Na spořitelně stát prodělal 22 miliard

  • 10
Česká spořitelna je první z privatizovaných bank, u níž stát zná konečný účet za její očištění v souvislosti s privatizací a prodejem strategickému partnerovi. Posílení základního jmění a odkup špatných úvěrů před a po prodeji spořitelny, za kterou stát utržil 19 miliard korun, přijde státní pokladnu zhruba na 40 miliard.

Operace tak prozatím pro vládu Miloše Zemana představuje ztrátu asi 22 miliard korun. Odkoupené špatné úvěry a pohledávky však stát hodlá prostřednictvím České konsolidační agentury prodávat investorům a o výnosy z prodeje se ztráta sníží.

Ukončení přesunu špatných úvěrů včera oznámili zástupci České spořitelny. Státní záruka sice bance zajišťovala, že problematické obchody mohou přesouvat na stát až do roku 2005, ale manažeři spořitelny se rozhodli proces urychlit; podle ředitele úseku řízení úvěrových rizik Franka-Michaela Beitze hlavně kvůli rychlejšímu ukončení restrukturalizace.

Záruky, které rakouská Erste Bank získala při koupi spořitelny, kryly celkem 88 miliard pohledávek, z nichž nakonec ve speciálním režimu skončilo necelých 30 miliard. Spořitelna z toho na stát převedla celkem 14,6 miliardy a dostala zaplaceno devět miliard.

"Rozdíl představují vytvořené rezervy, které spořitelna odepíše," uvedl Beitz. V porovnání s náklady na očištění ostatních velkých bank není 40 miliard za spořitelnu rozhodně nejvyšší částkou.

Za posílení kapitálu a odkup špatných úvěrů v případě Komerční banky vláda zaplatila téměř 60 miliard a dalších 20 miliard problematických úvěrů zaručila před privatizací. Za banku francouzská Société Générale zaplatila 40 miliard korun.

Dražší očistu představoval v minulých letech i souhrn státních pomocí pro ČSOB. Absolutně nejdražší byla pro stát záchrana Investiční a Poštovní banky: za její ztráty zaplatí podle posledních odhadů asi 100 miliard korun.

Očištění velkých bank před privatizací či kvůli zajištění stability a náklady na záchranu vkladů při krachu malých bank jsou významnou součástí částky, kterou ze státní pokladny a ČNB vysál bankovní sektor. Podle odhadu Mezinárodního měnového fondu jde o 500 miliard korun.