Na sníh bez lyží? Na sněžnicích!

Sněžnice se po desítkách let mlčení zase stávají běžnou součástí vybavení do zimní přírody. Do krkonošských kopců na nich stoupají snowboardisté, aby je nahoře vyměnili za prkno a sjížděli netknutým sněhem do údolí. Trampům umožňují putování hlubokými karpatskými lesy. A když v Alpách omrzí lyžování partičku teenagerů, vyrazí na zapadlou horskou chatu.

Redaktoři a spolupracovníci internetového serveru Outdoorové vybavení proto testovali čtyři nové modely, které jsou běžně k dostání v prodejnách s turistickým vybavením. Navázali tak na test, který redakce MF DNES zveřejnila před dvěma lety.

MSR Denali (4860 Kč)
Solidně provedené odolné sněžnice. Díky bohatému ozubení pod nohou jsou použitelné i na tvrdém firnu a ledu. Jsou stabilní na noze, ale sklon terénu nesmí být příliš velký. Vázání umožňuje uchycení bot ve velkém rozsahu velikostí 4 až 14. Sněžnice MSR umožňují změny velikosti přidáním nástavců, kterými lze plochu sněžnice zvětšit a chodit i v hlubokém prašanu.

TSL 225 Rando (3850 Kč)
Sněžnice jsou určeny převážně do horského terénu. Proto jsou vybaveny dobrým ozubením a podpěrkou pod patu, která usnadňuje stoupání do prudkého svahu. Neobvyklý prohnutý tvar drží dobře stopu i v traverzech. Velikost bot je omezena do velikosti 12. Nevýhodou vázání je namrzání ledu pod vázáním, který je nutno odstraňovat.

Sasquetch III (2290 Kč)
Sněžnice nejsou stabilní v traverzech, ale jsou vhodné do kopcovitého a zalesněného terénu. Díky měkkému vázání se dají použít i na běhání. Na popruzích se ovšem často drží námraza. Vázání umožňuje uchycení bot v rozsahu velikostí 4 až 14.

Tarcu Ultralight (2300 Kč)
Nejlehčí a nejjednodušší sněžnice. Jsou vhodné jako záloha pro pěší turisty, kteří se dostanou do hlubokého prachového sněhu. Velikost boty je prakticky neomezená.

Starší modely stále na trhu

Uvádíme doporučené použití starších modelů sněžnic (testovaných v MF DNES 9. února 2000), protože všechny se stále prodávají.

TSL Integrale 810: led, firn, měkký sníh, obtížný terén, prudké kopce, MSR Denali 22: led, firn, měkký sníh, prudké kopce, Petr Jindrák Ultralight Tarcu: prachový sníh, Camp dřevěné: nehluboký měkký sníh, jen po rovině, Atlas Recreational 733: led, firn, prachový i měkký sníh, prudké kopce.

Drobnosti a doplňky na lyže zpříjemní pobyt na svahu

Pobyt na lyžích si lze zpříjemnit mnoha různými doplňky. Některé jsou zjevně užitečné, u jiných je nutno koupi zvažovat.

Taška na boty ve formě batohu
Běžný batoh není dost hluboký, speciální nabízejí pouze výrobci Salomon a Rossignol za 1160 Kč.

Sušič bot
Topná tělíska nasouvací do bot. Vhodné i pro rukavice a ponožky. Botu vysuší i bez vyjímání vnitřních botiček. Výborná věc. Například Thermi­ic Bootwarmer za 756 Kč do sítě nebo za 837 Kč do autobaterie.

Vyhřívání bot
Z dobíjecího akumulátoru připevněného vzadu na komínu boty vede tenký kabel do vyhřívacího tělíska umístěného v přední prstové části vnitřní botičky. Pro lyžaře s notoricky zábnoucíma nohama požehnání až záchrana. Nejznámější značkou na světě je Hotronics, na tuzemském trhu se dá koupit Therm-ic Footwarmer Supermax 4522 Kč, Classic 3267 Kč. Firma Ziener dokonce vyrábí vyhřívané rukavice. Využít lze i jednorázových zahřívacích sáčků na chemickém principu za ceny od padesáti korun.

Zámek na lyže
Do odkládacích stojanů někdy stačí jen obyčejný visací zámek, použít lze cyklistický, nejlepší je zřejmě novinka Safemann: malý disk, z něhož lze vysunout dvě lankové smyčky jedna se ovine okolo lyží nebo snowboardu, druhá okolo pevného stojanu. Cena 790 Kč.

Nástavce na brzdičky
Hliníkové nasazovací trny na brzdy vázání, fixované malým imbus­šroubem. Před nasazením nutno odstranit plastové koncovky ramen (nahřát v horké vodě). Prodlužuje o tři centimetry, dobře drží a dokáže inovovat některá starší vázání s málo přečnívajícími brzdičkami, které hodlá lyžař namontovat na zvedací podložku. Úplně plnohodnotnou náhradou speciálních silných a dlouhých brzd však není. Cena 500 Kč.

Návleky na podešev lyžařské boty
Gumové, chrání při chození po parkovištích. V Rakousku stojí okolo čtyř set šilinků.

Neoprenová maska proti chladu
Již při 0 °C způsobuje vítr, a tedy i rychlost jízdy 18 km/h chlad osmi stupňů pod nulou, při 36 km/h už patnáct stupňů. Pokud teplota klesne níž, je maska rozumná věc. Ceny masek se pohybují ve stovkách korun.

Zpevňovací ledvinový pás
Neoprenový se suchými zipy, zpevní křížovou oblast a pomáhá ji udržet v teple. Zdravý lyžař by ho neměl nadužívat a oslabovat tak přirozené mechanismy těla, lyžař s potížemi by měl nejprve věc konzultovat s lékařem nebo s rehabilitačním odborníkem.

Signalizace záklonu
Malý přístroj na baterie nazvaný e­Coach, vyvinutý pro signalizaci přílišného záklonu. Tlaková čidla se umístí do vnitřní botičky, spojí se kabelem se sluchátky a v nich se při každém záchodovém posezu ozve pískání. Výrobek firmy VIST používá při tréninku řada italských a švýcarských závodníků. Cena 7600 Kč.

Tachometr
K patce lyže umístěný držák s kolečkem propojený s cyklocomputerem na ruce. Měří okamžitou a průměrnou rychlost, najeté kilometry, zdolané převýšení, celkové údaje za sezonu. Výsledky jsou však značně nespolehlivé. Německý výrobek firmy Brainstorm Company se v Česku neprosadil.