát patří Řecku), se při průměrné mzdě 793 eur (asi 20 000 českých korun) nezaměstnanost šplhá již k patnácti procentům. Ideální zkrácení doby by podle odborů bylo na 36 hodin, aby se dala přidat jedna směna v nepřetržitých provozech.

Za méně práce, méně peněz

Zatímco tato část plánů odborů má logiku, zřejmě nereálný je další požadavek slovenských odborů, aby slovenským zaměstnancům sice byla zkrácena pracovní doba, ale mzda by jim měla zůstat na původní výši. To zaměstnavatelé zcela vylučují.

Ficova vláda variantu "zkrácené" pracovní doby chystá pro podniky, které kvůli krizi nemohou jet na plno.Ušlou mzdu za jeden den v týdnu, kdy zaměstnanec nebude pracovat, má v postižených podnicích doplatit stát. Tímto způsobem chce slovenský stát letos udržet až pět tisíc pracovních míst.

Příkladem pro Slovensko je v tomto směru Německo, které díky zkráceným pracovním úvazkům, podpoře zaměstnanosti a flexibilnějšímu sociálnímu zákonodárství dosáhlo nejnižší nezaměstnanosti za posledních dvacet let a stále se drží pod sedmi procenty. Rozhodně to však ne tak, že by lidé se zkrácenými pracovními úvazky dostávali v Německu plnou mzdu.