S letošními prodeji jsou developeři spokojení. Napomohla jim dobrá nálada mezi lidmi, jak mizely následky krize, i nižší úroky na hypotékách. Ilustrační foto

S letošními prodeji jsou developeři spokojení. Napomohla jim dobrá nálada mezi lidmi, jak mizely následky krize, i nižší úroky na hypotékách. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nabídkové ceny bytů jdou znovu dolů, majitelé se bojí návratu krize

  • 563
Začíná období nejsilnějších prodejů nemovitostí v roce. Nabídkové ceny bytů, tedy ty, které majitelé inzerují, začaly po několikaměsíčním ustrnutí opět klesat. Vyplývá to z údajů realitního serveru Realitymix.cz, který pro MF DNES každé čtvrtletí sestavuje data o aktuálních cenách na trhu.

"Na začátku září spadly ceny v porovnání s obdobím před letními prázdninami v Praze i ve všech krajských městech. Ve stejném čtvrtletním srovnání šly dolů ceny i v osmdesáti procentech okresních měst," popisuje obchodní ředitel serveru Petr Čech.

Je otázkou, zda se snížení nabídkových cen promítlo i do snížení skutečných prodejních cen, nebo zda se jen prodávající rozhodli s nadcházející podzimní realitní sezonou přecenit na papíře ceny blíže skutečnosti. "Průměrná sleva z nabídkové ceny se nyní podle odhadů realitních kanceláří, s nimiž spolupracujeme, pohybuje mezi deseti až patnácti procenty. A je zhruba o třetinu vyšší než před rokem," dodává Čech.

Na trhu, který se od začátku krize v roce 2008 nevzpamatoval natolik, aby ceny začaly opět růst, se už navíc zase řeší možný návrat ekonomických problémů. Tentokrát kvůli předluženým evropským zemím, jež ohrožují stabilitu eura.

"Blížící se hrozba dalších ekonomických problémů dotlačí majitele, kteří stále nabízejí své nemovitosti za vyšší částky a čekají na zázrak v podobě kupujícího, který nezná cenovou mapu, snížit cenu na tržní hodnotu," předpovídá vývoj na příští tři měsíce regionální ředitel realitní kanceláře Sting Martin Ďuriš. Zároveň očekává, že se teď aktivita na trhu podstatně zvýší.

Zatím se v letošním roce vyvíjel trh z pohledu objemu prodejů celkem pozitivně a promítlo se to také do počtu nových hypoték. Za první pololetí si lidé půjčili od bank na bydlení o polovinu více peněz než loni. Na druhou stranu kupující často upozorňují na to, že je trh "přebraný". Lidé si totiž více než před krizí vybírají nemovitost z pohledu její hodnoty i do budoucna, a na trhu je tak velké množství bytů s nedostatky – ať už z pohledu lokality či přímo umístění v objektu.  

Jak zlevnily byty*
Krajské městomeziroční změna (v %)cena za m2 (v Kč)
Ostrava-14,017 179
Praha-6,554 002
Plzeň-5,026 300
Brno-město-3,035 256
Zdroj: MF DNES; * změna nabídkových cen září 2010/září 2011

V těch developerům leží mrtvé peníze a jsou ochotni je významně zlevňovat. Dušan Kunovský, spolumajitel jedné z největších pražských developerských firem Central Group, je přesto s vývojem letoška spokojený. "Prodejům se daří. Vše zatím nasvědčuje tomu, že by se letošní prodeje mohly přiblížit předkrizovému roku 2007, kdy jsme prodali asi 1 400 nemovitostí," uvedl pro MF DNES. Zároveň počítá s tím, že příští týden na podzimní sezonu představí nové byty a domy ve čtyřech lokalitách.

Může se hodit

Uvažujete o koupi bytu? Vyberte si z pestré nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Developeři letos hodně spoléhali na reklamní kampaně spojené s nižší, desetiprocentní sazbou DPH, protože od příštího roku by měla být daň na koupi nového bytu do velikosti 120 metrů čtverečních už 14 procent. Vzhledem k velikosti poskytovaných slev však nehraje DPH při koupi bytu velkou roli, což si většina zákazníků uvědomuje.

Letošním vyšším prodejům tak pomohla hlavně lepší nálada mezi lidmi s tím, jak postupně mizely následky krize. A dynamiku jim dodaly i banky, jež snížily úroky na hypotékách na úroveň roku 2007 a opět půjčují i na celou kupní cenu nemovitosti. Teď se však opět hovoří o zpomalení evropské a americké ekonomiky, které by v nejhorším scénáři mohlo dopadnout i na Česko.