Nezaměstnaný muž hledá volné místo na Úřadu práce. Ilustrační foto

Nezaměstnaný muž hledá volné místo na Úřadu práce. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nad prací v Česku je stále deštivo, firmy budou dále propuštět

  • 11
Není to slunná předpověď. Nezaměstnanost bude nad Českem bouřit ještě minimálně půl roku, takže lidí bez práce do poloviny roku přibude. Kdo si zaměstnání udrží, toho čeká pravděpodobně perný pracovní rok. Bude totiž muset pracovat i za propuštěné kolegy.

Firmy totiž očekávají, že by měly začít opět růst, ale nechtějí hned nabírat nové pracovníky. Takže ti, kteří zastávají práci bývalých kolegů si na pomoc nových pracovníků budou muset počkat minimálně několik měsíců.

"Nebudeme brát zpátky lidi, kterých jsme letos propustili asi čtvrtinu. Budeme určitě nejprve zvyšovat produktivitu," uvedl k prognóze na příští rok šéf tuzemského Siemensu Pavel Kafka.

vývoj nezaměstnanosti v česku

Jak se bude vyvíjet počet lidí bez práce se podívejte zde

Ekonomové a šéfové firem předpokládají, že na trhu práce se projeví zlepšení nejdříve v létě, ale možná také až na přelomu roku 2010 a 2011. Ekonomika totiž musí nejprve začít růst zhruba o dvě procenta, aby firmy opět začaly nabírat. Do té doby vystačí obvykle s "krizovým" počtem lidí.

A dvouprocentní růst by mohla ČR dosáhnout poprvé právě někdy ve druhém čtvrtletí příštího roku. Nezaměstnanost tak může stoupnout až k deseti procentům.

Rekordní nárůst

V historii Česka přitom nikdy nedošlo k tak rychlému růstu počtu nezaměstnaných. Během posledních dvanácti měsíců přibylo dvě stě tisíc lidí hledajících práci a počet uchazečů o zaměstnání se tak přehoupl přes půl milionu.

"Takový počet není nic, co bychom neznali. Stejná či ještě vyšší čísla tady byla v letech 2003 až 2006. Co však Česko až do začátku krize nikdy nezažilo, byl strmý nárůst počtu nezaměstnaných, což s sebou nese problémy," říká ekonom Daniel Münich, jenž působí hlavně v rámci CERGE-EI.

výrobci aut

Šéf Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek je do nadcházejícího roku spíše optimistou. Nečeká už další propouštění kmenových pracovníků, ale mohou podle něj klesnout mzdy. Ty šly u některých dodavatelů tří tuzemských automobilek dolů už letos. Přes krizi se v Česku letos za 11 měsíců vyrobil rekordní počet aut, naběhla naplno výroba nošovického Hyundai.

Podle něj zaznamenaly největší nárůst nezaměstnaných jinak prosperující regiony typu Liberecka, středních Čech a také Prahy. "Jde ale do jisté míry o statistiku, protože tam byla nízká nezaměstnanost," říká Daniel Münich.

Dlouhodobě nejvíce nezaměstnaných je stále v problematických oblastech severních Čech a Ostravska. Alespoň hutnictví v Moravskoslezském kraji by už příští rok mohlo jít nahoru.

"Na dně už jsme byli, letos v říjnu jsme se poprvé dostali ve výrobě nad čísla z roku 2008," uvedl minulý týden Jaroslav Dušek, místopředseda Odvětvového svazu Hutnictví železa. Otázkou však zůstává, zda se předpokládaný růst v tomto odvětví, který má být pět až deset procent, projeví také v opětovném nabírání lidí. Těch v železářství letos ubylo dvacet procent.

železáři a oceláři

Nejhorší už mají snad za sebou také tuzemští oceláři. "Dno jsme si už našli, výroba klesla o 40 procent, počet zaměstnanců o 20 procent," uvedl Jaroslav Dušek ze svazu hutnictví železa. Příští rok by podle něj mělo odvětví růst o pět až deset procent, další propouštění už nečeká. Návrat k velké výrobě z roku 2007 však podle Duška přijde až v přespříštím roce. Platy huťařům letos klesly o sedm procent.

Kromě regionů je nutné rozlišovat také obory. Zatímco hutnictví už si sáhlo, jak alespoň jeho představitelé doufají, na dno již letos na jaře, výrobci strojů nejhorší rok teprve čekají.

Jsou však i odvětví ekonomiky, kde nelze jasnější trend vysledovat a hodně závisí na dovednostech jednotlivých podniků. Tak to vypadá například mezi výrobními družstvy.

"V naší branži činily propady třicet až padesát procent, což platí hlavně pro velká družstva, která jsou subdodavateli dalších výrobců. Ti, kteří na trh dodávají vlastní produkci, ale mnohdy rostli," říká Soňa van Deelenová, generální ředitelka Svazu českých a moravských výrobních družstev. Vrchol nezaměstnanosti však čeká ve svém oboru až na přelomu roku 2010 a 2011.

chemický průmysl

Rozmanitost chemického průmyslu tvoří celý vějíř předpovědí pro jednotlivé obory. Celá branže klesla o třicet procent, nejvíce petrochemie (- 40 %). Naopak plasty propadly jen o 10 procent a farmacie je v malém plusu. "Výhled nikdo neví. Záleží, jak se bude dařit navazujícím průmyslům," říká Ladislav Novák, šéf svazu chemického průmyslu. Podle něj oživení dusí zaváděné nákladné regulace EU a emisní povolenky.

Co je zástupcům průmyslu společné, je volání po aktivnější úloze státu. "Chceme hlavně novelu zastaralého zákoníku práce směrem k větší flexibilitě," říká šéf Svazu průmyslu a dopravy ČR Zdeněk Liška. To je věc, za niž u nás lobbuje také Česko-německá obchodní komora.

"Snažíme se prosadit větší flexibilitu pracovních hodin,“ uvedl pro MF DNES šéf největší obchodní komory u nás Bernard Bauer.

Firmy by především ocenily, pokud by mohly bez větších překážek zaměstnávat více lidí na zkrácený pracovní úvazek, jak je běžné například na Slovensku či v Německu. To se nemusí líbit odborům. V případě volby mezi zkráceným úvazkem a výpovědí obvykle dají přednost druhé variantě. Ta je pro stát i podstatně levnější.

Nástrojáři

Obor, který na tom bude hůře než letos. "Klesá hlavně poptávka z Česka, i kdyby přišlo skutečné oživení, naše branže na něj zareaguje tak po šesti měsících," říká Ivan Čapek, ředitel Svazu strojírenské technologie. Podle něj bude pravděpodobně pokračovat propouštění, obor může spadnout až o 40 procent oproti rekordnímu roku 2008. Na trh se prý dostane hodně strojů ze zkrachovalých firem.