Z hlediska srovnání cen bytů s průměrem roku 2005 je však v celé republice průměrná hodnota bydlení podle ČSÚ stále o 55,7 procenta vyšší. V metropoli je bydlení proti roku 2005 v průměru dražší o 45,2 procenta, v mimopražských krajích o 66,2 procenta.
Pokles nabídkových cen za druhé čtvrtletí je podle statistiků výraznější než v prvním čtvrtletí. Některé realitní firmy ale už začínají hlásit opačný trend.
Realitní kancelář Lexxus minulý týden zveřejnila výsledky své studie, podle které pokles cen bytů zvolnil tempo. Hodnoty bydlení se podle společnosti aktuálně pohybují na úrovni ledna 2008, což je pokles kolem sedmi procent.
Pokles cen nebude plošný
Analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný k novým číslům řekl, že pokles cen bytů nebyl a nebude plošný. Největší je u starších nemovitostí a v méně atraktivních lokalitách. Jen mírný pokles hodnoty lze prý naopak očekávat u kvalitních nemovitostí v atraktivních místech.
"Mimořádné snížení lze očekávat u bytů, které jsou v rámci developerských projektů prodávány jako první, aby developer získal potřebný předprodej a banka mu poskytla úvěr, nebo jako poslední, aby developer mohl splatit všechny závazky a projekt uzavřít," uvedl analytik.
Podle již dříve zveřejněných údajů ČSÚ se v prvním čtvrtletí začalo stavět 8 721 bytů, což bylo meziročně skoro o devět procenta méně. Nejvíce se propadla nová výstavba v bytových domech, kde se počet zahájených staveb snížil o 30,7 procenta.