Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Podvodníci lákají na atraktivní pronájem bytu, důvěřivci přijdou o zálohu

  • 65
Na českých realitních serverech se hojně objevují nabídky atraktivních pronájmů, které se snaží z lidí podvodem vytáhnout peníze za zálohu. Zneužívají k tomu i důvěry lidí k zavedeným značkám, jako jsou Sreality nebo Airbnb. Podvodníci také vystupují na webech jménem existujících realitek.

Hned se třemi takovými nabídkami se během minulého týdne setkal devětadvacetiletý Jakub (redakce celé jméno zná, viděla i e-mailovou komunikaci s podvodníky a oznámení na policii - sám poškozený si ale pravou identitu nepřál zveřejnit). Jedné z nich bohužel naivně naletěl.

S manželkou sháněli v Praze podnájem a na serveru RealHit.cz to vypadalo na parádní trefu: Podle fotografií hezký zrekonstruovaný byt 1+1 o 42 čtverečních metrech v Košířích. Za 6 700 korun měsíčně. Tedy přibližně za polovinu toho, co je běžné. Člověk vystupující jako majitel hned pozitivně reagoval. V angličtině z freemailové domény odepsal, že je Polák, který byt výhodně koupil, když pracoval v Česku.

Teď je zpátky doma a byt by rád pronajal. Hned nabízel i možnost prohlídky - té se ovšem nemůže zúčastnit, ale klíče zajistí přes prostředníka, jímž bude společnost Airbnb. Jen je potřeba poslat jim do úschovy vratnou zálohu (pokud prohlídka nedopadne dobře, prostředník ji vrátí) ve výši dvou nájmů a kauce. Dohromady 27 tisíc korun.

Obratem se Jakubovi opravdu ozval člověk z e-mailu s logem Airbnb i podobně vypadající adresou (office.airbnb@europe.com). Ten také zadal číslo italského bankovního účtu, na který mají zálohu odeslat. To udělali a čekali na další instrukce.

Mezitím dál projížděli inzeráty. Nápadné jim ale přišlo, že na podobný příběh (hezký, ale levně nabízený pražský byt dědictvím ženy z Londýna) narazili opět. A hned dvakrát. Tentokrát to bylo na inzertním webu Sreality a inzerát byl umístěn jménem kanceláře Real Spektrum Boskovice (RSB). I po poptání této nabídky přišel následně od člověka představujícího se jako majitel(ka) e-mail s číslem účtu, na který má být opět poslaná záloha za klíče.

„Vstřícný cizinec“ naboural účet boskovické realitky

Na tu už ale Jakub nereagoval a konečně začal pochybovat, zda neudělal chybu v předchozím případě. Rozřešení záhy přinesl e-mail od makléřky z RSB: Stálo v něm, že jejich účet u Srealit byl „hacknutý” a šíří se z něj falešné nabídky. Následovala výzva, ať na ně nikdo nereaguje.

V ten moment došlo Jakubovi, že byl napálen i v předchozím případě, šel vše oznámit policii a volal do banky, kde se snažil platbu zastavit.

Ve skutečnosti se stal obětí klasického internetového podvodu. Na rozdíl od primitivních výher v loteriích nebo Nigerijců shánících evropský přístav pro své pohádkové dědictví, je tato finta přeci jen propracovanější - hlavně tím, že napodobuje známé firmy, ke kterým mají lidé důvěru. Nebo rovnou zneužívá jejich reálné účty.

To je podle Jakuba jeden z důvodů, proč neobezřetně poslal bezmála třicet tisíc korun na účet někoho, kdo se velmi zdařile tvářil jako člověk Airbnb. „Přes Airbnb jsme si nedávno rezervovali pobyt v zahraničí a všechno fungovalo parádně. Měli jsme k té značce důvěru,” popisuje Jakub.

Hned několik nápadných nesrovnalostí

Pro ty, kteří znají systém Airbnb nebo i principy realitního trhu blíže, v celém příběhu napadne hned několik zádrhelů. Zaprvé: Airbnb sice funguje jako prostředník přijímající platby mezi hostitelem a hostem, ale soustředí se jen na krátkodobé (dovolenkové) pobyty - ne na pronájem bytu na dva roky. Zadruhé: Nikdy nikam přímo lidé z Airbnb nenosí klíče - o to se stará hostitel. A konečně - Airbnb příjmá pouze platby kartou přes svůj web, nikdy nevyzývá hosta k převodu na účet (na to samotná firma upozorňuje zde a zde).

U případu z Srealit je potom divné, že ačkoli byt inzeruje realitní kancelář, komunikovat začíná opět majitel. Přitom právě v případě majitele ze zahraničí by dávalo smysl, aby se nechal od začátku zastupovat tuzemským makléřem.

Podvod přitom může každý odhalit velmi jednoduše: nahlédnutím do katastru nemovitostí na webu ČÚZK. U každé adresy si tam lze zjistit seznam vlastníků jednotlivých bytů. Pokud mezi nimi chybí jméno toho, kdo pronájem nabízí, měl by na tuto nesrovnalost minimálně hned putovat dotaz.

Zpětně uznává své chyby a naivitu i Jakub. „Jednak se nám ale byt moc líbil a zároveň jsme ocenili, že s námi hned komunikoval a bral nás jako první volbu. Jinde jsme často byli až několikátí v pořadí,” vysvětluje. Právě situace na trhu s podnájmy - kde stejně jako u koupě v největších městech převyšuje poptávka nabídku - nahrává podvodníkům.

To dokládá i úspěch oněch falešných inzerátů podaných jménem RSB na Sreality.cz. Podvodníci tam vystavili 38 různých inzerátů. „Celkem na ně přišlo přes čtyři stovky reakcí,” říká oblastní manažerka RSB Libuše Mazalová. Zda někdo zareagoval stejně jako Jakub v případě jiného inzerátu i na výzvu k poslání peněz na účet, zatím neví.

S jistotou nedovede říci ani jak se mohlo stát, že účet ovládal někdo cizí. Vylučuje, že ho zneužil někdo ze současných nebo bývalých zaměstnanců. Připouští ale možnost, že by mohl údaje někdo vylákat tzv. phishingem. I ona kvůli zneužití účtu podala oznámení na policii.

Sreality: Každý inzerát prověřit nemůžeme

Mluvčí Seznamu, pod který server Sreality patří, Táňa Lálová odmítla komentovat konkrétní příklad a během víkendu neodpověděla ani na otázku, jak často k nabourání se do cizích účtů na Srealitách dochází. Typicky ale za zneužití podle ní může neopatrnost na straně uživatele. „V okamžiku, kdy útočník získá přístup k účtu své oběti jsou možnosti obrany téměř nulové. V takové situaci doporučujeme neprodleně zablokovat dané účty a zkontrolovat ostatní profily a schránky,“ říká.

Tým Srealit se podle ní také snaží ověřovat informace uvedené v inzerátech. „Protože však každý den přibývá několik tisíc inzerátů, není bohužel v našich silách takto prověřovat každý,” dodala.