(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Univerzity vábí čínské studenty, velký „úlovek“ hlásí soukromá škola

  • 42
Už tento týden začne na soukromé Vysoké škole finanční a správní v Praze studovat skupina pětadvaceti čínských studentů. Jde o unikátní projekt, české univerzity totiž neumějí studenty z Číny ve většímu počtu přilákat. Škola, která o příjezdu skupiny jednala téměř dva roky, si od projektu slibuje zvýšení prestiže.

Samo vedení školy připouští, že jde zatím o pilotní projekt. „Studenti přicházejí z naprosto odlišného prostředí. Hodně jsme usilovali, abychom čínské studenty získali, ale doufáme, že se nám to v prestiži vrátí. Chtěli bychom, aby k nám každý rok přicházela skupina 30 až 40 studentů z Číny,“ říká rektorka školy Bohuslava Šenkýřová.

Studenti, kteří přijíždějí z univerzity Čchang-čchun, hlavního města provincie Ťi-lin v severovýchodní části Číny, už mají za sebou rok přípravného studia. Nyní je čeká tříleté studium v oboru Business Management and Corporate Finance vyučovaném v angličtině. A studia mohou završit na americké The City University of Seattle, která má s VŠFS dohodu.

Za rok studia budou čínští studenti platit téměř 100 tisíc korun. „Po započtení životních nákladů jde o výrazně nižší částky, než kterou by zaplatili na univerzitách ve Velké Británii či USA,“ říká děkan Fakulty ekonomických studií na VŠFS Karel Havlíček.

Škola má se zahraničními studenty zkušenosti. Ze zhruba 4 600 studentů, kteří na VŠFS studují, jich je z ciziny tisícovka. A to hlavně z východu, plná čtvrtina zahraničních studentů pochází z Kazachstánu.

Jak přitáhnout platící studenty

Celý projekt je na české poměry nezvyklý, byť se tuzemské univerzity snaží získávat studenty ze zahraničí. Například pětice pražských veřejných vysokých škol rozjela letos projekt Study in Prague, jehož cílem je přilákat do Prahy studenty, kteří si za své studium platí sami. Většina zahraničních studentů totiž studuje programy v češtině a jejich studium hradí český stát.

Univerzity se pod hlavičkou projektu prezentují na vybraných zahraničních veletrzích - například na jaře v Indonésii a nyní na podzim v Brazílii. Některé fakulty spolupracují se zahraničními agenturami, které jim pomáhají s propagací v zahraničí a zajišťování činností spojených s přijímacím řízením.

Počet Číňanů na českých vysokých školách je ale ve srovnání se studenty z jiných zemí nepatrný. Podle aktuálních údajů studuje na českých vysokých školách 152 čínských studentů. Z toho padesát jich je na Vysoké škole báňské v Ostravě.

Čínský přínos pro Česko

Havlíček tvrdí, že potenciál je mnohem větší. Číňané jsou zvyklí vyrážet na studia do zahraničí ve velkém počtu. V současnosti jich je ve světě bezmála půl milionu, z toho polovina ve Spojených státech. Následuje Velké Británie či Austrálie.

Číňané mohou být přínosem nejen pro vysoké školy, ale také pro celou ekonomiku. „Je to předvoj dalších investic. Když tu vystudují, získají k zemi vztah. Ale chápu, že je to politicky nepopulární. Bude to trvat léta, než se ten efekt projeví,“ dodává Havlíček.

Za největší komplikaci považuje administrativní překážky, například prodlevy při vyřizování studentských víz. „Pokud chtějí čínští studenti jít na univerzitu do Austrálie, jen vyplní žádost on-line. V našem případě trvalo získání víz tři měsíce,“ říká děkan.